Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

У НПП «Синевир» відбулася міжнародна конференція

18 – 20 вересня відбулася міжнародна науково-практична конференція «Функціонування природоохоронних територій в сучасних умовах», яка присвячена 30-річчю створення національного природного парку «Синевир». Понад сто науковців, природоохоронців, громадських діячів і представників влади зібралися, щоб обговорити актуальні питання природно-заповідної справи та привітати колектив НПП «Синевир» з ювілеєм.

Форум відкрив директор установи Микола Дербак.

– Наче острівки серед моря, на мапі України зеленіють території, що мають статус національного природного парку. Серед них – «Синевир», який цьогоріч святкує 30-річчя з часу заснування. Поряд з Карпатським та Шацьким, він був піонером серед українських національних парків. Його заснування і становлення відбулося у непростий період розпаду радянської імперії та становлення незалежних держав. Пройдений шлях засвідчує силу і мудрість жителів краю, які у різні роки працювали в НПП «Синевир». Саме завдяки цим людям, їх відданості і наполегливості, парк розвивався і йшов вперед.

З нагоди 30-річчя створення національного природного парку «Синевир» вітаю працівників установи, місцевих жителів, спільноту природоохоронців і науковців, мандрівників, усіх, кому небайдужа природа нашого краю. Запевняю, що ми й надалі дбатимемо про довкілля і місцевих жителів, шукаючи баланс у стосунках людини та природи, – зазначив керівник парку Микола Дербак.

– НПП «Синевир», без перебільшення, – один з кращих національних парків України. Це один з небагатьох парків, який має хороші напрацювання з місцевим населенням, котре підтримує його діяльність. Дякую керівнику установи Миколі Дербаку та всьому колективу за плідну працю, – каже директор Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду Віктор Клід. На конференції він вручив почесні грамоти профільного міністерства головному природознавцю парку Василю Шишизі та начальнику Остріцького ПОНДВ Василю Іванишу.

– Мені випала честь не лише спостерігати за розвитком цієї установи, але й брати у цьому участь. Природа парку стала надбанням не лише національним, але й світовим. Та головне – люди, які зробили все, щоб зберегти цю цінність. Дякую їм! Лише ефективно керована система природоохоронними територіями забезпечує збереження природи, – наголосив у своїй доповіді президент Асоціації природоохоронних територій Микола Стеценко. За вагомий внесок у розвиток природно-заповідної справи він вручив почесну грамоту діючому директору НПП «Синевир» Миколі Дербаку та колишньому керівнику парку Мирону Цюбику.

Почесними грамотами Асоціації природоохоронних територій України нагороджено групу працівників установи, а саме: Василя Гінцяка, Любов Гречин, Івана Дербака, Василя Іваниша, Миколу Кута, Тетяну Ніроду, Василя Павлюка, Івана Руснака, Степана Руснака, Лідію Суботу, Миколу Суботу, Михайла Хланту, Миколу Ярему.

Голова Міжгірської районної ради Василь Щур і голова Міжгірської РДА Василь Юрик відзначили виняткову роль парку для розвитку територіальних громад, за що подякували керівництву та всьому колективу установи.

Спільною грамотою Міжгірської райдержадміністрації і райради Василь Юрик і Василь Щур нагородили працівників парку Михайла Барну, Івана Дербака, Федора Матічина, Ганну Суботу, Василя Шандора, Петра Шпільку, Юрія Ярему.

Від Закарпатської ОДА почесної грамоти удостоїлися Василь Сятиня і Наталія Кут. Нагороди вручив заступник начальника відділу раціонального природокористування та розвитку заповідної справи департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації Дмитро Томенчук.

– Діяльність НПП «Синевир» – це приклад, як потрібно будувати стосунки людини з природою. Ми повинні спільно працювати над формуванням екологічного мислення. Наш університет пишається тим, що має базу на території НПП «Синевир». Ми задоволені співпрацею з нацпарком, – каже декан факультету Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова Богдан Андрусишин. Від імені ректора вузу Віктора Андрущенка він зачинав вітання та вручив нагороди, а саме: Миколі Дербаку – золоту медаль університету, Анатолію Дербаку – срібну медаль вузу. Почесних грамот від драгоманівців удостоїлися Юрій Тюх, Лідія Субота, Юрій Бабічин, Марія Шетеля.

Директор Українського товариства охорони птахів Олег Дудкін привітав нацпарк з ювілеєм та розповів про проєкт «Підтримка природно-заповідних територій України», в якому НПП «Синевир» бере участь і завдяки якому в установі здійснюються численні заходи, що сприяють охороні природи.

Про вагому роль НПП «Синевир» у справі збереження довкілля та розвитку регіону на конференції висловили свої думки доктор біологічних наук Світлана Зиман, громадський діяч Мирон Цюбик, заступник директора з науково-дослідної роботи Карпатського НПП Олександр Киселюк, заступник директора НПП «Синевир» з науково-дослідної роботи НПП «Синевир» Юрій Тюх, декан географічного факультету УжНУ Іван Калинич, постійний член науково-технічної ради НПП «Синевир», знаний біолог Олег Колесник, член Національної спілки кінематографістів Андрій Михайлик, президент природоохоронної асоціації «Маchaon International» Йозеф Беднар (Словаччина), рейнджери національного парку «Словенский рай» Роберт Яворский і Любош Цибула (Словаччина), директори національних парків України тощо.

Голови сільських рад регіону Юрій Горват (Синевирська Поляна), Юрій Кливець (Колочава), Микола Куруц (Синевир»), Іван Савка (Вільшана) також поділилися досвідом співпраці громад з НПП «Синевир».

Актуальними напрямками роботи форуму стали такі теми: абіотичні умови, біотичне середовище і лісівництво; охорона та вивчення природних екосистем біотопів і об’єктів; еколого-освітня робота і рекреація; тенденції щодо розвитку природоохоронних територій. Цікаві доповіді за цими напрямками виголосили учасники конференції з різних куточків України та з-за кордону.

Останнього дня конференції працівники НПП «Синевир» організували захоплюючі екскурсії територією парку. Гості відвідали Реабілітаційний центр бурого ведмедя, Музей лісу і сплаву, візит-центр, завітали до адміністрації установи, ознайомилися зі заповідним болотом Глуханя та музеєм просто неба «Старе село».

Заходи з нагоди відзначення 30-річчя парку відбувалися за сприяння проєкту «Підтримка природно-заповідних територій України».

01.10.2019 р.