З грибами обережно


hrib.jpg     hrib3.jpg

Після клопіткої праці в різні пори року, отримавши чергову відпустку, деякі охочі їдуть на відпочинок до Чорного моря, дехто вирушає в подорож власним автомобілем по різних регіонах України, хтось їде за кордон… Та є й такі, які воліють бодай на кілька днів приїхати до нас, на Міжгірщину, подихати свіжим повітрям, скуштувати чистої джерельної води, назбирати ягід, здійснити «тихе полювання».

Для багатьох любителів "тихого полювання" похід у ліс за грибами приносить задоволення вже від самого процесу їх збирання, не кажучи про кулінарне задоволення. З грибів справді можна приготувати багато смачних страв. Крім чудових смакових якостей і високої калорійності, вони містять у собі багато вітамінів.

Поряд з цим, слід знати і пам'ятати, що гриби можуть стати небезпечним продуктом харчування і призвести до отруєння, а іноді - й до смерті. Токсини, алкалоїди та сполуки важких металів, які містяться в грибах і викликають отруєння організму. Основними причинами отруєння грибами є : вживання отруйних грибів, неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів. Щоб запобігти отруєнню, перш за все, потрібно: бути уважним до свого здоров'я, збирати гриби тільки ті, які добре відомі, що вони їстівні. Не слід брати гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх, хоч якими апетитними вони не здавалися. Не треба збирати ушкоджені гриби, зів'ялі, червиві або ослизлі. Не порівнювати зібрані чи придбані гриби із зображенням в різних довідниках - вони не завжди відповідають дійсності. Не можна куштувати сирі гриби на смак. Слід також знати: гриби потрібно готувати в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута. Кип'ятити гриби 7-10 хв. у воді, після чого відвар злити. Лише тоді можна варити або смажити. Неправильно приготовані консервовані гриби можуть спричинити дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довгий час зберігати, обов'язково прокип'ятіть протягом 10-15 хв.

Якщо після вживання грибів, через одну - чотири години помітні симптоми: нудота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, це говорить про те, що отруєння грибами сталося. В такому випадку щонайперше потрібно викликати "швидку медичну допомогу". Не очікуючи її прибуття, промийте шлунок. Для цього треба випити 5-6 склянок кип'яченої води, після цього викликати блювоту. Випити 4-6 пігулок активованого вугілля. Щоб відновити водно-сольовий баланс, треба випити злегка підсолену воду або міцну каву. Обов'язково з'ясуйте, хто ще, їв гриби і вжити профілактичних заходів.

Під час отруєння грибами забороняється вживати будь-які ліки та їжу, а особливо алкогольні напої, молоко - це може прискорити всмоктування токсинів у кишечнику. Забороняється також знімати симптоми будь-якими іншими видами самолікування.

Ніколи не довіряйте помилковим судженням щодо грибів, якщо не впевнені в них. Пам'ятайте про це та будьте обережні!

17.07.2014 р.


Опубліковати в twitter.com