НПП «Синевир» став партнером міжнародного проекту по збереженню культурного ландшафту


cheh.jpg     cheh2.jpg

Недавно у Чеській Республіці відбулася Міжнародна наукова конференція «Дерев'яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності», в якій взяли участь представники 8 країн Європи. Україну на авторитетному форумі, що проходив у рамках програми Європейського Союзу «Інвестиції в людей», представляли 3 фахівці, серед яких був працівник НПП «Синевир» начальник відділу еколого-освітньої роботи Юрій Бабічин. Музейну справу України презентували Наталія Іванченко і Оксана Олійник, які є співробітниками Національного музею народної архітектури та побуту в Пирогові – найбільшого в Європі скансену.

Основними темами обговорення міжнародної конференції стали музеї просто неба і природно-заповідні території, як методичні центри збереження архітектурної спадщини та історичних природних місць, стан дерев'яного зодчества в національних парках Росії, України, Чехії і Словаччини, збереження культурних ландшафтів у Європі, характеристика їх правового статусу та перспективи його застосування в Росії і Україні.

Особлива увага учасниками конференції приділялася питанням мотивації місцевих громад і підприємців для підтримки та збереження традиційного архітектурного середовища поселень. З цього приводу учасники форуму мали нагоду не лише заслухати доповіді колег, але й на власні очі побачити досвід таких поселень як Остурна і Гановце (Словаччина), Козловіце і Штрамберк (Чехія).

З відтворенням характерних ландшафтних ознак в музейному просторі територій делегати конференції знайомились безпосередньо в угорському і чеському скансенах. А от як займаються збереженням культурного ландшафту в національних парках Європи показали працівники НП «Словенський Рай» (Словаччина), НП «Пінінський» (Польща).

Про досвід у цій справі з трибуни конференції поділилися представники російських і українських національних парків. Значних успіхів по збереженню дерев’яної архітектури в культурному ландшафті досягли такі російські парки як «Кенозерський», «Угра», «Онежське Помор’я», «Воскресенське Поветлужжя».

Великий інтерес учасників форуму викликала доповідь представника Національного природного парку «Синевир» Юрія Бабічина, який, серед іншого, зосередив увагу на питанні актуальності відбудови колись єдиного у Європі музею лісосплаву, як складової культурного ландшафту парку. Доповідач підкреслив: «Доцільність відбудови греблі на Чорній Ріці і відновлення музею лісосплаву обумовлюється, передусім, історико-культурним і рекреаційним факторами. Музей завжди був гордістю і славою верховинців. Це пам'ятка про їх предків і об’єкт особливої пошани до тих людей, які важкою і ризикованою працею заробляли на хліб для своїх родин у важкі часи злиднів та голоду. Професія бокорашів відійшла в минуле, але не забулася і посідає провідне місце в історії карпатського регіону. Відбудований музей лісосплаву сприятиме активізації рекреації у регіоні, а це й нові робочі місця, поповнення бюджету».

Доповідач також висловив погляд на питання відбудови греблі і музею лісосплаву зі залученням проектів Європейського Союзу.

Міжнародна наукова конференція «Дерев’яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності» проходила у рамках однойменного проекту, що фінансується Європейським Союзом, до реалізації якого долучився й Національний природний парк «Синевир» у якості партнера. Основною метою проекту є попередження деградації цінних культурних ландшафтів в національних парках, історичних поселеннях і охоронних зонах пам’яток і музеїв просто неба, та триватиме до 2016 року.

cheh3.jpg     cheh4.jpg

cheh5.jpg     cheh6.jpg

cheh7.jpg     cheh8.jpg

04.07.2014 р.


Опубліковати в twitter.com