Наукові та соціально-економічні проблеми НПП «Синевир» обговорили вчені на конференції


kd.jpg    kd2.jpg

17-19 червня в НПП «Синевир» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Наукові та соціально-економічні проблеми розвитку Національного природного парку «Синевир», яка була присвячена 180-ти річчю заснування Національного педагогічного університету (НПУ) ім. М.П. Драгоманова.

Пленарне засідання форуму відкрив доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри зоології НПУ ім. М Драгоманова Василь Бровдій. Він ознайомив присутніх з сучасним станом та перспективами вивчення тваринного світу НПП «Синевир». Вчений підкреслив, що цей багатий на біологічне різноманіття регіон – поле роботи для багатьох поколінь науковців. Таких фахівців, серед інших вузів, готують у драгоманівському університеті, який вже 5 років активно співпрацює з НПП «Синевир», черговим свідченням чого стало спільне проведення цієї конференції, а також щорічних практик студентів на базі науково-навчального центру, що знаходиться в урочищі Квасовець.

kd3.jpg    kd4.jpg

Директор НПП «Синевир» Микола Дербак у своєму виступі зробив екскурс в історію парку, згадав тих людей, які доклали багато зусиль задля створення природно-заповідної установи, а це відомі вчені Степан Стойко, Василь Комендар, Степан Фодор, перший директор парку Михайло Русняк і перший головний лісничий Орест Задорожний. Микола Юрійович розповів про основні аспекти діяльності природно-заповідної установи, а це охорона, збереження і відтворення природних екосистем, дослідницька праця, удосконалення туристичної інфраструктури і надання якісних послуг для відвідувачів, просвітницька освітньо-виховна робота тощо. З захопленням учасники конференції слухали розповідь про роботу Реабілітаційного центру бурих ведмедів, у якому зараз мешкає 18 особин цього виду. І це ще не все. До дирекції парку постійно надходять нові звернення про порятунок ведмедів з неналежних умов їх утримання в неволі.

На пленарному засіданні учасників конференції привітали голова Міжгірської районної ради Іван Ярема і голова Міжгірської районної державної адміністрації Василь Маркович.

kd5.jpg    kd6.jpg

Іван Ярема наголосив, що НПП «Синевир» є однією з провідних установ, яка показує хороший приклад роботи. А це був непростий шлях перепрофілювання з лісогосподарського до природно-заповідного об’єкта, який зараз став зразковим в Україні. Тепер тут налагоджена ефективна природоохоронна, наукова, еколого-освітня і рекреаційна діяльність.

Василь Маркович зосередив увагу на тому, що у районі є ряд проблем, які ще не вирішено і перш за все це стосується автодорожної інфраструктури, без якої важко розвивається регіон. Особливо боляче це позначається на рекреації. Він високо оцінив діяльність НПП «Синевир», подякував керівництву за активну взаємодію з місцевими громадами у вирішенні ряду питань.

kd7.jpg    kd8.jpg

Це підтвердив у своїй доповіді й сільський голова Колочави Василь Худинець. Він розповів про взаємодію парку з сільськими радами регіону і спільне вирішення назрілих проблем.

Доктор біологічних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту ботаніки ім. М. Холодного НАН України Світлана Зиман впродовж кількох десятиліть досліджує рослинний покрив території НПП «Синевир». Тож на конференції вона поділилася результатами своєї багаторічної наукової праці. Особливо привернула увагу розповідь про дослідження пралісів парку, які претендують на статус Світового природного надбання ЮНЕСКО. Не менш цікавою є науково-дослідна ділянка рідкісних рослин, яка закладена у 2011 році для порівняльного вивчення рідкісних видів судинної флори Українських Карпат. Про її особливості і цінність детально повідала Світлана Миколаївна.

Кандидат біологічних наук, заступник директора НПП «Синевир» Юрій Тюх ознайомив присутніх з науково-дослідною роботою, яка ведеться у парку досить різнопланово. Вражаюче виглядають 23 томи «Літопису природи», у якому зафіксовані усі наукові здобутки установи за чверть століття її існування. Численні наукові експедиції, публікації у спеціалізованих виданнях, участь у конференціях – праця, яка варта уваги.

Секційна робота конференції зосереджувалась на темах ботаніки, зоології, екології, туризму, соціально-економічних та суспільно-політичних питаннях регіону. Науковці доповіли про свої здобутки, інновації, обмінялися досвідом, обговорили проблемні моменти розвитку сучасної науки, внесли свої побажання і рекомендації щодо подальшого функціонування НПП «Синевир». А щоб на власні очі побачити і оцінити результати роботи установи, для учасників конференції організовано екскурсії до Синевирського озера, Реабілітаційного центру бурих ведмедів, експозиції музею лісосплаву у візит-центрі, не оминули гості й прославлені музеї села Колочава.

Вчені прийняли резолюцію, у якій відзначили велику роль НПП «Синевир» в охороні та збереженні довкілля та біологічного розмаїття, організації рекреації і еколого-освітньої роботи, високо оцінили співпрацю парку з органами місцевого самоврядування, висловились на підтримку внесення пралісів парку до переліку об’єктів Світового природного надбання ЮНЕСКО, схвалили створення науково-дослідної ділянки «Рідкісні види судинних рослин Українських Карпат» тощо.

kd9.jpg    kd10.jpg

19.06.2015 р.


Опубліковати в twitter.com