У НПП «Синевир» відбулася науково-технічна рада


13.01.20161 13.01.20161

30 червня відбулася науково-технічна рада Національного природного парку «Синевир», яка розпочалася хвилиною мовчання в пам'ять Ірини Дудки – члена НТР парку, видатного українського вченого.

Вступним словом засідання відкрив директор установи, кандидат філософських наук Микола Дербак. Він розповів про основні заходи, які здійснювалися в парку впродовж піврічного періоду. Приємною звісткою є виділення коштів на відбудову музею лісосплаву. Можна прогнозувати, що завдяки цьому об’єкту в майбутньому потік туристів зростатиме надалі. А це напряму пов’язане з розвитком регіону, створенням нових робочих місць, поповненням бюджету, добробутом місцевих жителів. Територія НПП «Синевир» має всі шанси стати туристичною Меккою. Тож не випадково парк недавно відкрив туристично-інформаційний центр в урочищі Остріки, який покликаний допомагати гостям раціонально використати час відпочинку. Мережа ТіЦІв розширюватиметься й надалі. Невдовзі такий заклад відкриється поблизу оліготрофного сфагнового болота Глуханя.

Микола Дербак акцентував увагу на питаннях міжнародних проектів, до підготовки яких долучається НПП «Синевир». Один з них – відтворення гуцульської породи коней. Спільно з польськими і українськими партнерами парк виходить на фініш розгляду проекту Європейською Комісією. Крім цього, здійснюється робота з національними парками «Словенський рай» (Словаччина) і «Гортобать» (Угорщина) для спільного проекту. Важливим заходом у рамках проекту «Підтримка природно-заповідних територій України» є розробка менеджмент-плану НПП «Синевир».

Директор установи торкнувся ряду питань, що стосуються охорони природи. Він зазначив, що установа планує створити міграційні містки для жаб поблизу Синевирського озера. Розглядається питання створення реабілітаційного центру для хижих птахів.

Йшла мова й про господарські питання, зокрема, ремонт доріг, запровадження системи пресування ПЕТ-пляшок і їх вивіз на утилізацію.

Про науково-дослідну роботу НПП «Синевир» доповів заступник директора парку, кандидат біологічних наук Юрій Тюх. Він підкреслив, що всі завдання, передбачені річним планом виконуються. Акцентував увагу на успішній підготовці Літопису природи. Побачила світ монографія «Національний природний парк «Синевир», у якій наводиться детальна характеристика виявлених на цій території класів, союзів і асоціацій рослинності та ценологічна характеристика флори судинних рослин.

Науковці парку також зосереджували значні зусилля на вивчення рідкісних видів і пралісів. Дослідження співробітників відображені у ряді публікацій. Юрій Тюх також подав на розгляд членів НТР матеріали охоронних ділянок у розрізі природоохоронних науково-дослідних відділень.

Про реалізацію Плану з екологічної освітньо-виховної роботи парку на 2017 рік розповів начальник профільного відділу Юрій Бабічин. Він наголосив, що екоосвітні заходи щотижня в період навчального року проводилися у різних школах регіону. Тісна співпраця налагоджена з гуртками Закарпатського центру туризму. На початку року в НПП «Синевир» обладнано новий клас для проведення екоосвітніх занять, хоча перевага надається роботі з молоддю на природі. Забезпечено щоденну роботу візит-центру, який виконує просвітницьку, навчальну і ознайомчу функції. Проводиться екскурсійна робота з учнями, туристами, різними делегаціями на екологічних стежках, озері Синевир, реабілітаційному центрі бурих ведмедів тощо.

Начальник відділу рекреації Федір Матічин ознайомив присутніх з тими заходами, які виконувалися для покращення туристичної інфраструктури. За останні пів року на туристичних стежках встановлено понад 30 різноманітних стендів, знаків і банерів. Проводився благоустрій стежок і рекреаційних зон. Загалом, впродовж пів року НПП «Синевир» відвідали 33 тис. туристів, з яких понад 10 тис. – діти.

Йшла мова й про потребу у додатковій дорозі до Синевирського озера задля розвантаження руху і безпеки проїзду. Втім, це питання потребує додаткового обговорення.

Головний природознавець НПП «Синевир» Василь Шишига подав на розгляд членів НТР перелік заходів з поліпшення санітарного стану в лісах парку, а також презентував проект лімітів на спеціальне використання природних ресурсів.

Своїми думками з приводу розглянутих питань ділилися голова Міжгірської РДА Василь Худинець, голова громадського об’єднання «Товариство «Синій Вир» Мирон Цюбик, доцент Ужгородського національного університету Олег Колесник, директор Ужанського

НПП Віктор Биркович, заступник директора Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор, головний спеціаліст відділу раціонального природокористування департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Дмитро Томенчук, начальник відділу державної охорони ПЗФ Василь Субота.

За результатами роботи науково-технічної ради прийнято рішення: визнати задовільними виконання науково-дослідної, екоосвітньої і рекреаційної діяльності НПП «Синевир»; погодити охоронні ділянки в розрізі ПОНДВ; погодити платні послуги за відвідування території; погодити перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів НПП «Синевир»; погодити проект лімітів на використання природних ресурсів тощо.

03.07.2017 р

Опубліковати в twitter.com