Добрі плоди співпраці задля розвитку громад і збереження довкілля


hr.jpg     hr2.jpg

НПП «Синевир», в межах якого розташовано п’ять сільських рад, постійно співпрацює із ними та допомагає в проведенні різноманітних заходів. Інакше й бути не може, оскільки гармонізація стосунків природно-заповідної установи і громад є запорукою успішної діяльності. Співробітництво, налагоджене роками, продовжується у різних напрямках. Національний парк допомагає сільським радам у ремонті доріг, проведенні масових заходів, надає автотранспорт, прибирає тверді побутові відходи, забезпечує населення деревиною та дровами. Так, у 2012 році Національним парком відпущено 12 тис. кб м. дров'яної та 1,5 тис. кб. м. ділової деревини, а також 0,5 тис. кб. м. лісосічних відходів.

Багатьом здобуткам завдячує співпраці із НПП «Синевир» сільський голова села Колочава Василь Худинець: «Я взагалі не уявляю нормальної роботи Колочавської сільської ради без співпраці з НПП «Синевир», – каже він. – Щоб ми не робили чи плануємо робити, обов’язково співпрацюємо з Національним парком».

Аби не бути пустослівним, Василь Іванович наводить конкретні приклади взаємної співпраці за останній період. «Спільними зусиллями Національного парку та РЕМ замінено понад 400 опор для подачі електроенергії населенню, – розказує він. – Частково відремонтоване шляхове полотно на вулицях Борканюка, Горького, Островського, Заверхня. Часто для забезпечення діяльності Колочавського виконкому НПП «Синевир» допомагає автотранспортними засобами, особливо у боротьбі з стихійними сміттєзвалищами та очисткою доріг від снігу у зимовий період. Допомагає нам адміністрація парку при організації масових культурних заходів до дня села, фестивалів».

Особливо вдячний Василь Худинець за розуміння та підтримку Колочавської сільської ради у боротьбі із твердими побутовими відходами. «Завдяки ініціативі та підтримці НПП «Синевир» створено Асоціацію сільських рад Тереблянської долини, стержнем якої є Національний парк. Головна мета організації – вирішити проблему з відходами вздовж річки Теребля. Сподіваємося, що, об’єднавшись, ми разом доб’ємося вирішення цього питання», – переконаний сільський голова Колочави.

Висловив подяку від імені виконкому сільський голова керівнику НПП «Синевир» Миколі Дербаку та працівникам установи за розуміння у розмежуванні меж села Колочави та НПП «Синевир». «Сподіваємося, що питання остаточно буде вирішено позитивно на користь жителів села», – каже він.

Завдяки діяльності НПП «Синевир» багато жителів працевлаштувалися у Національному парку та в науково-оздоровчій базі НПУ ім. Михайла Драгоманова. Щороку 10 осіб із Тереблянської долини вступають на бюджетну форму навчання до вищеназваного університету.

Вагомими здобутками спільної праці у різних сферах хвалиться і голова Синевирсько-Полянської сільської ради Юрій Горват. «Наше село має складне географічне положення, – розповідає він. – Присілки розкидані по урочищах, далеко від центру села. Відтак дуже складним для вирішення є питання сполучення між ними. Національний парк дуже нам допомагає здолати ці проблеми».

За словами Юрія Івановича, в минулому році завдяки Національному парку поставлений залізобетонний переїзний міст в урочищі Товчка, допомогла установа у будівництві доріг в урочищах Перенизь, Нижня Свобода. Завдяки директору НПП «Синевир» Миколі Дербаку в кінці 2011 року зроблена дорога у найвіддаленішу населену частину села Буковинка.

Надзвичайно відчутною є допомога парку в боротьбі із можливими паводками, які завдають шкоди населенню. «Минулого року в урочищі Менчалівський прокладені берегоукріплюючі стінки довжиною 144 погонні метри. Національний парк виділив деревину та техніку, а робили все силами сільської ради», – ділиться інформацією синполянський сільський голова.

У 2013 році спільними зусиллями НПП «Синевир» та сільської ради Синевирської Поляни планують поставити мости в урочищах Студений, Канчівський, Розтока, продовжити будівництво дороги у Перенизь.

«Пріоритетним напрямком у розвитку нашого села є туризм, – наголошує Юрій Горват. – Тому відчутним поштовхом у розвитку цієї сфери стало відкриття Реабілітаційного центру бурих ведмедів поблизу Синевирської Поляни. Спільно із парком ми перевидали науково-популярну книжку «Дивовижний край легенд».

НПП «Синевир» дбайливо охороняє та дбає про благоустрій візитної кратки регіону озера Синевир. За словами заступника начальника Синевирсько-Полянського ПОНДВ Михайла Горвата, його підопічні відремонтували дорогу біля озера, полагодили оглядову площадку, зробили два перехідні містки через Ліву і Праву Рахниці, облаштували 3 джерела питної води, регулярно прибирають узбіччя доріг та русла річки від твердих побутових відходів.

«Чесно кажучи, настільки тісної та ефективної співпраці сільради із Національним парком, як за керівництва Миколи Дербака, ще не було. Він допоміг звести будинок для багатодітної сім’ї, посприяв у будівництві дитячого садочку, подарував дітям 2 альтанки, допоміг розпочати впорядкування футбольного поля для середньої школи, облаштувати пам’ятник загиблим односельчанам, пішов назустріч людям при розмежуванні меж села та парку… Всіх добрих справ як великих, так і дрібних, одразу ж і не пригадаєш. Громада села вельми вдячна за підтримку та допомогу національному парку», – підсумував сільський голова Синевирської Поляни Юрій Горват.

Чималий обсяг робіт виконаний НПП «Синевир» на території Вільшанської сільської ради.

За словами начальника Вільшанського ПОНДВ Василя Гінцяка, лише за 2012 рік на охопленій території зроблено підвісний дерев’яний місток через річку Теребля, зроблено ґрунтову дорогу в ур. Вільшана довжиною 3,5 км, встановлено дві бесідки та обладнано два місця відпочинку і 5 джерел питної води для населення та 2 джерела мінеральної води.

Працівники парку постійно очищують територію поблизу дороги від сміття та надають допомогу сільраді при проведенні різних заходів.

Для населення села Синевир силами Національного парку відремонтовано два мости через річку в урочищах Товчка та Руні. НПП «Синевир» також не відмовляє в розчищенні сінокосів громадянам. При зверненні з подібними питаннями до парку, спеціалісти обстежують такі сінокоси і приймають рішення щодо технології і порядку проведення робіт та перевезення лісопродукції.

Жителі села Негровець щиро дякували Національному парку за допомогу в ремонті дороги в урочище Потік та розширенні і підсипанні низки інших місцевих шляхів.

Найбільш болючими на території Тереблянської долини є земельні питання і їх керівництво парку взялося вирішувати. Як розповів начальник відділу Державної охорони природно-заповідного фонду НПП «Синевир» Василь Субота, за часів колгоспів до лісових площ було віднесено багато нелісових ділянок, а саме: пасовищ, сінокосів, навіть ріллі і городів, які знаходились і знаходяться в користуванні громадян. «І це викликає справедливе обурення місцевих жителів, – каже він. – Тому НПП «Синевир» вийшов з пропозицією щодо розмежування земель Національного парку та сільських рад».

Порозуміння в даному питанні НПП «Синевир» не може знайти з Синевирською сільською радою. «Хоч на попередньому етапі розмежування з представниками Синевирської сільської ради на чолі з головою села Миколою Куруцом було погоджено, що з 1154,4 га в НПП «Синевир» залишається 358 га, а до сільської ради повертається 796 га земельних ділянок. Але потім керівництво та депутати села розповсюдили серед жителів неправдиву інформацію, буцімто парк забирає у селян землі! Парк хоче повернути землі селянам!», – розповідає Василь Субота.

Тому Національний парк ще раз запропонував Синевирській сільській раді погодити розмежування між НПП «Синевир» і землями громади села. В результаті чого, до громади може відійти від парку 750-800 га земельних ділянок, які потім жителі села зможуть приватизувати.

Тісна співпраця у різних сферах між НПП «Синевир» та сільськими радами має в кінці лише одну мету – благо та добробут сільських громад.

18.07.2013 р.


Опубліковати в twitter.com