Заступник міністра екології перебував з візитом у НПП «Синевир»


13.01.20161 13.01.20161 13.01.20161 13.01.20161

7 червня у нашому краї відбувся семінар «Імплементація вимог Директив ЄС у сфері захисту природи», у якому взяли участь екологи з різних куточків країни. З вступними доповідями перед присутніми виступили заступник міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко і директор Національного природного парку «Синевир» Миколи Дербака. На заході висвітлюватися питання захисту видів, відповідно до вимог ЄС, управління дикою природою, удосконалення механізму використання природних ресурсів в межах ПЗФ. Під час семінару презентовано інституційний аналіз Директив ЄС із захисту природи. Він був розроблений проектом АPENA, який має за мету сприяти Україні в апроксимації її законодавства до законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища на виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та рамкових документів про апроксимацію екологічного законодавства України.

Цього ж дня відбулася зустріч заступника міністра екології та природних ресурсів України Василя Полуйка і директора парку Миколи Дербака. Обговорювалися актуальні питання функціонування природно-заповідної установи, особливості роботи і перспективи розвитку. Провідною темою спілкування стало відновлення Музею лісу і сплаву, на що Міністерство екології виділило перший транш. Щоб детальніше ознайомитися з цим питанням, заступник керівника профільного відомства навідався до Чорної Ріки – урочища, де проводитимуться роботи з відбудови.

Микола Дербак детально розповів поважному гостю про історію греблі, за допомогою якої свого часу стало можливим транспортувати деревину з віддаленого урочища. Її тут заготовляли, формували з неї бокори (плоти) і сплавляли з Чорної Ріки в Тереблю і аж до Тиси.

Гребля була складним комплексом будівельних конструкцій, технічних вузлів і механізмів. Довжина її складала — 80 м, ширина — 5,5 м.

Підпирали греблю дві основні опори, побудовані, як і сама гребля, за принципом «скрині» — коробки з горизонтально викладених колод, засипаних каменями. Опори поставлені за течією, перпендикулярно греблі, по обох сторін від основних воріт, через які пропускали плоти-бокори. Опори виконували подвійну функцію: підпирали греблю і направляли бокори в потрібному напрямку.

Водоймище, що утворилося в результаті загати ріки, складало в довжину 2 км і в ширину 300 м. Воно могло забезпечити одночасний сплав 4—5 бокорів.

Сплавлявся ліс до середини 50-тих років 20 століття. Після 1954 року греблю не використовували за призначенням. У 1973 році, після детального дослідження, вона була реставрована і Міжгірським лісокомбінатом перетворена на Музей лісу і сплаву, що відкрився в 1976 році.

У листопаді 1998 року рекордна повінь, що пронеслася Чорною Рікою, зруйнувала греблю. Таким чином від Музею лісу і сплаву залишилася лише незначна частина будівлі – наземна частина.

Хоча й була спроба відновити цей об’єкт, були здійснені відновлювальні роботи зруйнованої частини музею, але через брак коштів завершення будівництва стало неможливим. У березні 2001 року чергова повінь знову зруйнувала те, що вдалося відбудувати.

Врятовані від повені експонати зберігаються в окремому приміщенні у візит-центрі НПП «Синевир». І от цього року приємна звістка про надходження 15,9 млн. грн. на відбудову унікальної споруди стала справжнім подарунком для цілого закарпатського краю.

08.06.2017 р

Опубліковати в twitter.com