Територія Вільшанського ПОНДВ має велику наукову цінність



Вільшанське природоохоронне науково-дослідне відділення – наймолодше відділення Національного природного парку “Синевир”, адже його територія приєднана до нашої природно-заповідної території лише минулого року.
 

Площа Вільшанського ПОНДВ становить 2304 га, протяжність з півночі на південь – 8 км, із заходу на схід – 7 км. Відділення непропорційно розділене Тереблянським водосховищем на дві частини: східну – басейн річки Вільшанки площею 1608,1 га та західну - площею 695,9 га.


Головною науковою та природоохоронною цінністю Вільшанського природоохоронного науково-дослідного відділення є наявність великих площ букових пралісів, вік яких коливається від 100 до 200 і більше років. Вони займають площу близько 1000 га.
 

Цінність таких об’єктів надзвичайно велика. Тут можна вивчати закономірності перебігу природних процесів розвитку деревостанів, їх динаміку та структурні особливості, а також досліджувати зміни довкілля і клімату. Збереження пралісів як стійкого біологічного фонду, є важливим аспектом для теперішніх і майбутніх поколінь.
 

Рослинний світ даного регіону нараховує близько 500 видів, у тому числі деревної, кущової, чагарникової – 125 видів, із них аборигенних – 105 видів; трав’яний, лишайниковий, моховий покрив складає 375 видів. Тут зростають рідкісні види, які занесені до Червоної книги України, зокрема, це плаун-баранець, плаун гострий, гніздівка звичайна, екополія карніолійська, зозулинець плямистий, коручка морозниковидна тощо.
 

Тваринний світ досить різноманітний, багатий на рідкісні, зникаючі та корисні види, в тому числі хребетних – 100 видів, із них фонових – 65 видів. і нараховує близько 350 видів. До Червоної книги України внесено 13 видів, серед яких: рись звичайний, кіт лісовий, борсук, ведмідь бурий, глухар, жаба прудка, тритон карпатський. Водосховище і річки є сприятливим середовищем для життя цінних видів риб, таких як форель струмкова, форель озерна, харіус, головань, гольян, лосось дунайський.
Водосховище Теребле-Ріцької ГЕС є основним гідрологічним об’єктом території. Це єдина в Українських Карпатах діюча гідроенергетична споруда, досвід експлуатації якої може використовуватись у вирішенні актуальних проблем освоєння гідгоенергетичних ресурсів малих річок Карпат.
 

На території відділення є багато прісноводних природних водойм, дві мінеральні джерела в урочищах Вільшанка і Лехманів Звір.
 

Вільшанське природоохоронне науково-дослідне відділення – це унікальна територія, яка становить велику наукову цінність і має значний рекреаційний потенціал.