НПП «Синевир» взяв участь у міжнародній конференції, яка відбулася в національному парку «Лахемаа» (Естонія)
Для розвитку віддалених сільських та природоохоронних територій ключову роль може відігравати мистецтво. Це вигідна взаємодія для місцевих жителів і художників. Успішним прикладом у цьому напрямку за останні понад два роки стали 6 локацій в Україні, Словаччині, Естонії і Чехії, які втілювали міжнародний проект «Території натхнення», підтриманий Європейським Союзом за програмою «Креативна Європа».
24 – 26 травня у Вііністу (Естонія) відбулася підсумкова конференція проекту, яка мала назву «Геній місця. Мистецтво і природа». У ній взяли участь представники усіх територій, на котрих реалізовувався проект, а саме: село Ґановце і організація «Machaon Іnternational», село Горка і організація «Annogallery» (Словаччина), Національний природний парк «Синевир», Державний історико-культурний заповідник «Тустань», (Україна), край Стражніцко (Чехія) і господарі конференції арт-музей Вііністу та національний парк «Лахемаа» (Естонія). До участі в форумі також приєдналися художники, культурні діячі і природоохоронці з інших країн.
Конференція розпочалася з розгляду питань про роль місцевості для сучасного мистецтва та його відношення до природи, традиційної культури і сільського розвитку.
Актуальними стали теми соціальної ролі митців, залучення місцевих спільнот до креативних проектів, стале функціонування арт-резиденцій, реабілітація спадщини, ландшафтів та цінностей сільських спільнот через мистецькі заходи тощо.
«Ми хотіли, щоб у нашому селі розвивалася культура і щоб діти росли у творчому середовищі, – ділиться досвідом менеджер проекту «Території натхнення» Світлана Бєлова. – Тому ми започаткували творчі заходи з художниками. Вони проводяться без суттєвого фінансування, але маємо іншу перевагу – підтримку села. У нас сформована ініціативна група, яка підтримує мистецькі заходи всілякими способами. Тепер діти села задіяні у творчому процесі. Майже половина школярів Ґановец, включаючи ромів, брали участь у різних майстер-класах. Мистецьке виховання в ранньому віці і творчі імпульси дуже важливі для формування гармонійної особистості».
Світлана Бєлова і Йозеф Беднар – ідейні творці і автори проекту «Території натхнення». У селі Ґановце вони створили успішну арт-резиденцію «Machaon» і регулярно проводять культурні заходи. Своїм досвідом вони поділилися на конференції, а також представили всіх партнерів проекту та їх території.
«Це ті місця, де художників чекають, а це так важливо для творчих особистостей», – стверджує Йозеф Беднар, президент громадської організації «Machaon Іnternational».
Безперечно, таким є НПП «Синевир». Про особливості роботи національного парку з митцями поділився представник парку. Установа має більш як 20-річний досвід проведення культурних заходів. Крім того, минулого року тут створено нову арт-резиденцію «Рабачинка». Вона знаходиться на просторій території серед ялинового лісу, складається з 10 окремих будиночків і одночасно може прийняти 30 осіб.
Приймаючи у себе творчих людей, застосовується метод емоційного живлення. Його суть – не лише показати художнику найкращі природні чи культурні місця території, які володіють особливою естетичною енергетикою, але й створити затишне середовище, пригостити місцевими продуктами, забезпечити дружню атмосферу спілкування з тутешніми людьми.
Про край Стражніцко (Чехія) розповів Віт Грдоушек. Він та інші ентузіасти зуміли зберегти рідкісний сорт фруктового дерева оскорушу і відродити інтерес до нього, як символу ідентичності регіону. Для досягнення цієї мети вони, зокрема, започаткували мистецьке дійство «Весна оскоруші», яке стало традиційним. Тепер подивитися на майже вимерле у Європі дерево та скуштувати плоди сюди приїжджають люди з різних країн. На конференції Віт Грдоушек не лише розповів про культурні заходи і щедрі плоди землі Стражніцко, але й влаштував дегустацію Оскоруші та місцевих напоїв.
А от словацьке село Горка стало відомим завдяки успішним дитячим таборам, які проводить Петер Смік. Його досвід викликав потужний інтерес учасників конференції.
«Наша організація мала, але ми робимо велику справу. Важливою частиною нашої діяльності є робота з дітьми. Ми хочемо передати їм свободу творчого мислення. Проводимо різні курси і майстер-класи з акцентом на керамічне моделювання, роботу зі склом та інше. Дітям і їхнім батькам це дуже подобається. А головне, що молодь зростає досвідом і творчим мисленням», – каже Петер Смік.
«Територія історико-культурного заповідника «Тустань» також стала середовищем, де збираються творчі люди, яким небайдужі мистецтво, історія і природа, – розповідає українська художниця і активна учасниця проекту «Території натхнення» Катерина Гай. – Починаючи з 2006 року, в Тустані щорічно проводиться фестиваль української середньовічної культури. У 2018 році йому передував двотижневий ленд-арт симпозіум «Земля сили», який проводився у рамках проекту і дав поштовх до подальшого мистецького і соціального розвитку краю».
Відчути дух Тустані та зануритися в середньовічну епоху допомогли Андрій Котлярчук і Василь Рожко. У спільній доповіді вони розкрили особливості та цінності території, де в IX - XVI століттях знаходилося наскальне місто-фортеця Тустань.
Великий інтерес викликала доповідь відомого естонського мецената і засновника найбільшого в Естонії приватного музею мистецтв Яна Манітскі. Він ознайомив гостей з експозицією закладу, у якому представлено понад 1000 робіт естонських художників різних епох. Тож не випадково приморське село Вііністу, де розташований музей, називають «гаванню мистецтва».
У рамках проведення конференції відбулося відкриття виставки робіт, які створені під час мистецьких заходів проекту «Території натхнення». Тут відвідувачі також мали нагоду детальніше ознайомитися з арт-резиденціями, де працювали художники і створювали свої твори. А от арт-резиденцію національного парку «Лахемаа» учасники конференції оглянули під час екскурсії. Тут вони ознайомилися з діяльністю скульптурної майстерні.
Під час симпозіуму ще дві нові художні експозиції відкрилися в музеї мистецтв Вііністу. Поринути у світ прекрасного допоміг Ян Манітскі, котрий особисто презентував нові твори, якими поповнився музей. А от словенська співачка Любо Єнсе влаштувала гостям прекрасний вечірній концерт «Священні пісні Словенії». Він яскраво доповнив насичену програму форуму.
Міжнародна конференція «Геній місця. Мистецтво і природа» стала чудовою нагодою для людей з різних країн обговорити актуальні питання культурної діяльності і розвитку віддалених місцевостей, обмінятися досвідом і налагодити зв’язки для подальшої співпраці.
03.06.2019 р.