Конвенція про водно-болотні угіддя
Підписана 2 лютого 1971 року в іранському місті Рамсар Конвенція про водно-болотні угіддя була першим подібним документом ООН, спрямованим на охорону природи. День підписання Конвенції відзначається у світі як Міжнародний день водно-болотних угідь.
Справжньою перлиною Карпат є озеро Синевир, поетично назване Морським оком. Справді, воно нагадує око з висоти пташиного польоту. Посередині острівець, як зіниця ока, а довге віття смерек і ялин - наче казкові вії.
Синевирське озеро визнано водно-болотним угіддям міжнародного значення (Рамсарська конвенція) і є одним з семи природних чудес України. Воно належить до типу завальних. Утворилося близько 10-11 тисяч років тому внаслідок потужного зсуву корінних пісковиків, що зірвались з південного схилу гори Красної і перекрили прадавню долину Синевирського потоку.
Рівень води в озері постійно змінюється, знижується взимку і підвищується весною і влітку, і знов спадає восени у відповідності до припливів води з трьох постійних потоків і тимчасових - в період інтенсивного танення снігу та злив. Амплітуда коливання рівня води в озері досягає 4,0-4,5 м., відповідно змінюється площа водного дзеркала від 4,45 до 7,58 га. Найбільша глибина від 19 до 23,5 м. та об'єм води від 350 до 460 тисяч кубометрів.
Проточність озера забезпечується Синевирським потоком, що витікає 350 м. західніше озера з-під обвал-зсуву на 60 м. нижче рівня позначки його гребеня. Кількість води, що витікає з озера, функціонально зв'язана з її припливом, тобто озеро є системою, що саморегулюється. Більшу частину року витік переважає над припливом, проте протягом нетривалих періодів, коли переважає приплив води до озера, об'єм води у ньому збільшується настільки, що забезпечує поступове її спадання протягом тривалого часу. Вода у Синевирському озері прісна. Температура води досить низька навіть влітку і становить 10-150С. Поблизу гірської водойми періодично реєструвалися птахи, що занесені до Червоної книги України: лелека чорний, пугач, підорлик малий. Дане угіддя підтримує існування низки популяцій видів, що важливі для збереження біорізноманіття регіону, включаючи озерні, річкові, болотні та лісові екосистеми.
Поблизу гірської водойми періодично реєструвалися птахи, що занесені до Червоної книги України: лелека чорний, пугач, підорлик малий. Дане угіддя підтримує існування низки популяцій видів, що важливі для збереження біорізноманіття регіону, включаючи озерні, річкові, болотні та лісові екосистеми.
2.02.2012