Відбудова музею лісосплаву дасть новий поштовх для рекреаційного розвитку регіону


muzey.jpg     muzey2.jpeg


Таким був музей до повені Музей після повені

Унікальний музей лісосплаву в НПП «Синевир» вже не перший рік волає про допомогу. Цей заклад, аналогів якому у світі майже немає, був зруйнований катастрофічною повінню у 1998 році. Тоді рівень води на Чорній Ріці, над якою знаходився музей, піднявся до рекордної позначки. Бурхливі хвилі гірської водойми мали таку потужну силу, що зуміли здолати об’єкт, який побудовано з усіма інженерними розрахунками. Загалом, історія цього закладу тягнеться з 1868 року. Саме тоді почалося будівництво дерев’яної греблі на Чорній Ріці, за допомогою якої мало вирішитися питання транспортування деревини з віддаленого урочища. Її заготовляли тут у великих кількостях, формували з неї бокори (плоти) і сплавляли з Чорної Ріки в Тереблю і аж до Тиси. Свого часу були випадки, коли бокори, стартувавши з Верховини, фінішували у Чорному морі.

– Гребля, на якій знаходився музей, становила складний комплекс будівельних конструкцій, технічних вузлів і механізмів. Довжина її – 80 м, ширина – 5,5 м, висота від днища до річкового дна – 3,5 м і ще 3,5 м закладеного по обидва боки каменями дерев'яного фундаменту в дні ріки. Водоймище, що утворювалося в результаті загати річки, складало в довжину 2 км і в ширину 300 м. Воно могло забезпечити одночасний сплав декількох бокорів.

Сплав лісу тут продовжувався до 1960 року. У 1973 році після детального дослідження гребля була реставрована, а надбудови пристосовані під музей лісосплаву, що відкрився в 1976 році. Паводком 1998 року греблю було зруйновано, – розповідає директор НПП «Синевир» Микола Дербак.

З того часу національний парк невтомно відстоює питання відбудови унікального музею, який міг би дати новий поштовх для рекреаційного розвитку регіону і збереження історичної пам’яті про професію бокорашів, що вже відійшла у минуле. Зацікавленість з боку туристів до музею лісосплаву відчутна. Вони часто навідуються до того місця, де знаходилася гребля – основний експонат закладу.

Напевно, переломним у цій епопеї стане 2013 рік. Річ у тім, що питанням відбудови музею лісосплаву серйозно зацікавилася обласна влада і Міністерство екології та природних ресурсів України. 25 березня цього року Міністр екології Олег Проскуряков і голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида особисто відвідали Чорну Ріку і обговорили питання, що стосуються відбудови музею лісосплаву. Оскільки досі заклад перебував на балансі комунального підприємства, Олег Проскуряков зокрема сказав:

– Що стосується того, на чиєму балансі повинен бути музей – комунального підприємства чи Міністерства, то це питання ми ще додатково обговоримо. Відтак, будемо шукати шляхи його фінансування.

Міністр запевнив, що музей лісосплаву може розраховувати на підтримку екологічного відомства.

17 травня на пленерному засіданні 14-ої сесії Закарпатської обласної ради депутати прийняли рішення про передачу музею лісосплаву з комунальної власності у державну. Тепер у НПП «Синевир» сподіваються, що унікальний заклад – пам’ятна працьовитим і мужніми горянами – буде відбудовано.

27.05.2013 р.


Опубліковати в twitter.com