Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

Лише разом можливо дати відсіч неслухняним до закону екстремалам

Забезпечення охорони середовища існування, умов розмноження, шляхів міграції диких тварин – про це йшла мова вчора на нараді, яку ініціював начальник Державної екологічної інспекції у Закарпатській області — Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області Іван Мартин. 7 травня в Ужгороді на зібранні під головуванням першого заступника голови Закарпатської облдержадміністрації І. Дурана були присутні представники Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, Головного управління національної поліції в Закарпатській області, Управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області, НПП «Синевир», Ужанського НПП, Карпатського БЗ.

Іван Мартин запропонував об’єднати і мобілізувати засоби і сили контролюючих, правоохоронних органів для здійснення рейдових перевірок у вихідні і святкові дні та недопущення проведення в горах, по лісових дорогах ралі, інших змагань та подорожей на транспортних засобах. Створюються мобільні оперативні групи з числа працівників Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, ГУ НП в Закарпатській області, лісової охорони Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства та служби державної охорони установ ПЗФ для проведення спільних перевірок.

На виконання окреслених вчора в Ужгороді робочих планів, сьогодні у національному природному парку «Синевир» відбулася нарада за участі директора установи Миколи Дербака, начальника відділу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Сергія Баранчика, заступника начальника Міжгірського відділу НП Василя Гречина, співробітника Міжгірського держлісгоспу Івана Яреми, представника рибінспекції, начальників відділів та керівників природоохоронних науково-дослідних відділень парку. Головна тема обговорення – спільні дії щодо попередження та протидії джипінгу на території природно-заповідного фонду.

Як відомо, любителі екстремального відпочинку на джипах чи квадрациклах з’їжджають з доріг загального користування і рухаються територією національного парку. Їхні маршрути пролягають переважно через ліси зі сторони Торунського перевалу по межі Закарпатської і Івано-Франківської областей, з Вигодського ДЛГ та держлісгоспу «Осмолода». Шлагбауми, встановлені в урочищах Слобода, Ростока, Красний, Стенишір, джипери об’їжджають через потоки або розбивають замки, якими зачинені шлагбауми, звільняючи собі дорогу. Встановлені нацпарком заборонні знаки на шляхах їх пересування знищуються.

Пересуваються джипери великими групами від 10 і більше машин, у кожній з яких перебуває від 1 до 4 чоловік. В даній ситуації працівникам служби державної охорони ПЗФ реагувати на такі дії непросто. Важко скласти й протоколи про порушення природоохоронного законодавства: транспортні засоби нерідко без номерів, а водії квадрациклів у шлемах.

Особливо цинічними є ці дії екстремалів з огляду на те, що зараз триває сезон тиші. У даний період відбувається масове розмноження диких тварин, що й стало причиною цієї акції. Впродовж двох з половиною місяців забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою, зокрема й рух транспортних засобів у лісові урочища.

Не меншої шкоди природному середовищу та земельним ділянкам громадян завдають джипери на територіях, що не входять до земель постійного користування НПП «Синевир». Значної шкоди завдано земельним ділянкам громадян, сінокосам, ріллям, пасовищам у селах Колочава, Синевир, Негровець. Крім цього, у Синевирській Поляні ще й знищено 35 п/м огорожі селян.

Непросту ситуацію з порушенням природоохоронного законодавства детально обговорено на нараді у НПП «Синевир». Основна теза, до якої схиляються усі учасники зібрання – спільні оперативні дії природоохоронців, поліції і екоінспекції задля попередження і протидії порушенню. Рейди будуть проводитися регулярно, особливо у вихідні і святкові дні, коли порушники найбільш активні. Лише разом можливо дати відсіч неслухняним до закону екстремалам.

НПП «Синевир» доводить до відома учасників ралі і джипінгів, що згідно Постанови КМУ №541 від 24.07.2013 р., розмір шкоди за проїзд квадрацикла та спеціальної важкої техніки складає 365 грн за кожні 100 м проїзду.

08.05.2019 р.