Святкування Старого Нового року сповнене давніми народними традиціями


14-1.jpg     14-2.jpg

14 січня християни східного обряду святкують одразу три свята: Новий рік, Обрізання Господнє, святого Василя Великого.

У цей день у церквах населених пунктів, що розташовані у межах НПП «Синевир» відправляються святкові Літургії, у кінці яких відбувається миропомазання. Також зачитують статистичні дані про кількість новонароджених і померлих протягом року, що минув. Ці відомості виголошує священик. Він також повідомляє про зібрані на церкву кошти під час колядування на Різдво, а також подає своєрідний фінансовий звіт громади за минулий рік. Це є давньою традицією нашого регіону, однак, найбільшим дійством є сама Служба Божа, на якій, зокрема співається такий прекрасний тропар: «Всього світу Сотворителю, що часи і роки в Своїй владі тримаєш, благослови ввесь рік ласкою твоєю, Господи, охороняючи в Твоїм спокої Церкву нашу святу і всіх вірних її, молитвами Богородиці, і спаси нас».

Отже, віруючі люди моляться до Бога з проханням ласки на новий рік, у який ми вступаємо за церковним календарем. Загалом, святкування Старого Нового року відбувається лише в Україні та Росії, що зумовлено розбіжностями між юліанським (старим) і григоріанським (теперішнім) календарями.

Особливо урочисто пройшло святкування Старого Нового року у єдиному на Міжгірщині чоловічому монастирі на честь ікони Божої Матері «Нечаяна Радість», що знаходиться у мальовничому урочищі Квасовець на околиці Колочави (на фото).

У регіоні НПП «Синевир» на Старий Новий Рік для місцевих жителів традиційним є ранкове вмивання водою, у яку кидають монети. Вважається, що в новому році це повинно зробити сім'ю багатою.

Вранці молоді хлопчики ходять до будинків селян посівати пшеницею. При цьому вони промовляють:

Сієм, сієм, посіваєм,

Щастя-долі вам бажаєм!

У щасливій вашій хаті,

Щоб ви всі були багаті,

Щоб лежали на столі

Паляниці немалі,

Щоб були у вас ковбаси,

Молоко і сало, й м'ясо,

і млинці, і пиріжки,

і пухнасті пампушки.

Щоб були ви в цій оселі

і щасливі, і веселі!

В народі побутують й інші варіанти привітань та віншувань на Старий Новий Рік. За добрі побажання господарі пригощають хлопців цукерками і дають їм гроші. А ті дякують і йдуть посівати до інших будинків. Дівчата посівати не ходять, бо вважається, що першою на Старий Новий Рік до хати повинна зайти особа чоловічої статі. Це сприймається за добру ознаку.

14 січня – це не лише Старий Новий рік, а передусім свято обрізання Господнього, яким церква стверджує істину, що Ісус Христос був Боголюдиною і прийняв справжнє людське тіло. Також у цей день згадують святого Василя Великого, який жив у ІV столітті і був архієпископом Кесарії Кападокійської. За своє коротке життя він зробив дуже багато корисних справ для Церкви, зокрема, написав численні богословські праці, якими й досі користується церква. Через свої заслуги він користується серед народу особливим шануванням нарівні зі святим Миколаєм. Про це свідчить хоча б те, що ім’я Василь є дуже поширеним, особливо у нашому регіоні.

14-3.jpg     14-4.jpg

14.01.2013 р.