1 квітня – День птахів
День птахів не випадково відзначають 1 квітня. Саме цього дня у 1906 році була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Крім того, саме в цей весняний час пернаті повертаються з вирію. Впродовж багатьох років національний природний парк «Синевир» з нагоди Дня птахів проводив різноманітні масові еколого-освітні заходи з молоддю, традиційними стали щорічні Форуми юних орнітологів, а в зимовий час – екологічні акції з підгодівлі пернатих. Через карантин і загрозу інфікування коронавірусом, заплановані еколого-освітні заходи з нагоди Дня птахів у 2020 році НПП «Синевир» відмінив. Та це не є причиною забути про роль птахів і проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх кінців планети і нас також.
Нагадаємо, що ці дивовижні істоти живуть на планеті понад 150 мільйонів років. Сьогодні їхня користь для людини неоціненна. За даними фахівців, на ділянці площею 1 км2 птахи знищують понад двадцять кілограм комах, що шкодять нашим сільськогосподарським і лісовим угіддям. Деякі пернаті знищують ще й шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Птахи також сприяють поширенню дерев і кущів. А ще вони створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.
У НПП «Синевир» чудово усвідомлюють роль птахів та докладають максимум зусиль для їх охорони і збереження в дикій природі. А ще у 2017 році, спільними зусиллями Українського товариства охорони птахів і НПП «Синевир» , створено Реабілітаційний центр для хижих пернатих. Він зведений в урочищі Квасовець, на околиці села Колочава. Головне завдання центру – взяти під захист рідкісних представників орнітофауни, які перебували в неволі з порушенням закону. Особлива увага приділяється соколам, які нерідко стають об’єктом уваги контрабандистів.
– Для парку багаторічна співпраця з Українським товариством охорони птахів приносить корисні результати, – каже директор НПП «Синевир» Микола Дербак. – Ми беремо участь у проєкті «Збереження Карпатських пралісів», координацію якого здійснює саме ця авторитетна організація. Завдяки цьому, а також особистим зусиллям керівника Українського товариства охорони птахів Олега Дудкіна, для удосконалення природоохоронної і наукової діяльності парк отримав автомобіль «Рено», мотоцикли, комп’ютери, біноклі, проектор, методичну допомогу тощо. Ми щиро вдячні нашому надійному партнеру, якого сьогодні вітаємо з Днем орнітолога. І, звичайно, спорудження Реабілітаційного центру для хижих птахів – це важливий проєкт для порятунку соколів.
Спостерігаючи за мешканцями центру, стає зрозумілим, чому арабські мільйонери так захоплюються соколами. Ці птахи справді вражають своїм поважним виглядом, міцним дзьобом і гострими кігтями. Але найкраще вони почувають себе у дикій природі. Після реабілітації у НПП «Синевир», соколів випускають у вільний політ на ті території, які є природним середовищем їх існування.
01.04.2020 р.