Проблема сміття потребує негайного вирішення


Про нас
Проблема сміття уже не перший рік є болючою колючкою для України, адже щороку у нас утворюється понад один мільярд тонн твердих відходів, тобто поліетиленові та скляні пляшки, битий посуд, консервні банки тощо. За даними спеціальних служб, саме вони становлять найбільший відсоток серед загальної маси відходів.

Особливо гостро ця проблема постала у населених пунктах, Тереблянської долини Закарпаття. Тут відсутнє комунальне обслуговування з вивезення сміття і немає спеціально обладнаних місць для його скидання – сміттєзвалищ чи могильників (втім і вони не є ідеальним варіантом). Люди, накопичивши вдома великі запаси сміття, вирішують цю проблему шляхом сплаву відходів Тереблею під час повеней, які протягом року проносяться річкою декілька разів. Тож русло водойми, з якої колись наші діди-прадіди пили воду, зараз перетворилося на сміттєпровід, «прикрашений» чи не на кожному кроці ПЕТ-пляшками, скляними і консервними банками та іншим непотребом. Турбує й те, що у водойму можуть потрапляти навіть батарейки чи ртутні лампи, які виділяють у природне середовище надзвичайно шкідливі речовини, а це критично позначиться на річковій фауні і навіть матиме вплив на здоров’я місцевих жителів.

Жахлива ситуація у Тереблеріцькому водосховищі, де накопичилась така велика кількість ПЕТ-пляшок, що вкрила значні площі заплав та поверхні води біля греблі. Систематичні екологічні акції, що проводяться Національним природним парком «Синевир» і мають за мету очистити Тереблю від непотребу, дають лише тимчасовий ефект: у місцях, де було зібрано сміття, невдовзі воно знову з’являється… Не дало значного ефекту й запровадження у селах залізних урн для пластикових відходів. Щоправда, є й екологічно свідомі громадяни, які складують тверді побутові відходи і чекають, коли нарешті болюче питання буде вирішено. НПП «Синевир» з приводу екологічного ставлення до довкілля регулярно проводить роз’яснювальну роботу серед населення, акції, семінари і уроки у навчальних закладах. Це дає певний позитивний результат, але сама проблема залишається.

Розуміючи усю її складність та прагнучи вирішити дане питання, 21 лютого у селі Драгово Хустського району зібралися голови сільських рад Тереблянської долини Закарпаття та директор НПП «Синевир» Микола Дербак. Вони спільно домовились вирішувати цю проблему, шукати шляхи вирішення, залучати інвесторів тощо. На першій нараді ініціативної групи досягнуто домовленості про утворення Асоціації сільських рад Тереблянської долини Закарпаття і НПП «Синевир», яка в подальшій своїй роботі дбатиме про вирішення проблем з відходами у цьому регіоні. Члени Асоціації сподіваються й на підтримку голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди, до якого невдовзі планують звернутися, адже це питання виходить далеко за локальний рівень. Річ у тім, що сміття Теребля несе у Тису, а відтак його частина потрапляє навіть закордон…

Найближчим часом на базі НПП «Синевир» Асоціація проведе чергову нараду, на якій буде визначено план подальших дій щодо вирішення важливого екологічного питання Тереблянської долини.


01.03.2013 р.


Опубліковати в twitter.com