Дбаючи про сталий розвиток гірських населених пунктів


Про нас
З кожним роком на карті сучасної Міжгірщини все чіткіше вимальовуються зримі центри туристичної індустрії краю. У підніжжі Боржавської полонини це населені пункти, підпорядковані Нижньостуденівський, Пилипецькій та Ізківський сільським радам. На Тереблянщині – Колочава і Синевирська Поляна у підніжжі Синевирського озера.

Останнім однойменним радам особливо поталанило як у розвої туристичної, так і музейної справи. Адже на їх територіях, а також Синевирської та Негровецької сільських рад знаходяться угіддя знаної в Європі природоохоронної установи НПП «Синевир», яку очолює заслужений природоохоронець України Микола Дербак. Оскільки туристичні принади, унікальні природні, історичні та дерев’яного зодчества пам’ятки з давніх-давен приваблюють сюди численний туристичний люд із усіх-усюд близького і далекого зарубіжжя. Додайте до цього 12 музеїв, створених та території колочавської сільської ради її уродженцем, колишнім банкіром, нардепом і меценатом-дослідником Станіславом Аржевітіним, і перед вами постане у всій красі цей чудовий край.

На п'ятки колочавцям у цій справі наступає і Син.-Полянська сільська рада, якою вже десяте скликання керує Юрій Горват.Такою підтримкою односільчан і не тільки, якою користуються Ю. І. Горват та секретар виконкому сільради Марія Красняник, у районі серед колег немає ніхто. Адже вони з усією відповідальністю і по-синівськи пройнялись турботою про покращення добробуту горян. Втілення у життя соціальних наміток уряду і Призидента України В. Ф. Януковича.

Тут вже діє кілька музейних скарбничок на кшталт «Синевирська Поляна» в центрі однойменно села, кілька закладів туристичного призначення.

За станом на сьогоднішній день у тургалузі у підніжжі «Морського ока» нині зайнято більше 40 синполянців. Цим, а також щорічною організацією оплачуваних громадських робіт сільський голова Ю. І. Горват намагається хоч на йоту та покращити життя земляків-краян. Особливо із числа безробітніх. А ще організувати роботи із зведення кашиць, встановлення мостів і складок на численних потоках населених пунктів, підпорядкованих Син.-Полянській сільській раді. Бо ж жителі 4 сіл, 12 присілків часто потерпають від селевих потоків, опадів за будь-якої пори року, які завдають чималої шкоди обійстям майже 600 дворогосподарств, жителях піднебесних присілків та навколишньої цілісної екосистеми. Цю ділянку роботи Юрій Іванович із року в рік постійно тримає в полі зору. Бо ж добре розуміє, що будівництво доріг до піднебесних присілків, окремі з яких знаходяться за 7-10 км від центру Син.-Поляни, встановлення мостів, місточків є важливою передумовою покращення їх соціального стану. В минулому році, приміром, впорядковано дорогу до 3 присілків, зведено берегоукріплення в окремих урочищах, де водні потоки за сильних опадів завдають особливо відчутної шкоди. Здійснено також роботи з будівництва двох залізобетонних містків.

Один із них прокладений в урочищі Товчка майже у переддень Нового року. Сільрада закупила 4 залізобетонні кільця, очільник НПП «Синевир» Микола Дербак допоміг технікою, а жителі села Василь Нанинець, Іван Тернавчук, Іван Ковач, Любов Ковач за лічені години впорядкували дорожнє полотно. Тож нині й мешканці В. Верхів за будь-якої погоди можуть без проблеи дістатись до Синевирської Поляни. До речі, тут проживає 30 сімейних свободолюбивих горян.

Характерною особливістю жителів віддалених присілків є те, що вони навідріз відмовляються покинути обжиті їх предками місця. Навіть говіркою відрізняються між собою. Старому і малому тут притаманні найсвітліші почуття патріотизму і любові до рідної землі, отчого краю. Звісно, що це, а також єдність інтересів керівництва Синевирської Поляни і дирекції НПП «Синевир» в утвердженні соціальної політики на ділі є запорукою забезпечення сталого соціально-економічного розвитку віддаленої глибинки в піднебесному краї. Адже очільники органу місцевого самоврядування Юрій Горват і НПП «Синевир» Микола Дербак добре розуміють, що без кардинальних напрацювань з покращення соціального портрету населених пунктів у верхів'ї Тереблі, розвинутої інфраструктури неможливо добитись помітних зрушень у розвої належної туристичної індустрії у віддалених куточках Тереблянщини, - Василь Белень, «Верховина».


11.02.2013 р.


Опубліковати в twitter.com