В НПП «Синевир» відбулася науково-технічна рада


Про нас Про нас

18 грудня відбулася науково-технічна рада (НТР) НПП «Синевир», у якій взяли участь кілька десятків працівників установи, науковці, природоохоронці, представники громадськості тощо.

Відкриваючи засідання, директор НПП «Синевир», голова НТР Микола Дербак ознайомив присутніх з порядком денним. Серед питань, що розглядалися це: розширення меж парку, виконання у 2015 і планування на 2016 рік науково-дослідних, еколого-освітніх і рекреаційних заходів, проведення заходів щодо подальших досліджень букових пралісів парку і включення їх до Світової природної спадщини ЮНЕСКО, стан дослідження біологічного різноманіття у НПП «Синевир», погодження планів санітарно-оздоровчих заходів в лісових насадженнях,виготовлення лісовпорядкувальних матеріалів та проекту організації для НПП «Синевир» тощо.

Заступник директора НПП «Синевир» з науково-дослідної роботи, кандидат біологічних наук Юрій Тюх ознайомив присутніх з виконанням планів науково-дослідних робіт у 2015 році і розповів про плани на 2016 рік. Значні зусилля науковців парку будуть спрямовані на подальше вивчення пралісів, які є кандидатами на включення до Світової природної спадщини ЮНЕСКО. Зокрема, Ю.Тюхрозповів про роботу наукових співробітників установи у проекті«Збереження Карпатських пралісів». Проект впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

Велика увага приділятиметься іншим дослідженням, які будуть відображені у «Літописі природи» – щорічному солідному виданні, котре є серйозним колективним напрацюванням науковців установи.

Національний природний парк «Синевир» у своїй діяльності вважає за один з пріоритетів такий напрямок як еколого-освітня діяльність. Зважаючи на це, серйозна увага була спрямована на виконання Плану еколого-освітньої роботи НПП «Синевир» на 2015 рік, який втілювався головним чином за такими напрямками як робота з учнівською і студентською молоддю, проведення екологічних акцій, інформаційно-освітня діяльність, участь у міжнародних виставках і проектах тощо. Особлива робота була пророблена в рамках проекту «Дерев’яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності», що підтримується Європейським Союзом. Завдяки його впровадженню в НПП «Синевир», працівники установи мали змогу пройти стажування в Чехії та Словаччині,було проведено ряд освітніх семінарів, круглих столів та інших заходів.

Про нас Про нас

Доктор біологічних наук, співробітник Інституту ботаніки ім. М.Холодного НАН України Світлана Зиман ознайомила присутніх з результатами п’ятирічноїроботи на колекційній науково-дослідній ділянцірідкісних рослин, де росте близько 1700 рослин, приналежних більш ніж до 70-ти видів.Світлана Миколаївна назвала синевирську ділянку унікальною в Україні і запропонувала почати роботу над збором та впорядкуванням всіх необхідних дозвільних документів для подання її як наукового об’єкта, що становить національне надбання України.

Її колегачлен-кореспондент НАН України,доктор біологічних наук Ірина Дудка,розповіла про вивчення макро - і мікроміцетів в НПП «Синевир», яке активно проводиться з 2009 року. Особливу увагу Ірина Олександрівна звернула на результати досліджень їстівних грибів, які на теренах парку мають дуже низький вміст радіаційного забруднення і є безпечними для споживання. Вона також відзначила роботу наукових співробітників національного парку та подякувала їм за допомогу у збиранні та систематизації матеріалу для досліджень. І. Дудка також наголосила, що робота по дослідженню грибів у парку триватиме й надалі, а результати досліджень пропонує видати окремим виданням, у якому будуть описані 600 видів грибів.

Про включення букових пралісів НПП «Синевир» до Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО доповів начальник наукового відділу Карпатського біосферного заповідника Василь Покиньчереда. Він детально ознайомив присутніх із усіма нюансами щодо подання документації, приїзду експертів та процедури прийняття рішення комітетом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Заступник директора КБЗ, доктор біологічних наук, Федір Гамор розповів про досвід КБЗ при включення букових пралісів заповідника до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2007 році.

Про виготовлення лісовпорядкувальних матеріалів та проекту організації для НПП «Синевир» розповів начальник лісовпорядкувальної партії ВО «Укрдержліспроект» Анатолій Фукаревич.Він доповів про результати роботи над зонуванням території парку та наголосив на необхідності термінового включення територій з буковими пралісами у заповідну зону.

Про рекреаційні здобутки НПП «Синевир» звітував начальник відділу рекреації і благоустрою Федір Матічин. Він підкреслив, що інтерес до НПП «Синевир» з боку туристів зростає і за минулий рік територію відвідало близько 38 тис. рекреантів. Це спонукає й надалі удосконалювати систему послуг. Важливо, щоб вони відповідали сучасним вимогам і були доступними для відпочиваючих. З цією метою в парку планують побудувати Центр прийому туристів, на базі якого діятимепрокат туристичного спорядження, центр послуг екскурсоводів та гідів-провідників, паркінг автомобілів та велосипедів. У центрі також буде облаштовано територію для проживання та відпочинку Також планують облаштувати території для проведення екскурсійі відпочинку, туристичні зупинки (стоянки) на туристичних шляхах.Об’єкт буде зводитися в тому числі й за грантові кошти ЄС, адже минулоріч Закарпатська обласна рада виграла європейський грант на реалізацію проекту “Підтримка економіки Закарпатської області через розвиток і промоцію її туристичного потенціалу”.Бенефіціаром проекту є комунальне підприємство «Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» Закарпатської обласної ради».

Про проведення інженерно-технічних відновлювальних робіт по ліквідації наслідків стихії осіннього паводку 21.11.2015 року доповів заступник директора НПП «Синевир» Василь Росоха.

Головний природознавець НПП «Синевир» Василь Шишига ознайомив з проектами лімітів використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів НПП «Синевир» на 2016 р., а начальник відділу державної охорони ПЗФ Василь Субота розповів про плани санітарно-оздоровчих заходів в лісових насадженнях та додаткового ліміту на використання природних ресурсів в межах парку.

Своїми думками з приводу обговорюваних на науково-технічній раді питань також поділилися кандидат біологічних наук Олег Колесник, головний спеціаліст відділу раціонального природокористування департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Василь Росол, перший заступник директора НПП «Синевир» Іван Маркович, голова Міжгірської РДА Василь Худинець, голови сільских рад , в межах яких розташований НПП «Синевир». Усі вони високо оцінили здобутки НПП «Синевир» у різних напрямках.

Вислухавши всі доповіді та пропозиції, члени науково-технічної ради прийняли відповідне рішення, яким визнали роботу НПП «Синевир» у напрямках науково-дослідної, рекреаційної та еколого-освітньої діяльності задовільною. У 2016 році вони постановили продовжити вивчення пралісів НПП «Синевир» і проводити заходи пов’язані з включенням їх до Світової природної спадщини ЮНЕСКО, погодити і розглянути подані рекомендації під час проведення лісовпорядчих робіт ВО «Укрдержліспроект» і на різних рівнях провести консультації з питань оптимізації територіальної структури НПП «Синевир», погодити платні послуги та виконання проекту: «Розвиток і промоція туристичної діяльності в НПП «Синевир» та інше.

21.12.2015 р.

Опубліковати в twitter.com