Національний природний парк "Синевир" - Новини

Зимовий сон ведмедів - одна з основних ознак успішної реабілітації тварин


Про нас Про нас

Центр реабілітації бурих ведмедів Національного природного парку «Синевир» цікавий не лише як черговий туристичний об’єкт у регіоні. Проходячи реабілітацію у центрі, бурі ведмеді стали об’єктами для вивчення і моніторингу науковими співробітниками установи. Працівники природоохоронної установи ведуть спостереження за поведінкою тварин, моніторять фізіологічні та психологічні аспекти реабілітаційного процесу тварин, порівнюють життя бурих у вольєрі та у дикій природі тощо. Цікавим аспектом дослідження клишоногих став зимовий сон ведмедів і як зміни клімату вплинули на його тривалість.

Зима – це період, коли всі ведмеді, підкорюючися природному інстинкту, повинні залягати в сплячку. Для того, щоб заснути, бурим ведмедям необхідні два основні фактори: достатній запас жиру та низька температура повітря. Чому ведмідь взимку спить? Справа в тому, що у зимовий сон впадають лише ті види ведмедів, що мешкають у кліматичних поясах від помірного до арктичного, і де сніг взимку щільно вкриває землю на тривалий час. Ведмідь не може знайти собі достатньої кількості їжі, адже, як найбільший хижак на землі, вага якого коливається від 150 до 750 кг, він потребує багато харчів. Оскільки зимою понижується температура повітря, то й енерговитрати організму тварини збільшуються. Зимовий сон рятує звірів від голодної смерті, бо під час сплячки всі процеси – кровообіг, дихання, харчування і т.д. – сильно уповільнюються. А запаси поживних речовин, які відкладаються на ведмедях у вигляді жиру і складають до 40 відсотків від маси тіла, живлять організм до весни. Якщо дикий ведмідь не зробить достатнього запасу жиру, то, прокинувшись серед зими, він може померти від голоду.


Про нас Про нас

Ведмеді з Реабілітаційного центру НПП «Синевир» все своє життя прожили у неволі, тому зимовий сон для них явище нове і невідоме. Повернення природних інстинктів і реабілітація ведмедів - одне з основних завдань центру, який відкритий у грудні 2011 року. І в цьому напрямі працівникики установи вже мають чималі здобутки.

Як розповів начальник ЦРБВ Ярослав Бундзяк, із 18 клишоногих мешканців центру, третина цьогоріч вже заснули, що є вагомим показником успішної реабілітації тварин. За даними Я.Бундзяка, який регулярно стежить за станом ведмедів і занотовує дані, тривалість

18.02.2016 р.

Опубліковати в twitter.com