Старовинні храми у регіоні НПП «Синевир» приваблюють туристів
Об'єктом уваги кожного туриста є, передусім, краса. Відпочити хочеться в оточенні мальовничої природи, але не лише довкілля приваблює мандрівників. Мистецтво теж володіє красою, а коли воно сповнене ще й давниною, то ціни йому немає. Ось чому у старовинних дерев’яних церквах НПП «Синевир» нерідко можна зустріти туристів, які цікавляться історико-культурною і духовною спадщиною горян.
Найдавнішим храмом, що зберігся до сьогодні в межах НПП «Синевир» є Церква Святого Духа у селі Колочава. Напис на одвірку цієї споруди засвідчує, що вона зведена у 1795 році.
В період Радянського Союзу у церкві Святого Духа було створено музей атеїзму. Зі здобуттям Україною незалежності тут створено церкву-музей. Старі церковні книги, документи, ікони – усе це презентовано для огляду, однак найцікавішим експонатом є сама церква, вік якої перевищує два століття.
Увагу цінителів архітектури привертає Негровецька церква святого арх. Михайла, побудована на пагорбі. За переказами, у 1818 році даний храм було перенесено на це місце з урочища Ясеновець, який у той час потерпав від зсувів. Таким чином споруда збереглася до сьогодні. Фахівці кажуть, що вона цікава передусім чистими формами давнього мистецтва, не порушеними впливом нових форм.
У найбільш високогірному селі України Синевирській Поляні, що знаходиться у північній частині «Синевира», збереглася дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка датується 1817 роком, про що свідчить напис на одвірку.
Цікавою пам’яткою є мурована церква у с. Синевир – велика споруда базилічного типу, силует якої збагачено за рахунок главок з хрестами на головному фасаді та цікавої барокової вежі.
Церкви були і залишаються духовними центрами на селі. Вони мовчазно зберігають у пам’яті історичну минувшину, хоча спостережливій людині вони можуть розповісти багато цікавого. Ось і туристи, прагнучи доторкнутися до живої історії, залюбки приходять до дерев’яних храмів. Гості НПП «Синевир» не лише оцінюють дивовижні особливості архітектури культових споруд – вони не забувають головне призначення церкви – спілкування з Богом.
18.02.2015 р.