2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь
Підписана 2 лютого 1971 року в іранському місті Рамсар Конвенція про водно-болотні угіддя була першим документом ООН, спрямованим на охорону природи. День підписання Ковенції відзначається у світі як Міжнародний день водно-болотних угідь.
Цього року за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя та сільське господарство: партнери для розвитку». Його мета: привернути увагу політиків, які приймають рішення та фахівців з питань водно-болотних угідь до проблем їх використання в сільському господарстві. Є багато питань глобального та національного рівнів, щодо впливу сільського господарства на водні ресурси, водно-болотні види та екосистеми, які потребують вирішення.
На водно-болотних угіддях дозволяються основні форми традиційного використання природних ресурсів і, разом з тим, забороняється діяльність, яка може спричинити загрозу водно-болотним екосистемам, зокрема, проведення осушувальних робіт, розорювання земель, будівництво споруд, зберігання та застосування пестицидів, добрив тощо.
Сільське господарство часто є головною рушійною силою економічного зростання в країнах, що розвиваються, і забезпечує необхідну економічну підтримку для бідних сільських домогосподарств. Приблизно 2.5млрд.сільських жителів безпосередньо залежить від сільського господарства, лісового господарства, рибальства та полювання пов’язаних з водно-болотними угіддями.
Зважаючи на ці факти, Рамсарською конвенцією запропоновано тему Всесвітнього дня водно-болотних угідь у 2014 році «Водно-болотні угіддя та сільське господарство». Ця тема підкреслює важливість водно-болотних угідь для підтримки сільського господарства та забезпечення сталого економічного розвитку в районах розташування водно-болотних угідь.
У 2014 році Міністерство екології та природних ресурсів планує спрямувати зусилля на удосконалення нормативно-правового регулювання та створення ефективної системи управління водно-болотними угіддями, організацію моніторингу за станом водно-болотних угідь та екологічних освітньо-виховних заходів із залученням установ природно-заповідного фонду і заінтересованих сторін.
У Національному природному парку «Синевир» рамсарським угіддям визнано Синевирське озеро. Це місце проживання низки рідкісних видів тварин, зростання рідкісних видів рослин. Воно підтримує існування численних популяцій видів, що важливі для збереження біорізноманіття регіону, включаючи озерні, річкові, болотні та лісові екосистеми.
З метою відзначення 2 лютого Всесвітнього дня водно-болотних угідь в НПП «Синевир» заплановано проведення ряду заходів, спрямованих на підвищення обізнаності громадськості, шкільної та юнацької молоді з питань необхідності збереження водно-болотних угідь.
31.01.2014 р.