Залучення грантів для розвитку громад. Приклад Колочави
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Гірське село Колочава вже давно прославилося численними музеями та стрімким розвитком туризму. Туристів село приваблює дивовижною природою, гірськими краєвидами, багатою історико-архітектурною спадщиною, місцевою кухнею тощо. Щоб відвідувачі краю почувалися комфортніше і мали бажання приїжджати ще, колочавці активно взялися облаштовувати туристичну інфраструктуру та популяризувати регіон. І в цьому їм допомагають гранти – кошти, що надаються різними фондами для підтримання соціальних інвестицій, мета яких – якісні зміни в певній сфері суспільства. Колочава сьогодні стала флагманом грантового менеджменту в районі і прикладом для наслідування для інших сіл.
Одним з перших самостійно реалізованих грантових проектів в Колочаві стало облаштування території Колочавського родовища мінеральних вод. Проект був успішно реалізований влітку 2018 року. Громадське об’єднання «Товариство «Синій Вир» спільно з національним природним парком «Синевир» перемогли у конкурсі мікропроектів у рамках реалізації проекту «Програма екологічних громадських ініціатив для Сходу та Заходу України».
«Метою проекту було убезпечити колочавське джерело від негативного антропогенного впливу шляхом облаштування території та недопущення подібного ставлення до цього об’єкту у майбутньому, – розповідає директор НПП «Синевир» Микола Дербак. – В рамках проекту було проведено значні будівельні роботи, зокрема, вимощено природним камінням пішохідні доріжки та територію довкола витоку мінеральної води, викопано і викладено камінням канави, реставровано дерев’яне укриття над джерелом, встановлено нову огорожу, лавки для сидіння, інформаційні стенди тощо. Проведено еколого-освітню роботу з місцевим населенням, адже головне завдання – зберегти пам’ятку природи і зробити її туристично привабливою».
Приємною новиною стала перемога Колочавської сільської ради в конкурсі ініціатив карпатських громад з другим проектом щодо облаштування території Колочавського родовища мінеральних вод.
«В рамках цього проекту ми облаштували ще одне джерело мінеральної води, проклали кам’яну доріжку, встановили 3 альтанки та металево-бетонні мангали, – розповідає голова села Юрій Кливець. – Також обладнано рекреаційну зону, де туристи можуть розкласти кілька десятків наметів. Зараз популярне серед туристів місце для відпочинку біля боркуту облаштоване по-європейськи».
Найбільшим кроком у розвитку села стала участь Колочави у проекті «Світ Карпатських Розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат» у рамках CBC Programme Poland-Belarus-Ukraine. У результаті реалізації проекту у Колочаві буде створено та обладнано центр культури Карпат.
Як розповів Колочавський сільський голова Юрій Кливець, з початком весни розпочнеться активне будівництво культурно-мистецького центру села. У ньому розміститься конференц-зал на 100 осіб, історико-етнографічний музей Івана Ольбрахта, приміщення для образотворчого мистецтва, глядацький зал, сцена. Також буде амфітеатр, де проводитимуться фестивалі, різні культурно-мистецькі заходи тощо. Будівництво згідно із проектом має завершитися до листопада 2020 року.
«Отримати грант для втілення соціальних ініціатив не дуже просто, але реально, – розповідає депутат Закарпатської обласної ради, голова представництва «Єврорегіон – Карпати – Україна» в області Василь Худинець. – Та ще важче реалізувати проект, освоїти кошти і відзвітувати. Проекти в Колочаві для нас далися нелегко, але з кожною новою ініціативою стає легше, здобувається досвід, знання. Головне – почати. Грантові кошти – це ефективний спосіб зробити щось в селах, дати поштовх для розвитку регіону. В недалекому майбутньому розвиток громад на 90 відсотків буде залежати від грантів. Ми маємо бути готовими до цього».
Грантовий менеджмент – явище порівняно нове для сіл нашого регіону. Та з його допомогою можна вирішити чимало насущних проблем у різних сферах. Яскравий приклад цього подало село Колочава, яке вже працює над новими проектами.
Марія ШЕТЕЛЯ,
фахівець зі зв’язків з громадськістю і пресою НПП «Синевир»
25.02.2019 р.