Букові праліси в Національному природному парку «Синевир» можуть бути включені до переліку об’єктів Світової природної спадщини ЮНЕСКО

  

rc.jpg  rc.jpg

rc.jpg rc.jpg

П’ять природно-заповідних територій на території України можуть стати кандидатами до включення в перелік об’єктів Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Частина територій Національних природних парків «Синевир», «Подільські Товтри» і «Зачарований край», також Заповідників «Горгани» і «Розточчя» нещодавно була відібрана до обговорення та можливого включення у мережу «Букові ліси – спільна природна спадщина Європи» під егідою ЮНЕСКО з статусом Світової природної спадщини.

В наш час в Україні статус Світової спадщини ЮНЕСКО вже має лише один природний об’єкт, а саме «Букові праліси Карпат», який знаходиться на території Карпатського біосферного заповідника (КБЗ). Майбутнє включення інших природоохоронних територій в Україні до групи об’єктів Світової природної спадщини ЮНЕСКО має надати цим територіям та установам, до складу яких вони входять, низку позитивних ознак, тому що вони отримають гарантії збереження їх цілісності та збереження заповідного режиму, у тому числі будуть мати пріоритет в отриманні матеріальної підтримки і створенні привабливого інвестиційного клімату.

18 листопада 2014 р. у Карпатському біосферному заповіднику (м. Рахів) відбувся Науково-практичний семінар, присвячений підготовці аплікаційних форм для включення природно-заповідних територій в Україні до переліку об’єктів Світової природної спадщини ЮНЕСКО.

Робота семінару пройшла під керівництвом заступника директора КБЗ, проф. Федора Гамора і координатора проектів Світового фонду «Дика природа» (WWF) Богдана Проця та з активною участю директора Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Юрія Шпонтака. Були розглянуті історія створення і сучасний стан Українсько-словацько-німецького серійного транснаціонального об’єкта «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини», до складу якого входить п’ять кластерів букових лісів КБЗ і букові ліси Ужанського природного парку (Ф.Д. Гамор), проект «Букові ліси – спільна природна спадщина Європи» (В.М.Губко, В.Ф. Покиньчереда), результати урядової зустрічі по обговоренню цього проекту в Бонні (Німеччина) і аплікаційні форми на включення природоохоронних територій України до попереднього списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (В.М.Губко, В.Ф.Покиньчереда, Б.Г. Проць).

Федір Гамор звернув увагу в своїй доповіді на основні критерії включення до спільної мережі букових лісів Європи під егідою ЮНЕСКО, а саме на унікальні феномени природньої краси та видатні природні об’єкти, які відіграли значну роль у розвитку і збереженні біологічного різноманіття, у зв’язку з чим мають глобальну цінність Тим часом Б.Г. Проць, В.Ф. Покиньчереда і В.М. Губко проаналізували так звану дорожню карту, тобто основні етапи проходження підготовки п’яти запропонованих об’єктів букових лісів до вкрай бажаної номінації.

Як вже було зазначено, попередньо відібрані території на включення до пан’європейського об’єкта Світової природної спадщини ЮНЕСКО, що охоплює букові праліси і старовікові ліси Європи, відносяться до двох регіонів. Один з них включає масиви букових лісів Українських Карпат, у той час як другий охоплює порівняно невеликі ділянки букових лісів на східній межі їх поширення, а саме в Подільських Товтрах і Розточчі - Опіллі.

Наукові доповіді по п’яти вищезазначених об’єктах у вигляді виконаних на сучасному рівні презентацій від імені відповідних колективів зробили С.М.Зиман, М.Ю. Дербак (НПП «Синевир»), О. Слободян, М.В. Чернявський (природний заповідник «Горгани», В.І. Мочан (НПП «Зачарований край»), Л.Г. Любінська (НПП «Подільські Товтри»), Г. Стрямець (заповідник «Розточчя»). Щодо НПП «Синевир» було звернуто увагу на великі масиви природних букових лісів (понад 7000 га), з яких майже половина відноситься до заповідних територій. Автори доповіді по НПП «Синевир» розглянули фіторізноманіття букових лісів, які бажано охороняти на найвищому рівні, у тому числі зазначили наявність в їх складі рідкісних асоціацій чистих бучин, занесених до сучасної «Зеленої книги України» (2009), також рідкісних видів судинних рослин (33 види з них наявні у «Червоній книзі України , 2009). Автори доповіді також задекларували відповідність букових лісів на більшій частині території НПП «Синевир» міжнародним критеріям природних лісових екосистем.

Директор НПП «Синевир» Микола Дербак у додатковому виступі наголосив на надзвичайній важливості поставленого перед колективом учасників урядового завдання і необхідності спільного руху до мети, яка полягає у підготовці текстів номінації.

За підсумками рахівського семінару претенденти на включення розглянутих букових лісів до об’єктів Світової природної спадщини ЮНЕСКО мають до 1 грудня підтвердити свої наміри, а до 28 січня 2015 р. надіслати у Францію аплікаційну форму на включення вищезазначених територій до попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Наступні стадії деталізації й вдосконалення текстів номінації займуть близько півтора року й будуть остаточно розглянуті експертним комітетом ЮНЕСКО у липні 2017 р.

rc.jpg rc.jpg

    

21.11.2014 р.


Опубліковати в twitter.com