У НПП «Синевир» відбулася науково-технічна рада


25.07.20161 25.07.2016

18 листопада відбулася науково-технічна рада Національного природного парку «Синевир». На засіданні розглядалися питання щодо наукової, еколого-освітньої, рекреаційної діяльності та функціонування парку, погодження матеріалів лісовпорядкування, проектів лімітів використання природних ресурсів, стан виконання розробки Проекту організації території, охорони, відтворення і використання природних комплексів та об’єктів НПП «Синевир» відповідно до його завдань тощо.

Засідання науково-технічної ради відкрив директор установи, к.ф.н Микола Дербак, який інформував присутніх про основні напрямки діяльності парку за останній рік. Втім, особливий акцент було зроблено на міжнародній діяльності. Микола Юрійович розповів про роботу експертів, які займалися визначенням стану натуральності букових пралісів. Це був важливий етап на шляху до включення цих цінних ділянок природи НПП «Синевир» у список Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Директор також інформував про ряд важливих проектів, над якими парк планує працювати разом з іноземними та вітчизняними партнерами. Серед них, особливу увагу привертає спільне прагнення НПП «Синевир» і Бещадського НП (Польща) зайнятися відродженням генетично місцевих видів тваринництва, що може стати черговим поштовхом для подальшої інтенсифікації туризму у регіоні і не тільки.

Про наукову роботу національного парку інформував заступник директора з науково-дослідної роботи, к.б.н. Юрій Тюх. Він також презентував проект річного планування у цій важливій царині. Значний обсяг робіт буде проведено у напрямку подальшого вивчення пралісів, мікро- і макроміцетів, фауни хребетних. Й надалі проводитиметься моніторинг за лісовими насадженнями, вивчення найбільш вразливих комплексів та об’єктів природних екосистем. Заплановано також заходи, які пов’язані з розширенням території НПП «Синевир», виконанням положень міжнародних конвенцій та інше.

09.08.20161 25.07.2016

Національний парк «Синевир» у своїй діяльності вважає за один з пріоритетів такий напрямок як еколого-освітня діяльність. Зважаючи на це, серйозна увага була спрямована на виконання Плану екологічної освітньо-виховної роботи на 2016 рік, про що інформував начальник профільного відділу Юрій Бабічин. За його словами, ця робота посилюватиметься й надалі, тож у 2017 році заплановано провести ще більше цікавих і дієвих освітніх заходів, передусім, з молоддю, удосконалити, відповідно до сучасних вимог, інформаційно-освітній блок, впроваджувати нові методики інтерпретації природи тощо.

Відтак на науково-технічній раді розглядалися матеріали лісовпорядкування НПП «Синевир», які презентував начальник лісовпорядкувальної партії ВО «Укрдержліспроект» Анатолій Фукаревич. Ці матеріали містять значний обсяг інформації, втім на шляху функціональних робіт було чимало складних моментів, тож, при взаємодії з відповідальними працівниками парку, їх вдалося подолати.

Проект організації території, охорони, відтворення і використання природних комплексів та об’єктів НПП «Синевир» був розроблений у 2001 році і розрахований на 10 років. Через відсутність фінансування новий документ такого типу не був завершений, хоча вже проведено збір і систематизацію матеріалів. Про це, а також про стан виконання даного питання доповів начальник відділу державної охорони ПЗФ НПП «Синевир» Василь Субота.

З рекреаційною діяльністю установи знайомив присутніх начальник профільного відділу Федір Матічин. Він акцентував увагу на успішному втіленні ряду заходів, зокрема, облаштування екологічної стежки «Гребля – Озірце», рекреаційних зон, розширення мережі інформаційних стендів, банерів, вказівників тощо. За даними моніторингу, кількість відвідувачів парку зросла – загалом понад 55 тис. туристів відвідало парк за 11 місяців цього року.

Директор НПП «Синевир» Микола Дербак наголосив на необхідності подальшого удосконалення рекреаційної інфраструктури парку. В першу чергу це стосується дороги до озера Синевир, де спостерігається найбільший потік туристів.

Детальніше про інженерно-технічні відновлювальні роботи доповів заступник директора парку Василь Росоха. За його словами, впродовж 2016 року зусиллями парку відновлено 38 км. доріг лісового і протипожежного значення. Чималий обсяг робіт виконано при взаємодії з сільськими радами. Та найбільш приємною новиною є те, що рішенням суду повернуто у державну власність музей лісосплаву, відбудову якого відстоює НПП «Синевир». Добудови потребує візит-центр у Реабілітаційному центрі бурих ведмедів, що заплановано у 2017 році.

Головний природознавець НПП «Синевир» Василь Шишига презентував проект лімітів використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів парку на 2017 рік. Він зробив детальний огляд усіх розділів проекту, зокрема, збір різних типів рослинності, сінокосіння, випасання худоби, використання території в рекреаційних цілях тощо.

До обговорення згаданих тем долучилися голова Міжгірської РДА Василь Худинець, голова ГО «Синій Вир» Мирон Цюбик, заступник директора з НДР Карпатського біосферного заповідника, д.б.н., професор Федір Гамор, головний спеціаліст відділу раціонального природокористування Департаменту екології та природних ресурсів в Закарпатській області Дмитро Томенчук, директор Міжгірського ДЛГ Іван Барна, голови сільських рад Синевирської Поляни, Синевира, Негрівця, Колочави відповідно Юрій Горват, Микола Куруц, Іван Ярема, Юрій Кливець.

Підсумком науково-технічної ради стало прийняття рішення, яким погоджено плани діяльності НПП «Синевир» на 2017 рік, а також проекти лімітів, інженерно-технічних робіт тощо.

21.11.2016 р.

Опубліковати в twitter.com