Колоздрики – в подарунок


Про нас
Поетична творчість екологічного спрямування закарпатського поета, природо охоронця, начальника Негровецького ПОНДВ НПП «Синевир» Михайла Петровича Хланти привернула увагу багатьох людей, які ретельно слідкують за сучасним літературним процесом. Поряд з новими, нерідко аморальними тенденціями теперішньої української літератури, дозрівають і добрі плоди слова, які несуть людям високу духовність, облагороджують її. Творчість Хланти є саме такою, хоча поет уважно слідкує за модерними літераторами і хтозна який досвід йому це принесе та що навіють думки. Наразі Михайла Петровича називають перспективним закарпатським поетом.

Його перша збірка «Подих гір» побачила світ у 2003 році, хоча вірші почав писати ще у середині дев’яностих років, будучи учнем Колочаво-Брадолецької загальноосвітньої школи. З кожним роком творча майстерність поета удосконалювалась. Особливо ретельно Михайло Петрович почав працювати над своїми творами під час навчання у Закарпатському лісотехнічному технікумі та Національному лісотехнічному університеті, де брав активну участь у літературній студії «Едельвейс». Тоді ж з’явилися перші публікації поезії у пресі, на яку звернули увагу цінителі літератури. Цікаво, що Михайло Хланта писав і на українській, і на російській мові. Власне, поетична збірка «Подих гір» складалося з 12 віршів українською і 15 – російською мовою. «Перша ластівка» засвідчила високий патріотизм колочавського поета до рідної землі, прагнення миру і єдності для українського народу, про що тонким натяком йдеться ось у цій поезії:

Яка різниця – західна чи східна,

Північна чи південна сторона?!

Вони усі для мене – милі, рідні

Й буяє скрізь однакова весна.

Та понад усе Михайло Хланта любить Карпати, які з любов’ю називає «своїми». Про красу, енергію і дух гір він писав у першій своїй збірці, а другу, яка побачила світ у 2007 році, назвав «Карпати – понад Еверест». У цих трьох словах передано не лише зміст книжки, але й особисте ставлення поета до рідних Карпат, адже Михайло Петрович народився і виріс у Колочаві. Цей населений пункт, що овіяний численними переказами про опришка Шугая, оточений високими горами, лісами і полонинами, не міг не вплинути на творчість і професійну діяльність Хланти.

Ну, що ж. Мене на слові розпинайте,

Свій тяжко у житті несу я хрест.

Воскресну я лише в моїх Карпатах,

Вони для мене – понад Еверест, -

такими словами відкрив Михайло Петрович для читача нові обрії творчості у збірці «Карпати – понад Еверест», до якої увійшло близько сотні віршів. У цій поезії чимало цікавих думок, філософських роздумів та важких реалій, до яких в усі часи поети були чутливими і негайно реагували своїми творами.

«У його поезіях – живий пульс сьогодення, глибока схвильованість, щира сповідальність перед своїм читачем. Його поезії відгукнуться високими думками й почуттями в багатьох серцях», - такими словами про творчість Михайла Петровича відгукнувся його однофамілець, кандидат філологічних наук, доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта.

Сьогодні до свого читача Михайло Хланта іде з новою збіркою своїх творів, які йдуть з самої глибини серця поета і проціджені крізь щирість почуттів. Чергова книжка поета «Колоздрики в пучку» недавно побачила світ в ужгородському видавництві «Патент». У ній багато хто впізнає себе, своїх знайомих, почерпне нові враження, життєву мудрість, добрі поради, як ось це:

Подаруйте коханим фіалки,

Бо одвічно жива красота.

Хай усмішка Наталки Полтавки,

Не покине їх ніжні вуста.

Окрім поезії, у даній книзі Михайло Хланта подає на суд читачам й свою прозу, таким чином дебютуючи як прозаїк. Оповідання Михайла Петровича привертають увагу реалістичністю, поетичністю, деталізацією. Вони мають своїх прототипів.

Сьогодні усі нові твори Михайло Хланта зібрав докупи і простягає їх у подарунок читачу, наче букет неповторної краси гірських первоцвітів, котрі у Колочаві називають колоздриками.




31.10.2012 р.