Під час візиту на Закарпаття Міністра екології та природних ресурсів України обговорено актуальні питання, що стосуються НПП «Синевир»
29 листопада на Закарпаття здійснив робочий візит Міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков, який провів спільну нараду з головою Закарпатської ОДА Олександром Ледидою, за участі інших посадових осіб області. У нараді також взяв участь директор НПП «Синевир» Микола Дербак.
Обговорювалися важливі питання, зокрема й ті, що безпосередньо стосуються національного парку «Синевир». Актуальним є вирішення проблеми забезпечення дровами мешканців населених пунктів, які розташовані в межах природно-заповідного фонду. Зараз це питання чекає законодавчого врегулювання. Профільне міністерство та обласний департамент екології працюють над його вирішенням.
На нараді також обговорено питання щодо отримання дозволів на діяльність щодо заготівлі другорядних лісових ресурсів. Тепер їх можна отримати за погодженням Міністерства екології та природних ресурсів України, а не у територіальному підрозділі відомства, яке ліквідовано у зв’язку з адміністративною реформою.
Олег Проскуряков також порушив питання відбудови Музею лісу і сплаву на Чорній Ріці та передачі комплексу нерухомого майна з комунальної власності в державну.
Нагадаємо, що Музей лісосплаву – історико-культурний і освітній заклад, а також водорегулююча споруда на річці Чорна Ріка.
Гребля Музею була єдиною у Європі конструкцією, що збереглася від часів сплаву деревини річками. Побудована в середині XIX ст.
Сплав лісу тут продовжувався до 1960 року, відтак греблю не використовувалось за призначенням. У 1973 році, після детального дослідження, вона була реставрована, а надбудови пристосовані під Музей лісу і сплаву, що відкрився в 1976 році.
Катастрофічним паводком 1998 року греблю було зруйновано.
Доцільність відбудови греблі на Чорній Ріці і відновлення Музею лісу і сплаву обумовлюється рядом факторів:
Історико-культурний. Музей лісу і сплаву завжди був гордістю і славою верховинців. Це пам’ятка про їх предків і об’єкт особливої пошани до тих людей, які важкою і ризикованою працею заробляли на хліб для своїх родин у важкі часи злиднів і голоду. Професія бокорашів відійшла у минуле, але не забулася і посідає провідне місце в історії карпатського регіону.
Рекреаційний і соціальний. Інтерес до цього закладу з боку туристів дуже великий. Вони часто розпитують про музей і навідуються до того місця, де він знаходився. Відбудований Музей лісу і сплаву сприятиме ще більшій активізації рекреації у регіоні, а це й нові робочі місця, поповнення бюджету, що так важливо для дотаційного Міжгірського району.
Водорегулюючий. Відбудова греблі – це ще й водорегулюючий проект. На гірських річках часто трапляються паводки, які можуть завдавати шкоди природним прирічковим ландшафтам і місцевому населенню. При наявності греблі на Чорній Ріці можливим стає регулювати водний потік гірської річки під час повеней.
02.12.2013 р.