Праліси НПП «Синевир» заслуговують міжнародного визнання


ntr.jpg     ntr2.jpg

19 листопада відбулася науково-технічна рада НПП «Синевир», у якій взяли участь кілька десятків працівників установи, науковці, природоохоронці, представники громадськості.

Відкриваючи засідання, директор НПП «Синевир», голова НТР Микола Дербак ознайомив присутніх з порядком денним і запропонував затвердити доповнений склад науково-технічної ради. Учасники зібрання цю пропозицію одноголосно підтримали, адже, окрім уже діючих членів ради, до неї увійшли такі авторитетні і досвідчені люди, як директор УкрНДІгірліс, доктор біологічних наук Василь Парпан, доктор біологічних наук Інституту ботаніки ім. М.Холодного Світлана Зиман, член-кореспондент НАН України, доктор біологічних наук Ірина Дудка.

Головуючий запропонував спочатку переглянути презентацію про діяльність та основні напрацювання за рік природоохоронних науково-дослідних відділень парку, а також відеофільм про синевирські праліси. А це дійсно цінні об’єкти, які вже не перший рік досліджують науковці НПП «Синевир» спільно з ученими Інституту ботаніки ім. М. Холодного. Лише цього року було здійснено кілька десятків експедицій, під час яких здійснювалось вивчення та опис букових природних лісів, що претендують на статус пралісів. Микола Дербак підкреслив, що у результаті спільної роботи виокремлено два кластери: Вільшансько-Квасовецький, площею 1873 га та Колочавсько-Синевирський, площею 2399,7 га. Сподіваються в установі й на визнання цих об’єктів на міжнародному рівні, зокрема включення їх до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Ці ділянки пропонується взяти під особливий режим охорони, з наданням їм у майбутньому статусу заповідної зони. Про це на НТР повідомив заступник директора НПП «Синевир» з науково-дослідної роботи, кандидат біологічних наук Юрій Тюх, який також ознайомив присутніх з веденням інших наукових досліджень у межах парку, зокрема Літопису природи, детально розповів про теми, що ведуться науковцями парку. Напрацювання співробітників парку планується видати окремою монографією з нагоди 25-ти річчя створення НПП «Синевир».

Також назріла потреба у передачі пралісів площею 630 га, які знаходяться та території Вільшансько ПОНДВ без вилучення, до НПП «Синевир» з вилученням.

Директор УкрНДІгірліс Василь Парпан запропонував найближчим часом видати матеріали про праліси НПП «Синевир», які необхідно поширити не лише серед фахівців, але й серед педагогів, студентів, громадськості.

Доктор біологічних наук Інституту ботаніки ім. М.Холодного Світлана Зиман, відзначила позитивні тенденції роботи науковців парку і високо оцінила розроблені науковими співробітниками установи матеріали про рідкісні рослини. Вона також ознайомила присутніх з результатами роботи на науково-дослідних ділянках рідкісних рослин, де росте близько 60-ти видів, деякі із них є унікальними. Її колега, доктор біологічних наук Ірина Дудка, відзначила наукові досягнення кількох молодих наукових співробітників національного парку та запропонувала їм продовжити навчання в аспірантурі.

Не менш важливою для природно-заповідної установи є еколого-освітня робота. З початку року вона активно проводилася і охопила різні категорії жителів регіону. Особлива увага звертається на роботу з молоддю. Працівники парку регулярно організовують цікаві уроки, семінари, екскурсії для місцевих школярів. Позитивно оцінюється співпраця з районною станцією юних натуралісті, зокрема, недавно на базі цього закладу проведено учнівську конференцію. Важливу роль у формуванні природоохоронного світогляду відіграють екологічні акції, яких у НПП «Синевир» з початку року проведено близько тридцяти. І, звичайно, не обійтись тут без співпраці з засобами масової інформації. Різнобічна інформація еколого-освітнього, природоохоронного характеру щотижня друкується у пресі. Щодня здійснюється еколого-освітня робота через соціальні мережі та інтернет-видання, видається відповідна література, зокрема буклети та часопис «Синій Вир».

Належна увага приділяється рекреаційній діяльності. З початку 2013 року НПП «Синевир» відвідало близько 60 тис. рекреантів. Про це на НТР повідомив начальник відділу рекреації та благоустрою Федір Матічин. Окрім уже відомих цікавих об’єктів парку, туристи не оминають й нові, зокрема створений цього року військово-історичний музей «Лінія Арпада». А щоби залишатися і далі доступними та привабливими для туристів, на науково-технічній раді НПП «Синевир» вирішили залишити ціни на туристичні послуги без змін.

Начальник відділу охорони і збереження ПЗФ Василь Субота відмітив одну з найскладніших проблем парку – всихання ялинових насаджень та складну процедуру відведення лімітів для санітарно-оздоровчих заходів. Начальник Закарпатського лісопатологічного пункту ДСЛЗП (Іванофранківськлісозахист) Василь Трикур додав, що через 2-3 роки ситуація із всиханням ялини у НПП «Синевир» може погіршитися. Тому потрібно проводити всі необхідні заходи, щоб швидше відновити стан ялинових насаджень. З цього приводу слушними думками поділився й директор УкрНДІгірліс Василь Парпан, який підкреслив необхідність оперативного реагування на такі явища, як всихання і ураження лісових насаджень шкідниками.

Із проектом лімітів використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів НПП «Синевир» на 2014 рік присутніх ознайомив головний природознавець парку Василь Шишига, а сільський голова села Колочава Василь Худинець виступив із презентацією сортувальної лінії для твердих побутових відходів. Це цікавий проект, який без шкоди для довкілля може допомогти вирішити проблему із сміттям в межах НПП «Синевир».

Своїми думками з приводу обговорюваних на науково-технічній раді питань також поділилися перший заступник директора НПП «Синевир» Мирон Цюбик, кандидат біологічних наук Олег Колесник, директор Ужанського НПП Василь Копач, сільський голова села Синевирська Поляна Юрій Горват. Усі вони високо оцінили здобутки НПП «Синевир» у різних напрямках, а особливо щодо значної роботи, яка проводиться по вивченню пралісів.

Вислухавши всі доповіді та пропозиції, члени науково-технічної ради прийняли відповідне рішення, яким визнали роботу НПП «Синевир» у напрямках науково-дослідної, рекреаційної та еколого-освітньої діяльності задовільною. Рішенням відзначено вагоме значення пралісів НПП «Синевир», тож запропоновано віднести їх під особливий режим охорони, а в майбутньому територіям сформованих двох кластерів пралісів надати статус заповідної зони.

ntr3.jpg     ntr4.jpg

20.11.2013 р.


Опубліковати в twitter.com