Лікарські рослини НПП «Синевир».
Незважаючи на бурхливий розвиток хімії та зростання кількості нових досить ефективних синтетичних лікарських препаратів, лікарські рослини й надалі залишаються одним з основних джерел одержання лікувальних й профілактичних засобів при захворюваннях різних систем людського організму, зокрема, дихальної, кровоносної, травної, серцево-судинної та опорно-рухової.
Перевага рослинних ліків перед синтетичними полягає у тому, що вони є малотоксичними й при тривалому використанні не дають суттєвих побічних наслідків і явищ, а їх хімічний склад адаптовується до організму людини. Побічна та небажана дія багатьох синтетичних препаратів та їх дефіцит, змушує дедалі частіше більш ширше використовувати препарати рослинного походження. У домашніх умовах, за порадою лікарів, користуються різними методами виготовлення ліків з лікарських рослин (крім отруйних та сильнодіючих). Використання природних запасів лікарських рослин зросло ще й у зв'язку з погіршенням екологічної ситуації як у світі в цілому, так і на Україні. Тому виявлення нових місцезростань лікарських рослин та встановлення їх запасів є важливим завданням сьогодення.
Недоліком рослинних ліків є лікування ними менш ефективним і потрібен довший час. Також, при неправильному застосуванні лікарських трав для лікування людського організму можливі негативні наслідки.
Слід зазначити, що лікувальні властивості рослин, способи їх використання, в якому виді і саме при яких захворюваннях досить багато років вивчалися й визначалися багатьма дослідниками. Література по цьому питанню дуже багата й різноманітна, а також не зовсім чітко в окремих випадках вказує на лікувальну дію.
Отже, лікарські рослини – це рослини, органи чи частини яких є сировиною для отримання засобів, що використовуються в медицині з лікувальною чи профілактичною метою. Вважаємо, що за рослинною лікарською сировиною, майбутнє в лікувальній справі.
Найбільш поширені лікарські рослини, досліджені на території парку, на даний час, з таких основних поширених родин: складноцвіті (10 видів), розові (10 видів), бобових (3 види), березових – (4 види), брусничні (3 види), гречкові (2 види), соснові (4 види), кипарисові (2 види), фіалкові (3 види). Всього на согоднішній час досліджено 80 видів лікарських рослин представлених 42 родинами.
Дослідження та вивчення лікарських рослин на території НПП «Синевир» на сьогодні недостатньо аналізовано та вивчено.
Необхідно зосередити наші можливості для подальшого дослідження лікарських рослин на території НПП «Синевир», застосувавши біологічні та лікувальні ресурси, можливості їх застосування в місцевій та науковій медицині.
Шпілька М.І.
Нанинець М.В.
25.01.2017 р