Дослідження лікарських рослин НПП «Синевир»


15.09.20161

Незважаючи на бурхливий розвиток хімії та зростання кількості нових досить ефективних синтетичних лікарських препаратів, лікарські рослини й надалі залишаються одним з основних джерел одержання лікувальних й профілактичних засобів при захворюваннях різних систем людського організму, зокрема, дихальної, кровоносної, травної, серцево-судинної та опорно-рухової.

Перевага рослинних ліків перед синтетичними полягає у тому, що вони є малотоксичними й при тривалому використанні не дають суттєвих побічних наслідків і явищ, а їх хімічний склад адаптується до організму людини. Побічна та небажана дія багатьох синтетичних препаратів та їх дефіцит, змушує дедалі частіше використовувати препарати рослинного походження. У домашніх умовах, за порадою лікарів, користуються різними методами виготовлення ліків з лікарських рослин (крім отруйних та сильнодіючих). Використання природних запасів лікарських рослин зросло ще й у зв'язку з погіршенням екологічної ситуації. Тому виявлення нових місцезростань лікарських рослин та встановлення їх запасів є важливим завданням сьогодення.

Недоліком рослинних ліків є те, що лікування ними менш ефективне і більш тривале. Також, при неправильному застосуванні лікарських трав для лікування людського організму можливі негативні наслідки.

Слід зазначити, що лікувальні властивості рослин, способи їх використання, в якому виді і саме при яких захворюваннях, досить багато років вивчалися й визначалися багатьма дослідниками. Література по цьому питанню дуже багата й різноманітна, а також не зовсім чітко в окремих випадках вказує на лікувальну дію.

Отже, лікарські рослини – це рослини, органи чи частини яких є сировиною для отримання засобів, що використовуються в медицині з лікувальною чи профілактичною метою. Вважаємо, що за рослинною лікарською сировиною, майбутнє в лікувальній справі.

Найбільш поширені лікарські рослини, досліджені на території парку, на даний час, з таких основних поширених родин: складноцвіті (10 видів), розові (10 видів), бобових (3 види), березових – (4 види), брусничні (3 види), гречкові (2 види), соснові (4 види), кипарисові (2 види), фіалкові (3 види). Всього на сьогоднішній час досліджено 80 видів лікарських рослин, що відносяться до 42 родин.

В подальшому необхідно зосередити всі можливості для детального дослідження лікарських рослин на території НПП «Синевир», вивчити біологічні та лікувальні ресурси, можливості їх застосування в місцевій та науковій медицині. Марина Шпілька, молодший науковий співробітник; Марія Нанинець, технік.

25.10.2016 р.

Опубліковати в twitter.com