Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

Науково-технічна рада розглянула актуальні питання функціонування НПП «Синевир»


20 грудня відбулася науково-технічна рада національного природного парку «Синевир». На засіданні розглядалися питання щодо наукової, еколого-освітньої, рекреаційної діяльності, участі парку у природоохоронних проектах тощо.

5.074.png     5.074.png    

Засідання науково-технічної ради відкрив директор установи, к.ф.н Микола Дербак. Він ознайомив присутніх з основними напрацюваннями парку за 2017 рік. Серед іншого, акцентував увагу на питаннях збереження пралісів і підтримки місцевих жителів. На державному рівні необхідна увага до місцевого населення, яке живе в межах парку, у суміжних з пралісами селах. Це гірський регіон, у якому відсутній газ. Тут дуже важкі умови життя, тож було би добре посилити увагу до горян, наприклад, шляхом пільгового кредитування, пільгових цін на електроенергію і т.і. Мова йшла й про розширення території НПП «Синевир» площею 377, 8 га. Відповідне рішення Уряду вже є. Готується указ Президента.

Про наукову роботу НПП «Синевир» інформував заступник директора з науково-дослідної роботи, к.б.н. Юрій Тюх. Він детально охарактеризував різнобічні аспекти наукової роботи парку, розповів про наукові теми і програми, які виконуються. Особлива увага зверталася на роботу з дослідження рідкісної флори, фауни хребетних, проводився моніторинг лісових насаджень, вивчення грибів-макроміцетів тощо.

Протягом року науковцями випущено «Літопис природи», виконано 4 науково-дослідні теми, видано 1 книгу, опубліковано 12 наукових публікацій. Співробітники брали участь у 3 наукових конференціях і 3 семінарах, виконували заходи в рамках двох міжнародних проектів тощо. Окремо доповідач інформував про функціонування Реабілітаційного центру бурих ведмедів і центру хижих птахів. Юрій Тюх також презентував проекти річних планів з наукової діяльності і роботи науково-технічної ради.

У НПП «Синевир» значна увага була спрямована на виконання Плану екологічної освітньо-виховної роботи на 2017 рік, про що розповів начальник відділу екологічної освіти Юрій Бабічин. Він ознайомив присутніх з основними здобутками у цьому напрямку та подав до розгляду План діяльності на 2018 рік.

Головний природознавець НПП «Синевир» Василь Шишига інформував про реалізацію міжнародного проекту «Підтримка природоохоронних територій в Україні». Він зазначив, що даний проект націлений на покращення ефективності управління природоохоронних територій та збереження їх екологічних цінностей. Проект фінансується німецьким Банком розвитку Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Проект реалізується Міністерством екології та природних ресурсів України в співпраці з Всесвітнім фондом природи в Україні (WWF), Українським товариством охорони птахів, Франкфуртським зоологічним товариством та німецькою компанією AHT GROUP AG. Серед територій впровадження проекту – НПП «Синевир».

Під час проекту будуть розроблені плани розвитку парку, розбудована інфраструктура, проводитиметься підготовка персоналу для реалізації планів розвитку. Запланована й велика інформаційна робота.

Заступник директора парку Василь Росоха доповів про інженерно-технічні відновлювальні роботи впродовж року. За його словами, зусиллями парку відновлено 28 км. лісових доріг, 7 км доріг протипожежного значення, споруджено 3 мости. Чималий обсяг робіт виконано при взаємодії з сільськими радами. Цього року завершено будівництво туристично-інформаційних центрів в урочищах Остріки і Глуханя, споруджено вольєрний комплекс центру хижих птахів, перекрито дахи адмінбудівель Син.-Полянського і Остріцького ПОНДВ, центральної офісної садиби парку, туристичних закладів «Гребля» і «Рабачинка». У 2018 році заплановано оновити дахи на будинку Синевирського ПОНДВ і візит-центрі.

Про рекреаційну діяльність НПП «Синевир» ознайомив присутніх начальник профільного відділу Федір Матічин. За його словами, з покращенням інфраструктури в регіоні, збільшився потік туристів у парк. Впродовж 2017 року територію відвідало понад 200 тис. туристів, з яких 44 тис. – діти. Це спонукає й надалі активно працювати в рекреаційному напрямку.

Начальник відділу державної охорони ПЗФ НПП «Синевир» Василь Субота доповів про заходи з поліпшення якісного складу лісів, які заплановано провести у 2018 році.

Своїми думками щодо обговорюваних тем поділилися члени науково-технічної ради. Доцент біологічного факультету УжНу, к.б.н. Олег Колесник зазначив, що НПП «Синевир» розвивається дуже інтенсивно. Ця тенденція зростає, виникають нові ідеї, нові атракції. Дуже добре, що парк дбає не лише про природу, але думає й про людей. Актуальним залишається питання забезпечення людей дровами, тим паче, що в Карпатах спостерігається всихання ялинових насаджень.

5.074.png     5.074.png    

У цьому контексті головний спеціаліст відділу раціонального природокористування департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Дмитро Томенчук наголосив, що без підтримки людей, не можна буде зберегти праліси.

Депутат обласної ради Василь Худинець також торкнувся питання, що стосується забезпечення населення дровами. Воно стоїть досить гостро. Зі своєї сторони Василь Іванович, разом з фахівцями, готує відповідні звернення до органів влади з проханням сприяти у вирішенні проблемних питань.

До обговорення згаданих тем долучилися декан географічного факультету УжНУ, к.г.н. Іван Калинич, громадський діяч Іван Маркович, голови сільських рад Синевирської Поляни, Негрівця, Колочави, Вільшани, відповідно Юрій Горват, Іван Ярема, Юрій Кливець, Іван Савка.

Підсумовуючи роботу науково-технічної ради, директор НПП «Синевир» Микола Дербак наголосив, що працівники установи й надалі докладатимуть максимум зусиль для удосконалення роботи за всіма напрямками. Члени НТР прийняли рішення, яким погоджено плани діяльності НПП «Синевир» на 2018 рік.

22.12.2017 р.