Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

Зверніть увагу!

Останнім часом, з розвитком туристично-рекреаційної сфери у Карпатах, спостерігаються і почастішали зовсім не традиційні види туризму. Одним з найбільш популярних сьогодні є джипінг. А з розвитком технічного прогресу людство отримало такі види транспорту (позашляховики та мотоцикли), для яких майже ніяких перешкод не існує. З метою відчуття адреналіну, значна частина відвідувачів хоче відчути красу Карпат з вікна автомобіля чи верхи на квадроциклі або мотоциклі.

Цього року зима не тішить снігами, тож таких охочих буде чимало! Проте варто пам′ятати, що неконтрольоване і безсистемне використання природних територій з такою метою суворо заборонено, вже не кажучи про природоохоронні території, тобто території природно-заповідного фонду (природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, ландшафтні парки, заказники тощо). Хоча останнім часом проєкт «Підтримка природно-заповідних територій», до якого ввійшли дев’ять об’єктів природно-заповідних територій Українських Карпат, пропонує розробку такого виду рекреації на своїх територіях, де б враховувалися і ставилися на перше місце природоохоронні аспекти за принципом (є попит, то повинна бути і пропозиція), але ці ділянки маршрутів повинні бути враховані при розробці проєкту «Організація охорони відтворення і використання природних комплексів і об’єктів природно-заповідного об’єкту». Відомо, що застосовуючи даний вид рекреації, який має ряд негативних наслідків на оточуюче середовище, повинен враховувати і комплексний підхід факторів, що врегульовують негативний вплив на:

- шум в природних екосистемах;

- загазованість повітря;

- сприяння розвитку ерозії;

- знищення рослинного покриву і тваринного світу;

- засміченість середовища;

- пошкодження дерев і чагарників;

- знищення оселищ тварин, комах тощо.

Тому хочемо нагадати, що на сьогодні існують розрахунки для оцінки масштабів шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок проїзду, прольоту та посадки літальних апаратів, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. №541 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд», де проїзд одиниці транспортного засобу (за кожні 100 метрів): мопеда, мотоцикла, моторолера 130 грн.; спеціальної важкої транспортної техніки, квадроцикла 365 грн. У середньому за знищення видів рослинного світу: трав’яні рослини за 1 квітку від 11 грн. до 27 грн.; гриби за 1 екземпляр – 27 грн.; в разі пошкодження або знищення червонокнижного виду розмір штрафу збільшується від 10 до 20 разів; за кожний кущик або напівкущик – 82 грн.; за сиро ростуче дерево від 10 см. і вище 82 грн. до 6060 грн. В середньому за знищення видів тваринного світу: риби за 1 екземпляр від 30 грн до 605 грн.; земноводні – за 1 особину від 5 грн. до 26 грн.; плазуни за 1 особину від 99 грн. до 730 грн.; птахи за 1 особину від 26 грн. до 4950 грн.; ссавці за 1 особину від 182 грн. до 16500 грн.

Ми навели лише кілька фрагментів тих порушень, які можуть бути завдані при проведенні джипінгу в Карпатах. Хотілося б, щоб зі сторони органів влади та місцевого самоврядування були вжиті заходи для попередження такого виду порушень і була співпраця з природоохоронцями.

Заступни Директора НПП "Синевир", К.Б.Н. Юрій Тюх.

16.12.2020 р.