Національний парк – осередок туризму та екопросвіти
Де знаходяться найбільш визначні місця Карпат, які популярні серед туристів? Більшість – на територіях національних природних парків. Тож не дивно, що ці установи з року в рік відвідує все більше туристів. Не лише околиці гірськолижних курортів, але й нацпарки Карпатського регіону стали осередками інтенсивного розвитку рекреації.
То що приваблює в Карпати туристів? Унікальні природні і культурні об’єкти, чисте гірське повітря, стрімкі потоки і річки, естетика гір, карпатська самобутність горян, яка формується завдяки їх єднанню з довкіллям. Однак, лише цього для туристів недостатньо, вони очікують ще й належного сервісу. Гості потребують розвиненої туристичної інфраструктури, до якої входять не лише добре облаштовані місця проживання, харчування, розваг, але й сітка туристичних маршрутів. Особливо приваблюють мандрівників облаштовані екостежки і маршрути. Цей вид сервісу в гірських Карпатах має високий рівень завдяки розвинутій мережі національних природних парків, які є не лише оберегами особливо цінного життєвого простору карпатської природи, а й головними осередками екологічного туризму. В Українській частині Карпатських гір їх 9, три з них знаходяться на Закарпатті. Саме на теренах нацпарків для широкої аудиторії туристів з різними вподобаннями та інтересами розбудовані мережі екотуристичних маршрутів та екологічних стежок до унікальних ділянок гірських лісів, овіяних легендами гірських озер і водопадів та інших природних див Українських Карпат. Так, в НПП «Синевир» діють три екологічні стежки і 10 екотуристичних маршрутів.
Національний природний парк «Синевир» займає площу 43 тис. га і розташований в межах Міжгірського і Хустського районів Закарпатської області. Тут є свої принади. Найбільш визначною пам’яткою природи парку є озеро Синевир – водно-болотне угіддя міжнародного значення і одне з семи природних чудес України. Воно розкинулося між горами на висоті 989 метрів над рівнем моря.
Не менш привабливим є Дике озеро, що знаходиться на схилі гори Гропа, а сфагнові оліготрофні болота Глуханя і Замшатка, де зростає ряд рідкісних видів, завжди служать об’єктом посиленої уваги не лише вчених, але й туристів.
У 2011 році в НПП «Синевир» створено Реабілітаційний центр бурих ведмедів, де здійснюється реабілітація звірів цього виду, які зазнали жорстокого поводження у неволі. Центр займає площу 12 га. Зараз тут у напіввільних умовах утримується 23 бурих ведмедів. До них також навідуються мандрівники.
Цікавляться гості й дерев’яними церквами – пам’ятками архітектури місцевої етнічної групи бойків та музеєм лісу і сплаву. Детальніше про унікальну природну і культурну спадщину регіону відвідувачів знайомлять екологічний візит-центр і туристично-інформаційний центр. Тут гостям пропонується екскурсійне обслуговування, велике розмаїття інформаційно-пізнавальних матеріалів (брошур, буклетів, листівок) про парк та цінності регіону.
Звісно, люблять туристи й подорожі в гори, які в НПП «Синевир» просто вражаючі. Саме там, ближче до неба, далеко від цивілізації, можна набратися неабияких вражень і енергії Карпат. Саме в горах, збереглися ділянки казкових пралісів і старовікових лісів, які не лише несуть у собі пам'ять віків, але й досі служать надійними оберегами гір і долин. До речі, букові праліси НПП «Синевир» мають статус Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Мальовнича природа Національного природного парку «Синевир» приваблює туристів з усього світу, а це спонукає здійснювати активну рекреаційну та еколого-освітню діяльність. Маршрути і стежки парку промарковані, у особливо цікавих місцях встановлені інформаційні стенди, з яких можна дізнатися детальніше про куточок природи, до якого мандрівники простують. На протяжних маршрутах облаштовані місця для відпочинку, встановлені альтанки, містки.
Важливо, що туризм на території парку здійснюється з врахуванням інтересів збереження природного середовища. А це – перспектива гармонійного існування та соціально-економічного процвітання регіону.
Національні природні парки – це завжди сталий туристичний потік. Чому туристичний трафік парків важливий для регіону? Відповідь очевидна: зайнятість населення і добробут людей. У Карпати найчастіше приїжджають туристи з великих міст, з іншими індексами цін і готовністю оплачувати свій відпочинок. Туристи вимагають чистої теплої оселі, смачної місцевої їжі і розваг. Якщо туристичний потік у недалекому минулому не дозволяв розглядати доходи від туризму, як основу для регулярного малого бізнесу, то зараз ситуація кардинально змінилася. Останнім часом кількість туристів у Карпатах загалом, і в нацпарках, зокрема, зростає великими темпами. Вони та їхні кошти розвивають регіон. До прикладу, на сьогодні в межах НПП «Синевир» нараховується близько ста зелених садиб, що в десять разів більше ніж на початку 2000-х.
Взаємодія національних парків і місцевих громад, розуміння потреб одне одного дає можливість розвивати рекреаційний потенціал регіону, не шкодячи природі; забезпечувати роботу мешканцям і затримувати молодь в селах. Задоволений турист приїде знову. І знову шукатиме нових стежок і пригод в національних природних парках Карпат.
01.12.2017 р.