В НПП «Синевир» проведено експертну оцінку букових пралісів


25.07.20161 25.07.2016

У рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів» 3 жовтня у Національному природному парку «Синевир» з робочим візитом перебувала міжнародна експертна група IUCNв складі експерта з Японії Пані Куміко Йонеди, експертів з України координатора національної програми з розширення території пралісів в Україні Василя Покиньчереди, та к.с.н, доцента, старшого наукового співробітника, доцента кафедри екології Львівського лісотехнічного університету Миколи Чернявського та к.б.н., наукового співробітника Горганського заповідника Олени Слободян.

09.08.20161 25.07.2016

Мета візиту експертів – визначення стану натуральностібукових пралісів, критеріїв їх ідентифікації, універсальної цінності, умов цілісності, захисту і менеджменту управління тощо. Їх основне завдання – оцінити наскільки ці ліси цілісні. За результатами звіту, складеного експертною комісією, буде розглянуте та прийняте остаточне рішення чи отримають ці об’єкти статус світової природної спадщини ЮНЕСКО.

Учасники групи розпочали свою роботу в НПП «Синевир» у візит-центрі установи, де переглянули презентацію про діяльність установи, ознайомилися з її структурою, роботою природоохоронного, рекреаційного, та еколого-освітнього відділів.

У рамках програми експерти відвідали букові масиви пралісів та старовікових лісів НПП «Синевир. Кандидатами на включення до списку природних об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО виокремлено два компоненти-кластери: Вільшансько-Квасовецький, площею 1409,9 га та Колочавсько - Синевирсько - Остріцький, площею 2352,8 га. Дослідження цих ділянок триває вже не перший рік.

Після польових обстежень пралісів з учасниками експертної групи під головуванням директора НПП «Синевир» Миколи Дербака відбувся «круглий стіл» з працівниками парку, місцевими громадами, головами сіл та районним та місцевим керівництвом, громадськими організаціями та активістами. Під час зустрічі учасники наради обговорили завдання та програму виконання проекту.

К. б. н., заст. директора з НДР НПП «Синевир» Юрій Тюх ознайомив присутніх з результатами науково-дослідних робіт, розповів про те, що уже зроблено у рамках поставлених проектом завдань, що ще потрібно зробити, які проблеми існують.

Експерт з Японії Пані Куміко Йонеда за допомогою презентації надала роз’яснення критеріїв та структур згідно яких проводиться експертне визначення пралісів.

Координатор національної програми з розширення території пралісів в Україні Василя Покиньчереди презентував сам процес і результати виконаних поетапних робіт проекту.

«Зберегти праліси – це наше завдання, яке ми повинні виконати для майбутніх поколінь» - наголосив у своїй промові к. с. н, старший науковий співробітник, доцент кафедри екології Львівського лісотехнічного університету Микола Чернявський. Він акцентував увагу на глобальних змінах клімату, особливості цінності пралісів у забезпеченні протиерозійних процесів грунтів, збагаченні киснем повітря, кліматоутворюючих функцій тощо. Вніс пропозицію переходити на нові моделі в природокористуванні, наближені до природи.

Голова громадського об´єднання «Товариство «Синій Вир» Мирон Цюбик зазначив, якщо праліси ввійдуть до списку природних об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вони стануть перлиною Карпат, як і Синевирське озеро. Цей статус підніме авторитет цього регіону на більш високий рівень, надасть кращі можливості для збереження і охорони лісових масивів парку.

На засіданні також було обговорено ряд важливих питань, актуальних як для НПП «Синевир» так і для місцевих громад регіону.

В ході обговорень виступили і голова Колочавської сільської ради Юрій Кливець та Син Полянської сільських ради Юрій Горват. Вони позитивно оцінили роль збереження пралісів. По цьому питанні здійснена велика інформаційна робота з місцевими жителями.

Підсумував ідею збереження букових пралісів і голова Міжгірської райдержадміністрації Василь Худинець, він зокрема зазначив, що цінність таких лісів є велика, тому потрібно забезпечити їх особливими заходами збереження.

«Включення букових пралісів до Списку пралісів Карпат, Списку Всесвітньої природної спадщини, без сумніву сприятиме розвитку гірського краю, а особливо розвитку територіальної інфраструктури 5-ти населених пунктів за рахунок розвитку туризму та рекреації» - сказав директор НПП «Синевир» Микола Дербак. Підсумовуючи засідання, висловив сподівання, що екпертна комісія прийме правильне рішення оцінки цих ділянок і вони обов’язково ввійдуть до переліку природних об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

05.10.2016 р.

Опубліковати в twitter.com