Про важливість створення нового національного парку «Холодний Яр» говорили на робочій зустрічі в НПП «Синевир»
21-22 вересня на території Національного природного парку «Синевир» відбулася зустріч працівників установи з представниками місцевих органів влади і самоврядування, інших зацікавлених організацій у питанні створення національного природного парку «Холодний Яр» (Черкаська область).
Робоча зустріч проходила у візит-центрі установи. Головний природознавець Василь Шишига розповів про діяльність НПП «Синевир», з часів його створення. Велику увагу приділив питанням, які в минулому виникали при створенні установи, які є актуальними сьогодні. Зокрема, це земельні питання, які потребують виваженого підходу до їх вирішення. Також висловив свою думку щодо створення НПП «Холодний Яр», зазначивши, що створення такого парку сприятиме розвитку Черкащини, збереженню його унікальної природи та історико-культурної спадщини.
Заступник директора з НДР, к.б.н. Юрій Тюх вказав, які переваги має статус національного парку, наголосив, на цінності лісів, зокрема, пралісів, які потребують посиленої охорони та збереження. Відмітив, що при створенні національного парку буде державна підтримка, що не уможливить незаконне захоплення земель (як це зараз подекуди буває). Можна буде брати участь у різних проектах, програмах та грантах, які також позитивно позначаться на розвитку регіону.
Головний бухгалтер Лідія Субота та начальник відділу економіки Олена Сятиня надали роз’яснення про платні послуги, якими можуть займатися національні парки, і надходження від них тощо.
Багато цікавої інформації надали і голови сільських рад. Син.Поляни Юрій Горват, який працював у парку з часів його створення. Він зазначив, що не так легко далось створення НПП «Синевир». Було багато і тих, які позитивно і негативно відгукувались про його створення. Проте, зараз дуже часто жителі села звертаються по допомогу до національного парку в забезпеченні їх дровами паливними та лісопродукцією. Юрій Горват вважає, що діяльність національного парку дуже позитивно сприяє для розвитку села.
Про позитивні результати співпраці з національним парком «Синевир» висловився і Колочавський сільський голова Василь Кливець. Він навів чимало прикладів виконаних робіт, які зроблено за сприяння парку.
В ході дискусій було обговорено ряд важливих питань щодо доцільності створення національного парку «Холодний Яр» на Черкащині. З огляду на його природні цінності, тут варто розвивати туризм, який би приносив чималі прибутки населенню цього краю. А щоб відвідувачі приїздили у «Холодний Яр», потрібно максимально зберегти природу цієї місцевості.
Відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року і Програми Президента, вже у 2017 році площа ПЗФ повинна становити 11% від площі держави, а у 2021р. – 15% відповідно. На даний час в Україні ця цифра становить близько 6% по відношенню до загальної території держави.
Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницького звернувся до Мінприроди з клопотанням про необхідність створення національного природного парку «Холодний Яр». Для розробки Проекту створення такого парку має бути погодження усіх власників та користувачів цієї території. Та наразі усі зацікавлені сторони не можуть дійти згоди щодо доцільності створення такого парку.
«Холодний Яр» - це реліктовий лісовий масив, який має історичне та природоохоронне значення. Урочище має площу 6804 га і розташоване на території двох адміністративних районів Черкаської області та двох лісництв Державного підприємства «Кам´янське лісове господарство».
Тут ростуть реліктові ліси і знаходиться один з трьох найстаріших дубів Європи. За кількістю унікальних археологічних, історичних, наукових об’єктів, а їх тут налічується понад 150 найменувань, «Холодний Яр» займає перше місце в Україні. Збереження залишків кількох древніх городищ, одне з яких скіфське – внесено до переліку пам´яток культури, що мають міжнародне значення.
Зараз важливим завданням є збереження цих природних багатств. І тому створення національного парку є не тільки потрібним але й необхідним. Такого висновку дійшли присутні засідання.
Щоб наглядно подивитися унікальні місця та рекреаційні об’єкти парку, для гостей з Черкащини було організовано екскурсії до Синевирського озера, Реабілітаційного центру бурих ведмедів та Музею «Старе село». У візит-центрі НПП «Синевир» відвідали музей лісосплаву та історико-краєзнавчий музей.
23.09.2016 р.