НПП «Синевир» активно співпрацює з місцевими громадами


Xvala1.jpg     Xvala2.jpg

З приходом до керівництва НПП “Синевир” Миколи Юрійовича Дербака докорінно змінилась на краще науково-виробнича і господарська діяльність природоохоронної установи.

Досить сказати, що соціальні здобутки колективу НПП “Синевир” видно у кожному з 4 населених пунктів, де проживає майже половина жителів Міжгірщини. Так, у Синевирській Поляні (сільський голова Ю.І. Горват) повним ходом ведеться спорудження берегоукріплення потічка в урочищі Менчилівський, будівництво дороги на присілок Загорб, двох житлових будинків для багатодітних сімей Скири та Крьоки. Посильну допомогу технікою, будматеріалами і деревиною дирекція НПП “Синевир” надала і на інших об’єктах соціальної сфери найвисокогірнішого села на Україні. А також за реконструкції вуличного освітлення, встановлення містків і кладок на численних водних потоках 12 присілків і 4 населених пунктів, підпорядкованих Син.-Полянській сільській раді. Найближчим часом буде здано в експлуатацію ще й місток в урочищі Розтока.

Це якнайкраще свідчить про ділову співпрацю, єднання інтересів з розвою соціальної сфери, покращення добробуту горян на основі розвитку туризму і рекреації, охорони, збереження та відтворення екосистеми Тереблянської долини, примноження багатства флори і фауни краю. Тож не дивно, що депутат райради, кавалер нагрудного знаку Закарпатської ОДА “За розвиток регіону” М.Ю. Дербак майже щодня буває на об’єктах соціально-господарського призначення, цікавиться ходом будівельно-ремонтних робіт. Як справжній газда, він скрупульозно прораховує потребу лісодеревини на тому чи іншому об’єкті, куди і на який час направити потужну техніку. До прикладу, на спорудження кашиці на території Синевирської сільської ради або ж на проведення благоустрійних робіт на території сфагнованого болота “Глуханя” чи “Замшатка”. Так само за ремонту і благоустрою під’їзних доріг до перлини Карпат — Синевирського озера, облаштування екологічної стежки до Дикого озера, численних пішохідних маршрутів, які ведуть до знаних у краї унікальних природних пам`яток, багатьох історико-культурних та рекреаційних об’єктів, якими славиться НПП “Синевир”.

Досить сказати, що на території природоохоронної установи встановлено більше 50 об‘єктів туризму і рекреації, якими створюються належні умови як для відпочинку і оздоровлення краян і гостей Міжгірщини, так і пізнання унікальності природи НПП “Синевир”, ролі екосистеми в житті людини і, навпаки, її вплив на цілісне збереження унікальних багатств Тереблянщини.

З ініціативи заступника директора НПП “Синевир” Василя Росохи у Негрівці проведено будівництво моста до присілка Потік, довжиною 8 м і шириною 5 м. Крім цього, зведено берегоукріплення протяжністю 8 м. Оскільки Василь Іванович у рідній установі займається розв’язанням низки господарських питань, у тому числі і зведенням об’єктів соціально-господарського призначення, релігійна громада населеного пункту звернулась до нього з проханням допомогти лісодеревиною для будівництва дзвіниці біля новозбудованого храму Успення Пресвятої Богородиці. Уважно вислухавши негровецьких прочан, Микола Юрійович одразу ж дав команду розпочати заготівлю деревини. На добру, богоугодну справу ж потрібна. Тим паче, що парафіяни вже придбали дзвони.

Крім цього, дирекцією нацпарку прийнято рішення допомогти сільчанам провести ремонт дороги до присілків Потік і Береги, що неподалік сфагнового болота «Глуханя”. До речі, на території Негровецького ПОНДВ і, власне, однойменної сільської ради у приїжджого люду особливою популярністю користується туристичний маршрут “Глуханя” — Косий Верх. За цього сільський голова Негрівця Іван Ярема нещодавно висловив щиру вдячність директору НПП “Синевир» за плідну співпрацю із громадою села у розв’язанні ряду соціальних питань і наданні соціальних послуг населенню.

Про Колочаву вже який час лине добра слава, як про туристичну Мекку з її численними музеями, скульптурними доробками, пам‘ятками історії, культури і дерев‘яного зодчества. Зате й працівники НПП “Синевир” у поточному році зробили чимало для розвою соціальної сфери в туристичній Колочаві. Особливо для підростаючих нащадків героїв знаменитого роману Івана Ольбрахта “Микола Шугай — розбійник”.

Зокрема, енергетикам Міжгірського РЕМ надано допомогу в будівництві електролінії у Брадольці. Здійснено ремонт дороги в Сухарі та проведено підсипання вул. Горького в Колочаві. Благоустроєно дитячі майданчики на території Колочавської ЗОШ І-ІІІ ступенів та ДНЗ у Брадольці. Побудовано підвісні мости через грайливу, швидкоплинну Тереблю у Мерешорі та ур. Квасовець.

Та чи не найбільшою гордістю колективу НПП “Синевир” на чолі з М.Ю. Дербаком, якого за вагомі особисті заслуги у державотворчій, соціально-економічній, культурно-освітній діяльності, за сумлінне служіння українському народу удостоєно високої відзнаки Президента України — ювілейної медалі “20 років Незалежності України”, є реабілітаційний центр бурих ведмедів, площею 12 га, який став чудовою візиткою НПП “Синевир” уже і за межами незалежної України.

Вперше за останні 10 років природоохоронною установою використано 21 тис. грн. для оздоровлення дітей працюючих батьків, 22 із них пройшли оздоровлення в таборі “Вогник”, що на теренах Срібної землі. Воістину тут по-синівськи дбають про примноження природних багатств Тереблянщини і здоров`я її майбутніх розбудовників. Уважно відносяться тут і до розв’язання, хоч часом і дріб’язкових, але важливих для одиноких, перестарілих, ветеранів лісової галузі соціально-побутових питань.

Саме з огляду на це Микола Юрійович Дербак підкреслив за нашої розмови: “Ми ставили і ставимо собі за мету сприяти сталому в гармонії з природою розвитку нашого регіону”. До цих слів справжнього природолюба, патріота отчого краю і ґазди важко що-небудь додати. В цьому вся сутність цієї чудової людини, вмілого керівника і організатора природоохоронної справи в НПП “Синевир” — одного з найвідоміших серед 47 діючих у нашій країні національних парків.

Xvala3.jpg     Xvala4.jpg

18.09.2012 р.