Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

У Синевирській Поляні вшанували полеглих у Першій світовій війні

16 жовтня у Синевирській Поляні відбулося урочисте відкриття пам’ятника воїнам Першої світової війни на історичному похованні військових в цьому селі. Даний цвинтар зберігся біля пам’ятки архітектури – церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Дослідженням цього об’єкта першим займався місцевий історик, автор кількох книг, нині покійний Михайло Бембило, а виготовлення і встановлення пам’ятника організувала громадська організація «МementoBellum» за підтримки громади села і національного природного парку «Синевир».

На урочистості виступили голова організації «МementoBellum» Юрій Фатула, директор НПП «Синевир» Микола Дербак, голова Синевирсько-Полянської сільської ради Юрій Горват, син Михайла Бембила – священик Ігор Бембило. На відкритті пам’ятника був присутній посол Чеської Республіки ПавелПешек, який ознайомився з похованням. Він зазначив, що його країна приділяє велику увагу збереженню історичної пам’яті і благоустрою цвинтарів, на яких поховані чеські військові. Посол подякував громаді села за те, що тут вдалося зберегти поховання часів Першої світової війни.

Цього ж дня у візит-центрі НПП «Синевир» відбулася конференція, на якій дослідники минулого поділилися своїми напрацюваннями щодо виявлення і благоустрою військових поховань. Передусім йшла мова про поховання у Синевирській Поляні.

Як відомо, у 1915 році точилися бої за перевал Бескид. Там загинули і були поранені солдати чеської, німецької і боснійської національності, яких доправили у теперішню Синевирську Поляну, де на той час був військовий шпиталь. Загиблих поховали біля церкви, обладнавши відповідним чином цю частину цвинтарю, на території якого установили хрест. Всього тут 19 могил, у яких поховані 24 військових. Загальна площа об’єкту становить 120 метрів квадратних.

Юрій Фатула стверджує, що це унікальне місце з історичної та гуманітарної точки зору. Він провів пошукову роботу у державному військовому архіві Чехії, де віднайшов схему розташування могил солдатів, усі імена яких встановлені. Схема цілковито відповідає фактичному розташуванню могил. Науковець каже, що на Закарпатті військових поховань є багато, але майже немає таких, де була б повна ідентифікація осіб, що там поховані. Тож це місце у Синевирській Поляні унікальне.

Директор НПП «Синевир» Микола Дербак подякував пошуковцям за велику роботу, а також зазначив: «Дослідження минулого – важлива справа для нового покоління. Ми повинні пам’ятати те, що було, аби вчитися, брати добрий приклад і стерегтися помилок. Це вкрай актуально для України, коли йде мова про війну.

Завдяки вам, небайдужим людям, виринули з небуття факти про Першу світову війну і, зокрема, військовий цвинтар у Синевирській Поляні. Хочеться тут згадати й нашого земляка, невтомного дослідника історії Михайла Бембила, який недавно відійшов від нас. Саме завдяки його пошуковій діяльності, вперше досліджено і описано про військове поховання часів Першої світової війни. Загалом, його історичні книги – це цінний доробок для сучасників і майбутніх поколінь.

Пану Юрію Фатулі і його колегам та всім небайдужим хочеться подякувати за увагу до цього історичного об’єкта і наполегливу працю задля збереження історичної пам’яті. Бажаю вам й надалі плідно трудитися на обраній благородній ниві».

19.10.2020 р.