Пралісам НПП «Синевир» - особлива увага
.jpg)
.jpg)
Праліси – цінні об’єкти дикої природи, до яких прикута увага екологів і біологів багатьох країн. Такі ліси збереглися й у Національному природному парку «Синевир». Їх дослідження триває вже не перший рік. Втім, вже очевидно, що вони заслуговують на особливу увагу, адже несуть цінну інформацію про історико-географічний розвиток лісової рослинності та життєвий процес тварин. Тут поновлення дерев проходить лише природним шляхом, без антропогенного втручання. Таких місць у Європі залишилося дуже мало, тож їх варто зберегти. Ведеться також робота щодо включення пралісів НПП «Синевир» до списку природних об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Ці теми стали ключовими для обговорення під час робочої зустрічі директора НПП «Синевир» Миколи Дербака з директором департаменту Федеральної служби охорони природи на о-ві Вільм професором Гансом Кнаппом (Німеччина), відомим німецьким природоохоронцем і дослідником лісів Вільгельмом Боде, Генріх Шмаудер представник Федерального агентства охорони природи Німеччини, заступником директора Департаменту з питань заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України Романом Романіком, представником Міністерства юстиції України Лідією Панькіною.
.jpg)
.jpg)
Делегація розпочала свою роботу в НПП «Синевир» у візит-центрі установи, де Микола Дербак презентував основні здобутки парку, розповів про структуру установи, природоохоронну, наукову, еколого-освітню і рекреаційну діяльність. Втім, особливу увагу приділив темі дослідження і збереження пралісів. З метою визначення стану натуральності букових пралісів НПП «Синевир», встановлення синтаксономічного стану ключових ділянок тут проведено ряд науково-дослідних експедицій, зібрано значний обсяг матеріалів. Ця робота продовжуватиметься й надалі.
Велика увага приділяється розширенню території НПП «Синевир», що також є важливим кроком у напрямку збереження цінних природних об’єктів, в тому числі й пралісів.
Ганс Кнапп, Генріх Шмаудер і Вільгельм Боде позитивно оцінили зусилля НПП «Синевир» щодо вивчення і збереження пралісів, які особисто відвідали. Загалом, вся делегація була вражена від побаченого – дика природа в усій красі і первозданності.
Особливу увагу приділили гості ознайомленню з ділянкою рідкісних рослин. Тут зібрані десятки видів флори, які потребують пильної охорони. Ділянка – своєрідна генетична колекція і лабораторія унікального розмаїття.
Делегація ознайомилася з роботою Реабілітаційного центру бурих ведмедів, відвідала озеро Синевир. Ці два осередки найбільш популярні серед туристів, тож тут розбудовують рекреаційну інфраструктуру, щоправда є ще багато справ, які потребують удосконалення. Велика надія працівників парку на те, що за активної праці й результати будуть. НПП «Синевир» постійно в пошуках можливостей для розвитку природно-заповідної установи. До прикладу, недавно парк включено до проекту «Підтримка природоохоронних територій в Україні», який націлений на покращення ефективності управління національних парків та збереження їх екологічних цінностей. Проект фінансується німецьким Банком розвитку Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) і реалізується Міністерством екології та природних ресурсів України в співпраці з Всесвітнім фондом природи в Україні, Українським товариством охорони птахів, Франкфуртським зоологічним товариством, німецькою компанією AHT GROUP AG.
Під час проекту будуть розроблені плани розвитку відібраних природоохоронних територій, розбудована інфраструктура, проводитиметься підготовка персоналу для реалізації планів розвитку. Буде проведена велика інформаційна робота з місцевими жителями, щоб забезпечити підтримку розвитку природоохоронних територій. Також залучатиметься місцеве населення, яке проживає у межах відібраних природоохоронних територій або у безпосередній близькості до них, для участі в соціально-економічних заходах, в які планується інвестувати кошти.
Зараз НПП «Синевир» бере участь у реалізації проекту «Збереження Карпатських пралісів». Про це делегацію також вичерпно поінформував Микола Дербак. Він наголосив, що праліси – природна лабораторія, де можна досліджувати закономірності перебігу природних процесів розвитку деревостанів, їх динаміку, структурні особливості. Він висловив сподівання, що професор Кнапп, який є досвідченим фахівцем у цій справі, разом з колегами, долучиться до оцінки пралісів НПП «Синевир», а в майбутньому ці об’єкти отримають статус світової природної спадщини ЮНЕСКО.
Любов Мокрянин
31.08.2016 р.