Відбувся фольклорний фестиваль «На Синевир трембіти кличуть»
21 серпня Синевирське озеро в чергове зібрало на свято тисячі гостей з усіх кінців країни та з закордону. Фестиваль «На Синевир трембіти кличуть» пройшов з особливим піднесенням і мав за мету пропагувати закарпатські звичаї і народне мистецтво, а також презентувати туристичні принади краю.
З самого ранку численні гості піднімалися стежкою до Морського ока, оглядаючи виставки сільських громад, установ і організацій, майстрів народної творчості. Цим, майже кілометровим шляхом, пройшла й офіційна делегація у складі міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, голови Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля, голови Закарпатської обласної ради Михайла Рівіса, голови Міжгірської районної державної адміністрації Василя Худинця, голови Міжгірської районної ради Василя Щура, народних депутатів України Валерія Лунченка і Роберта Горвата та багатьох інших.
.jpg)
.jpg)
Біля виставкового майданчику Національного природного парку «Синевир» поважних гостей зустрів директор установи Микола Дербак. Він привітав їх зі святом та запросив до дегустації екологічно чистої продукції, виготовленої дбайливими господарями Тереблянської долини Міжгірщини. Керівник парку вручив гостям символічні подарунки на згадку про чарівний край Сині і Вира.
Традиційно, урочисто вітали офіційну делегацію голова Синевирсько-Полянської сільської ради Юрій Горват і секретар Марія Красняник, а Колочавський голова Юрій Кливець, у супроводі колег, зустріли гостей сурмою трембіти і піснею про своє село. Загалом, кожна громада, що розгорнула під час фестивалю власну виставку, провела презентацію на високому рівні. Тут можна було побачити цікаві і оригінальні, а часом, унікальні речі, ба, навіть торкнутися їх. Звичайно, це було до вподоби гостям.
.jpg)
.jpg)
Діставшись озера Синевир, офіційна делегація на бокорі переплила на інший бік водойми, де розташована сцена фестивалю. Святкове дійство розпочалося з неймовірно прекрасної танцювальної постановки за мотивами легенди про Синю і Вира. Відтак, ведучі свята запросили до вітального слова представників офіційної делегації.
У своєму виступі міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак подякував усім, хто причетний до організації фестивалю, відзначив особливі зусилля Національного природного парку «Синевир». «Це свято, хоч й називається обласним, проте, насправді, має всеукраїнський рівень», – зазначив керівник відомства і закликав берегти природу цього дивовижного краю.
«Від кожного з нас залежить чи милуватимуться наступні покоління чудовими краєвидами гір, озер, лісів, які радують нас сьогодні. Днями ми святкуватимемо 25-ту річницю Незалежності України. Всі ці роки ми наполегливо розбудовували країну, захищали свою мову, віру і культуру. А сьогодні настав час почати захищати унікальну українську природу», – наголосив Остап Семерак.
.jpg)
.jpg)
До речі, у ході візиту до Національного природного парку «Синевир» міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, у супроводі Миколи Дербака, ознайомився з діяльністю установи. Він відвідав Реабілітаційний центр бурих ведмедів, урочище Чорна ріка, де знаходилася гребля і музей лісосплаву, оглянув рекреаційну інфраструктуру парку. Втім, головна мета поїздки міністра на Закарпаття – обговорення майбутнього розширення територій об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема, й НПП «Синевир».
Фестиваль «На Синевир трембіти кличуть» присвячений 25-річчю Незалежності України та 45-річчю з часу виходу у світ музичного фільму «Червона рута», зйомки якого проходили, зокрема, поблизу Морського ока. Вітаючи гостей фестивалю, про це наголосив голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль. Він також побажав усім гостям свята щастя, здоров’я, доброго настрою, гарного святкування.
За багаторічну сумлінну працю, вагомі трудові здобутки, активну громадську діяльність, високу професійну майстерність губернатор нагородив почесними грамотами голову громадського об’єднання «Товариство «Синій Вир» Мирона Цюбика, заступника директора Колочавської загальноосвітньої школи Василя Глебу, начальника відділу еколого-освітньої роботи Національного природного парку «Синевир» Юрія Бабічина.
Виступаючи зі сцени фестивалю, голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс висловив слова вдячності Геннадію Москалю за те, що цього року гості мали нагоду їхати на свято вже відремонтованою дорогою, яка досі була у жахливому стані. Саме завдяки наполегливості губернатора краю вдалося спрямувати кошти на ремонт шляху, який веде до перлини Карпат. Ці старання керівника краю високо цінують місцеві жителі і туристи, що було зрозуміло з гучних оплесків, які «посипалися» одразу після слів подяки.
.jpg)
.jpg)
…І розпочалася концертна програма. Першими, за традицією, виступили художні колективи Міжгірщини – району, який приймав гостей. Відтак, свою майстерність демонстрували артисти з різних куточків Закарпаття. Линули прекрасні народні пісні, а танці підбадьорювали, додавали особливого ритму святу. Яскраве народне вбрання артистів радувало зір.
«Фестиваль «На Синевир трембіти кличуть» вперше відбувся 15 років тому за ініціативи Геннадія Москаля. Після кількарічної перерви, свято було відновлено у 2015 році. Фестиваль – добра традиція, яка підносить і звеличує народнопісенну творчість, нашу культуру загалом. Це свято також дає позитивний поштовх для розвитку туристичної галузі краю», – каже голова Міжгірської районної державної адміністрації Василь Худинець.
Родзинкою фестивалю став виступ народного артиста України, Героя України, лауреата Шевченківської премії Василя Зінкевича. Публіка зустріла співака гучними оплесками, а він віддячив щирими словами вітань і піснями. Цей виступ він присвятив 50-річчю своєї творчої діяльності та 45-річчю виходу музичного фільму «Червона рута». До речі, ще тоді, майже півстоліття тому, молодий Зінкевич, разом з Софією Ротару, під час зйомок фільму закохалися в Синевирське озеро. Тепер він знову тут, радує своїм співом глядачів. На жаль, з поважних причин пані Ротару не змогла приїхати на фестиваль.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Свято тривало до вечора. Заряд позитивних емоцій отримали глядачі, тож хотілося якомога довше залишатися біля легендарного Синевира – справжньої перлини Українських Карпат.
22.08.2016 р.