Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

Білий звір – водоспад, який дедалі частіше вабить туристів

Хтось з відомих писав, що повна краса будь-якої місцевості складається з поєднання води і лісу. Кожного разу, коли згадую це твердження, то думкою мандрую в далеку Бразилію до „старшого брата" Ніагари – водоспаду Ігуасу. Численні каскади цього унікального природного об’єкту, з яких спадає бурхлива вода, знаходяться в оточенні лісу, що створює неповторну красу. Якщо дивитися на кольорову фотографію водоспадів Ігуасу, то наче на прапорі, виділяються чотири різні кольори: верхній синій – небо; під ним зелений – ліс; ще нижче білий – бурхливі потоки коричневого кольору, які впадають у річку. Отже, центральними є зелений з білим – ліс і вода.

З вражаючої природою Бразилії відправимось на Закарпаття. Звісно, що тут нічого подібного з гігантським Ігуасу немає, але дехто цей куточок Карпат називає краєм водоспадів. І дійсно, багато гірських річок «утримують» у своїх руслах невеличкі водоспади. І якщо Ігуасу, крім дива, викликає жах (в найкращому розумінні цього слова), то наші закарпатські потоки розслабляють, дозволяють відчути себе в безпеці і спокої.

Описуючи красу природи Закарпаття в путівниках для туристів, об’єктом уваги їх авторів були водоспади Шипіт, Синяк, Воєводин. Вони справді прекрасні, через що й прославилися серед туристів.

Не менш красивим водоспадом є Білий звір, який знаходиться практично біля автомобільної дороги, неподалік села Синевирська Поляна, що в національному природному парку „Синевир".

...Холодна вода падає зі скелястого схилу гори, з-поміж смерек і буків, переливаючись по камінню, перетворюється в шумовиння – з прозорої на білу – створюючи неперевершену красу. А навколо – ліс.

Білий звір мінливий за «характером». Навесні, коли у горах тануть сніги, він повноводний і несеться вниз до річки Тереблі з великою швидкістю та гуркотом. Влітку, за тривалої посухи, цей водоспад «заспокоюється»; його русло звужується, але осінню знову «збуджується» і аж гримить вода в каміння. А взимку – «спить». Справа в тому, що коли над Карпатами запанують сильні морози, «виснажений» гірський водоспад замерзає, обіймаючи скелю льодом. Справжній естет і в цю пору року неодмінно помітить красу Білого звору, бо ж його вода, у взаємодії з морозом, створюють на схилі гори такі льодові фігури, що ними хочеться милуватися і відкриваючи в них щось нове, незвідане.

Туристи, які їдуть до Синевирського озера, часто зупиняються біля цього дивного водоспаду, фотографуються на його фоні. Влітку, більш кмітливі мандрівники під водою Білого звору приймають душ. Кажуть, що це додає здоров’я, життєвої енергії і дозволяє відчути себе єдиним цілим з природою.

12.11.2019 р.