Національний природний парк "Синевир" - Новини

Започатковано співпрацю між НПП «Синевир» і угорським парком «Гортобать»


25.07.20161 25.07.2016

На запрошення директора національного парку «Гортобать» Зіти Ковач у цю установу з дружнім візитом навідалася делегація національного природного парку «Синевир» на чолі з директором Миколою Дербаком та заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Юрієм Шпонтаком. На запрошення директора національного парку «Гортобать» Зіти Ковач у цю установу з дружнім візитом навідалася делегація національного природного парку «Синевир» на чолі з директором Миколою Дербаком та заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Юрієм Шпонтаком.

"Гортобать" - це найбільший і найстаріший національний парк Угорщини. Він був створений у 1973 році на півночі країни, неподалік від міста Дебрецен. За цей час він став зразковою природно-заповідною установою, а у 1999 році включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

25.07.20161 25.07.2016

Українських колег гостинно зустріли директор парку «Гортобать» Зіта Ковач, заступник директора Олайош Пітер, експерт з питань світової спадщини Жужа Толнай, керівник рейнджерів парку Пігоні Габор. Під час зустрічі обговорювалися шляхи співпраці. «Синевир» і «Гортобать» - досить різні національні парки, втім за багатьма напрямками можлива предметна співпраця, обмін досвідом та ідеями. Передусім, це стосується таких сфер:

-міжнародні зв’язки: взаємодія з міжнародними організаціями і мережами, залучення грантів, контактні точки;

-еколого-освітня робота: стратегії, програми, контакти з навчальними закладами, інфраструктура тощо;

- -рекреація: практика туризму і його роль в управлінні природоохоронною територією; управління відвідування, управління дорожнім рухом, система перекладу, рекреаційні послуги, роль і регулювання туризму в охоронюваних природних територіях, туристична інфраструктура;

- -дослідження: наукові теми і завдання, моніторинг, організація науково-дослідної діяльності, застосування досліджень на практиці охорони природи;

- -втілення програм зі збереження видів, управління природною і культурною спадщиною тощо.

25.07.20161 25.07.2016

- Про ці напрямки співпраці йшла мова на зустрічі між двома сторонами. Окреслено кожен конкретний пункт, обговорено деталі взаємодії.

У ході візиту до національного парку «Гортобать» делегація НПП «Синевир» ознайомилась з функціонуванням ряду цікавих об’єктів, зокрема, штучних озер з чистою водою, де водиться чимало риби. Ставки успішно використовуються з рекреаційною метою. Крім цього, разом з болотами, озера відіграють важливу роль для розмноженні і міграції птахів. Тут зареєстровано 340 видів пернатих, з яких 160 гніздяться на території парку; десятки тисяч журавлів мігрують через його територію.

Не менш цікавою була поїздка в парк диких тварин, де є можливість спостерігати за мешканцями «Гортобатя». До речі, парк був включений в список Світової спадщини в категорії культурні ландшафти, які використовувалися людиною для випасання домашніх тварин більше двох тисячоліть. Унікальними тваринами «Гортобатя» є угорська сіра порода корів, буйволи, вівці роцко, коні Ноніус та свині монголіцо. У парку досі проживають кочові пастухи, які ведуть традиційний спосіб життя, що усталився впродовж кількох століть.

Працівники НПП «Синевир» також здійснили польові виїзди. Вони ознайомились з лісовими та водно-болотними територіями, поспілкувалися з рейнджерами. Не оминули й виставку для відвідувачів парку та музеї.

«Нам цікавий досвід національного парку «Гортобать». Це територія з історією і чималим досвідом, який будемо радо переймати. Ми також готові ділитися нашими напрацюваннями з угорськими партнерами», - каже директор НПП «Синевир» Микола Дербак.

Він висловлює щиру подяку за готовність до співпраці та насичену поїздку до національного парку «Гортобать» директору цієї установи Зіті Ковач, заступнику директора Олайошу Пітеру, експерту з питань світової спадщини Жужі Толнай, керівнику рейнджерів парку Пігоні Габор.

Невдовзі планується поїздка групи працівників національного парку «Гортобать» в НПП «Синевир», де також є на що подивитися і що показати. В ході чергової зустрічі обговорюватимуться шляхи подальшої співпраці між двома сторонами та підписання угоди.

03.08.2016 р.

Опубліковати в twitter.com