Незабутня практика в Карпатах


практика1.jpg     практика2.jpg

НПП «Синевир» - природно-заповідна територія, яка надзвичайно сприятлива для проходження навчально-польової практики студентами різних спеціальностей. Цим користуються різні вузи України, та найбільш активно приїздять у НПП «Синевир» студенти з Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. Пропонуємо вашій увазі публікацію студентки ІІ курсу Інституту природничо-географічної освіти та екології НПУ імені М.П. Драгоманова, яка ділиться враженнями від навчально-польової практики у нашому парку.

У травні цього року студенти-біологи 2 курсу Інституту природничо-географічної освіти та екології НПУ імені М.П. Драгоманова проходили навчально-польову практику в Національному природному парку «Синевир» Закарпатської області. Керівниками практики були кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології Чепурна Н.П. і кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри ботаніки Чорний І.Б.

Метою навчально-польової практики було ознайомитись із різноманітністю тваринного та рослинного світу Національного природного парку «Синевир».

Ми доти ніколи не бували в Карпатах і я, як мої однокурсники, їхали в цей край неохоче. Проте, побачивши з вікон потягу уже на перевалах живописні рельєфи, неповторну красу карпатських гір та полонин, ми все більш зачарувались цим краєм.

На залізничній станції «Воловець», вранці, нас люб’язно зустрів директор навчально-оздоровчої бази Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, розташованому в селі Колочава, Анатолій Юрійович Дербак. В перший день приїзду нас ознайомили із правилами техніки безпеки, охарактеризували НПП «Синевир», правила поведінки на заповідній території та запропонували здійснити прогулянку по території бази навчально-польової практики.

Ми мали змогу скуштувати традиційні, смачні закарпатські страви, адже Віра Іванівна та Оксана Юріївна старанні кухарки, готували для нас із задоволенням. Техпрацівниця Марина завжди допомагала нам справитись із прибиранням нашого помешкання.

Під час польової практики ми досліджували різні біоценози природного парку та зустрічали різні види тварин, в тому числі ендеміки Карпат. Серед амфібій – це саламандра плямиста, різні види тритонів, кумка, жаба прудка. Серед птахів вдалося спостерігати хоча й за невеликою кількістю , але цікавих представників – чорним лелекою, плискою гірською, голубом синяком, який гніздився у нас поблизу бази, ластівкою сільською, горіхівкою, а ввечері можна було чути хорові співи птахів, які розливалися неймовірним відлунням по всьому урочищу.

Завдяки Анатолію Юрійовичу для студентів університету імені М.П.Драгоманова були організовані безкоштовні екскурсії до Візит-центру НПП «Синевир», на озеро «Синевир», до Реабілітаційного центру бурих ведмедів та на форелеве господарство.

Ми зустрілися із директором НПП «Синевир» Миколою Юрійовичем Дербаком, першим заступником директора НПП «Синевир» Мироном Михайловичем Цюбиком, заступником директора НПП «Синевир» з науково-дослідної роботи Юрієм Юрійовичем Тюхом, науковим співробітником наукового відділу Юрієм Миколайовичем Яремою. Вони надали нам цікаву інформацію про заснування парку, коротку характеристику тваринного та рослинного світу Українських Карпат. Від спілкування із активом та дирекцією парку у нас залишилися найкращі враження.

У Візит-центрі студентам продемонстрували фільм про озеро «Синевир» та запропонували відвідати музей лісосплаву. Екскурсовод охоче відповідав на всі запитання студентів. Нам надавали безкоштовні буклети та примірники газети «Синій вир». Загалом, ставлення до студентів з боку персоналу національного парку дуже доброзичливе.

Надто цікавою була подорож до Реабілітаційного центру бурих ведмедів. Там ми познайомились із начальником центру Бундзяком Ярославом Васильовичем, який розповів про ведмедів, що там перебувають. Сьогодні у реабілітаційному центрі уже 6 ведмедів, нещодавно привезли ще одного, у вкрай тяжкому стані. Зараз кожна тварина має гарний вигляд, за ними доглядають, годують та й імена у них забавні. Дюрій є найстаршим мешканцем, але за віком його випереджає Ірина, їй уже 30 років. Потап та Бубочка у розкішному стані. Роза має чарівний вигляд, а от Беня надто слабкий, хоча є сподівання, що його вилікують і приведуть до такого гарного стану, як і в інших його сусідів. Для них уже готують більшу площу в горах, куди їх будуть випускати після реабілітації.

Завітали ми також і до озера Синевир, яке розташоване на висоті 989 м над рівнем моря. Там ми із студентами мали змогу покататись на плоті і кинути монету посередині озера із задумом про наші мрії, які обов’язково здійсняться. Навкруги озера дуже гарний краєвид, який запам’ятався назавжди.

Нам була запланована екскурсія на форелеве господарство по вирощуванню риби. Завідувач господарством Мирон Миронович Цюбик продовжує батьківську справу Мирона Михайловича. За спеціальністю Мирон Миронович є біологом, тому студентам приємно було не тільки познайомитись із ним особисто, а й послухати його розповідь про різноманітність риб, яка водиться в річці Теребля. У господарстві розташовані штучні озера, в яких розводять райдужну форель та харіус. В окремому приміщенні Мирон Миронович проводить інкубацію ікри форелі за допомогою апарата Шустера. Ікринки, які знаходяться в апараті мають темно-коричневе забарвлення. Апарат цікавий тим, що він має сталу температуру, захищає ікринки від світла та постійно промивається свіжою проточною водою. Ми дуже вдячні за всю інформацію, яку отримали, адже приємно знати, що є люди, які дійсно віддані своїй справі та підтримують гарний стан природи свого краю.

Польова практика пройшла у нас на найвищому рівні, адже сумувати нам було ніколи. Завдяки нашим викладачам, які так турбувались про нас, ми побували у різних екосистемах Карпат, ознайомились із екологічними стежками із зоологічної та ботанічної точок зору та провели камеральну обробку зібраного матеріалу, вивчили літературні джерела, опубліковані науковими працівниками НПП «Синевир».

Хочеться висловити подяку нашим викладачам, які турбувались про нас, влаштували нам незабутню практику. З їхньої ініціативи студенти взяли участь у вшануванні пам’яті ветеранів Великої Вітчизняної війни. До Дня 9 травня ми зробили невелику концерту програму, яка сподобалась працівникам бази. Зі своєю концертною програмою ми виступили ще й у Візит-центрі НПП «Синевир». Ми завдячуємо всім, хто нас так добре приймав, за їх теплі слова та турботу.

Саме завдяки Миколі Юрійовичу, Анатолію Юрійовичу та Мирону Михайловичу студенти побували в усіх куточках Міжгірського району. Під час польової практики ми збагатились не тільки знаннями із зоології та ботаніки, а й тими цікавими історичними подіями та фактами про Закарпаття та гірське село Колочава, населення якого, переживши різні державні влади, зберегло свою самобутність, культуру, народні традиції, духовність і турботу про природу рідного краю.

Я і мої однокурсники-біологи вдячні за знання, приємні, незабутні спогади та позитивні емоції, які ми отримали в навчально-оздоровчому комплексі «Синевир», оскільки під час проходження таких практик можна пізнати красу природи нашої країни, пройнятися любов’ю і турботою про її збереження.

Н.О.ЯНКОВЕЦЬ, студентка ІІ курсу Інституту природничо-географічної освіти та екології НПУ імені М.П. Драгоманова

практика3.jpg     практика4.jpg

25.06.2012 р.