Меню
Озеро "Синевир"
Реабілітаційний Центр Бурого Ведмедя
Туристичнці маршрути
Туристичнці маршрути
Дике озеро (Озірце)

Українські та німецькі науковці обговорювали проблеми закарпатських нацпарків

Протягом 27 – 30 вересня 2019 року в національному природному парку «Синевир» проходила Міжнародна науково-практична конференція в рамках проєкту Союзу охорони природи Німеччини (NABU) «Адаптація місцевих громад до розширення національних парків Закарпаття, спільними зусиллями церков та громадських організацій». Проєкт впроваджується на території трьох закарпатських парків, що були розширені за рахунок нових територій у квітні цього року, а саме: НПП «Синевир», Ужанський НПП та НПП «Зачарований край». Його мета – сприяти адаптації місцевих територіальних та релігійних громад, які знаходяться на розширених та суміжних територіях національних парків, до нових умов практичного управління навколишнім середовищем та екологічної поведінки шляхом спільних зусиль церков, муніципалітетів та громадських організацій.

Участь у конференції взяли керівники національних парків Закарпаття, делегати від "екологічних" підрозділів церков і релігійних організацій, а також представники громадських організацій, влади, ЗМІ та наукових кіл України і Німеччини. Зокрема, член Європарламенту, член керівництва німецької партії зелених пані Ребекка Хармс, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи ВРУ Ігор Кривошеєв, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олександр Маріковський, директор національного парку «Берхтесгаден», експерт NABU д-р. Міхаель Фогель, сеньйор-експерт Федерального екологічного фонду Німеччини DBU д-р. Вільгельм Кульке, керівник відділу NABU з питань Центральної Азії і Східної Європи Борис Тіхоміров, директор Інституту еколого-релігійних студій (IRCEF) Олександр Бокотей та інші.

«Зі задоволенням беру участь в такому заході, адже надзвичайно важливо проводити роботу в регіонах, перед тим як приймати рішення наверху. Я вже була в Карпатах, знайома з гуцулами та їх культурою. Тому рада, що є співпраця між різними соціальними інститутами і державою, що церкви беруть на себе відповідальність за збереження довкілля. Рада, що говорять про розвиток Карпатського регіону, цінність якого неможливо переоцінити не лише для України, але і для всієї Європи. В Європі дуже мало місць із таким біорізноманіттям. Хто хоче це зберегти, мають брати на себе відповідальність і зробити все для покращення економічного становища жителів регіону. Основне завдання – це знайти баланс між збереженням природи і покращенням життя людей. Я оптимістка і надіюся, нам це вдасться», – наголосила у своєму виступі член Європарламенту, член керівництва німецької партії зелених пані Ребекка Хармс.

«Дуже важливо, що є така увага з боку німецьких колег та нової влади до проблем національних парків України, зокрема, НПП «Синевир». Проживаючи в межах парків, місцеве населення, яке обмежене у використанні лісових ресурсів, не завжди повністю усвідомлює цінність місцевості, не знає переваг у розвитку туризму, не вміє і часто не має фінансової можливості використовувати такий бонус для покращення свого економічного становища. Подібні проєкти сприяють адаптації місцевих громад до життя в умовах нацпарків, роз’яснюють і вчать використовувати це для користі місцевих жителів. А це дуже важливо для краю, де масове безробіття і бідність населення», – наголосив у своєму виступі під час урочистого відкриття конференції директор НПП «Синевир» Микола Дербак.

Заступник директора з науково-дослідної роботи Юрій Тюх детально презентував туристичні принади краю, розповів про роботу парку в усіх напрямках, розвиток інфраструктури тощо.

Відзначили важливу роль комунікації та налагодження діалогу між адміністраціями заповідних територій та місцевим населенням народні депутати України Ігор Кривошеєв, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, ініціатор створення робочої групи з порятунку полонини Боржава від промислової забудови та Олександр Маріковський, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Нардепи наголосили на важливості впровадження реформ в краї та підтримці регіону.

У своєму виступі керівник Турінфоцентру Закарпаття Олександр Коваль розповів про потенціал розвитку туризму в національних парках Карпат як найбільш дієвий механізм адаптації громад до розширення ПЗФ. Віктор Бучинський та Дмитро Кобринський з НУО «Чистий берег» поділилися своїм досвідом зі збирання та сортування твердих побутових відходів, проблема яких надзвичайно актуальна на території ПЗФ. Німецькі гості та стипендіати NABU поділися своїм досвідом впровадження екологічних проєктів в Німеччині та розповіли про можливості для українських парків.

Як розповів організатор заходу, директор Інституту еколого-релігійних досліджень (IRCEF) Олександр Бокотей, мета конференції – обговорити стан діалогу між адміністраціями заповідних територій та місцевим населенням; оцінити потреби місцевих громад та їхню здатність розробляти методичні матеріали для надання допомоги адміністраціям заповідних територій; затвердити розроблені матеріали для публікації посібника та інформаційної кампанії, координації наукової, богословської та громадської частин роботи тощо.

Наступного дня після конференції, учасники заходу відвідали об’єкти в НПП «Синевир», які будуються: Музей лісу і сплаву в урочищі Чорна ріка, Центр реабілітації бурих ведмедів, Центр реабілітації хижих птахів «Сапсан», а також побували на екскурсії в колочавському музеї-скансені «Старе село».

02.10.2019 р.