Дерев’яні церкви – пам’ятки архітектури

Церква Святого Духа в селі Колочава

Найдавнішим храмом в НПП «Синевир», що зберігся до цих пір, є Церква Святого Духа в селі Колочава. Напис на перекладині цієї споруди свідчить, що вона зведена в 1795 році. Це тридільна церква з двох зрубів, досконала в пропорціях, головні об’єми збалансовані по горизонталі і вертикалі. Вежа споруди завершена бароковим ансамблем, а це гранчаста баня з дахом та кулясті главки, дах ґонтовий.

У період Радянського Союзу в церкві Святого Духа був створений музей атеїзму. З набуттям Україною незалежності тут створена церква-музей. Старі церковні книги, документи, ікони - все це представлено для огляду, проте найбільш цікавим експонатом є сама церква, вік якої перевищує два століття.

Церква святого Михайла в селі Негровець

Дерев'яна церква святого Михайла в селі Негровець побудована в 1818 році на невеликому пагорбі. Ця споруда має тесані колоди зрубів, ґонтові дахи, стрічку піддашшя, квадратну вежу з аркадою верхніх голосниць, вкрита чотирисхилим шатром, з якого тягнеться високий шпиль. Форми храму гармонійно збалансовані. Поряд з церквою збереглася й дерев’яна дзвіниця, яка становить двоярусну каркасну споруду, і це є характерно для більшості дерев’яних дзвіниць регіону Національного природного парку «Синевир».

Церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Синевирська Поляна

У селі Синевирська Поляна, що знаходиться у північній частині «Синевира», збереглася дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці, яка датується 1817 роком, про що свідчить напис на одвірку. Споруда знаходиться на висоті близько 900 метрів над рівнем моря. Для храму характерний бароковий стиль. Вежа складається з гранчастої бані, глухого ліхтаря і главки над ним. У 20-х роках ХХ ст. дах і фасад церкви повністю вкрито бляшаним покривом, який заховав дерев’яний матеріал споруди. Біля церкви також збереглася дерев’яна двоярусна дзвіниця з декоративним куполом.

У межах національного природного парку «Синевир» збереглися 3 пам'ятки дерев'яної архітектури XVIII-XIX ст. - дерев'яні церкви: церква Святого Духа в селі Колочава, церква святого Михайла в селі Негровець, церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Синевирська Поляна.

Крім них побудовані ще 6 дерев'яних церков, а саме:

церква Святої Трійці, 1928 р. (село Колочава),

церква Успіння Пресвятої Богородиці, 1928 р. (село Вільшана),

церква на честь ікони Божої Матері «Нечаяна радість», 2002 р. (село Колочава),

церква Преображення Господнього, 2000 р. (село Свобода),

церква Покрови Пресвятої Богородиці, 1999 р. (село Синевирська Поляна),

церква Петра і Павла, 2013 р. (село Свобода).

1 2 3

Проект «Дерев'яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності» підтриманий Європейським Союзом