Двоє працівників НПП «Синевир» вивчали досвід екоосвіти європейських парків
Недавно двоє працівників національного природного парку «Синевир» проходили стажування у національних парках «Шумава» (Чехія) та «Баварський ліс» (Німеччина). Ці установи є лідерами в Європі з екологічної освіти та сталого розвитку туризму. Обидва парки мають спільний лісовий масив, розділений державним кордоном.
Стажування на тему «Екологічна освіта, сталий туризм і організація громадської підтримки природоохоронних територій – досвід лідерів» організувала міжнародна громадська організація «Махаон Інтернешнл» та чолі з директором Світланою Бєловою та президентом Йозефом Беднаром. Від національного парку «Синевир» у програмі взяли участь начальник відділу екологічної освіти Юрій Бабічин і фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Марія Шетеля. Понад тиждень учасники стажування знайомилися з робою європейський парків, природними об’єктами, вивчали проблеми і переймали досвід західних колег у їх вирішенні. Акцент у навчанні був зроблений на еколого-освітній роботі, розвитку туризму та роботі з громадськістю. Програма стажування була дуже насиченою і цікавою. Під час обговорень та численних дискусій, виявилося, що у Європі деякі види, як от вовк, зникає, а у східних сусідів, навпаки, його забагато. Було чимало й спільних проблем, з якими борються природоохоронці, наприклад, масове всихання лісів, деградація торф’яних боліт, негативний вплив глобального потепління на екосистему і т.д.
Знайомство з роботою одного з найбільших національних парків Чехії «Шумава» почалося в екологічному центрі Горска Квілда. Парк створений у 1991 році, займає площу 69 тис. га, з яких 80 відсотків – ліс. За рік територію відвідують від 1,6 до 2 млн. туристів.
Співробітник парку Павел Нагім презентував роботу установи з місцевим населенням. Він розповів як парк регулює використання лісів та контролює забудову. Частина лісів тут знаходиться у кадастрі села, але установа диктує правила – скільки рубати і де садити. Вразило те, що тут ніколи не буває пожеж, оскільки розводити вогонь на території парку суворо заборонено. Особливо вагомою і значущою є робота установи зі збереження архітектурного стилю будинків в місцевості. Забудовники мають мати архітектурний план, дотримуватися стилю, регламентованих норм. Лише тоді парк дає дозвіл на будівництво.
– Кажуть, що у нас дуже суворий режим охорони, – говорить Павел Нагім. – Але в Європі, де велика густота населення, це є нормально і дуже потрібно. В нас працюють великі ентузіасти, бо дуже важко витримати тиск забудовників.
А щоб місцеве населення розуміло значущість роботи парку та сприймало правила охорони природи, виховувати тут починають з дитсадочка. Заступник директора НП «Шумава» з екологічної освіти та роботи з громадськістю Мартіна Кучерова, яка 25 років займається цим напрямком, радо поділилася досвідом з іноземними колегами:
– Наш девіз: «Парк «Шумава» – найкраща аудиторія під відкритим небом. Пізнавай і бережи!» Тому в основному працюємо з дітьми на природі, у лісі. Маємо близько 80 навчальних програм на різну тематику і для всіх цільових груп – садочку, школи, громадськості, пенсіонерів, для людей з обмеженими можливостями тощо. В парку є чотири центри екоосвіти, які добре обладнані дидактичними матеріалами за рахунок держави та проектів, в кожному є книга з програмами, які можна переглянути також в інтернеті. В Чехії екологічна освіта є частиною шкільної програми. Парківські програми затверджує Міносвіти і вони інтегровані в навчальний процес. Уроки в парку доповнюють шкільну освіту і підсилюють певний предмет. Це дуже важливо і для парку, і для школи. Також працівники установи проводять семінари для вчителів і вихователів, на яких розказують, як використовувати їх програми. Впродовж року навчання в установі проходять 18 тис. дітей. Щодня в кожному центрі відбуваються мінімум два заняття. Програми побудовані так, щоб учасники краще пізнавали те місце, в якому живуть, цінували його, розуміли, що це їх парк. Природа без нас жити може, а ми без неї – ні!
В рамках стажування, учасники відвідали декілька екоосвітніх та інформаційних центрів. Одні були наповнені природними матеріалами, інші – з сучасним інтерактивним обладнанням. Мета спільна – всіма можливими засобами і способами зацікавити відвідувачів, привити любов до природи з метою її збереження.
Екскурсія науковою стежкою «Відновлене болото» з начальником відділу взаємодії з громадськістю НП «Шумава» Йозефом Штемперком дає зрозуміти, наскільки важливими є болота і їх роль в гідробалансі, збереженні різноманітності фауни та флори тощо. Понад сто років тому тут висушували болото і добували торф, який місцеве населення використовувало для опалення. Тепер нащадки тих чехів вкладають величезні гроші і залучають сотні волонтерів, щоб перекрити десятки кілометрів каналів з метою запобігання стоку води. Завдяки титанічним зусиллям та активній роботі зі збереження, на болоті поволі відновлюється тваринний і рослинний світ.
Неподалік екоцентру Стожец бере свій початок славнозвісна річка Влтава, яка тут ще ділиться на Теплу і Холодну Влтаву, а вже потім зливається в одне русло. Екоцентр обладнаний виключно дерев’яними матеріалами, зробленими руками фахівців парку.
– Такий теплий позитивний стиль добре впливає на відвідувачів, привертає увагу до парку, – розповідає Йозеф Штемперк, – Всі матеріали тут з різних видів порід, що дає можливість також вивчати їх.
Майже вся туристична інфраструктура – система маркованих трас, інформаційні стенди – зроблена в одному стилі, з дерева. Йозеф Штемперк наочно продемонстрував це учасникам стажування, провівши їх на екскурсію до гірського лісового ареалу. Він продемонстрував програму для дітей на тему «Ліс». Екологічна стежка довжиною 4,5 км. промаркована і обладнана ігровими конструкціями, різними завданнями для дітей, що допомагають цікаво і детально вивчати ліс і його мешканців.
– Ми кажемо дітям, що ліс – це дім для тварин, а ми, люди, тут лише в гостях. Тому і поводитися потрібно відповідно, – каже Йозеф.
Детальніше вивчити життя типових видів тварин і їх роль в екосистемі допомагають різні вольєри, на основі яких втілюють в життя зоологічні програми. В НП «Шумава» стажери детально ознайомилися з програмами, що реалізуються на основі вольєрів з совами, вовками, оленями, рисями тощо. На всіх вольєрах добре обладнана інфраструктура, що дає можливість без проблем роздивитися тварин навіть маленьким дітям і людям з обмеженими можливостями.
Візит-центр у місті Срно – один з найкращих в Європі і приймає близько 200 тис. туристів в рік. Він розташований біля вольєрного ареалу з вовками і основна тема тут пов’язана саме з ними, адже вовків у Чехії мало. Тут ламають стереотипи щодо цієї тварини, бо через негативний імідж у казках, в людей сформувався страх перед вовками, їх тут повністю винищили. У 1874 році вбили останнього сіроманця. У природі пара вовків з’явилася лише у 2015 році. Цьому тут дуже радіють, бо через відсутність вовків збільшилася кількості диких тварин, які в своєю чергу нищать насадження. Це порушує баланс у природі. Завдяки вовкам його надіються відновити.
У сучасному візит-центрі «Ганс Ейзенман Хаус» національного парку «Баварський ліс» (Німеччина) відвідувачам надають всю необхідну інформацію про туристичні стежки, маршрути тощо. «Залиште природу саму собі» – девіз німецького НП, який був створений у 1970 році з метою збереження дикої природи. Результатом вдало організованого менеджменту стало те, що парк і природу зберіг, і завдяки високій відвідуваності (1,3 млн. туристів в рік) сприяв розвитку депресивного регіону, в якому було високе безробіття. НП повністю фінансується державою, тому плату за вхід тут не беруть (як і в «Шумаві»), проте створили всі умови для приватного бізнесу, який, отримуючи від парку в оренду землю чи будівлі, виконує всі їхні рекомендації щодо забудови, екскурсій тощо. Прикладом такої співпраці бізнесу і «Баварського лісу» стала стежка в кронах дерев. Інвестори врахували всі побажання природоохоронної установи і побудували її так, щоб не шкодити природі, зрубавши лише кілька дерев. Природа не постраждала, двохмільйонна інвестиція швидко окупилася, а регіон отримав чергову атракцію, на якій від туристів немає відбою.
Велику увагу в парку присвячують вивченню грибів, особливо тих, що допомагають розкладатися деревині. Адже вражені короїдом ліси тут повністю залишили, не прибираючи. За 15 років поміж сухих стовбурів густо зазеленіли молоді ялинки. Гостру дискусію в суспільстві на тему короїдів було вичерпано, а парк заслужив глибоку повагу серед місцевих жителів.
Надзвичайно вразили масштаби еколого-освітньої роботи, яка проводиться в НП «Баварський ліс». Німець Лукас Лаукс вже понад тридцять років займається екологічною освітою в НП «Баварський ліс». Він автор понад 80 навчальних програм для дітей. Цілий день в лісі показував учасникам стажування методи роботи з дітьми і виховання екологічно свідомих громадян. Щоб привернути увагу, зацікавити маленьких слухачів, він використовує різні прийоми та засоби: ігри, загадки, інтерактивні завдання тощо. Його вихованці вже стали політиками, бізнесменами чи громадськими діячами, але завдяки закладеній в дитинстві любові і повазі до природи, живуть, працюють, приймають закони, керуючись екологічними принципами і всіляко підтримують рідний регіон. Своїми багаторічними напрацюваннями пан Лукас радо ділиться з колегами з інших країн. Навчальні програми для дітей парк видав окремим збірником і розповсюджує серед усіх зацікавлених осіб.
З організацією дитячих екологічних таборів та програмою «Юний рейнджер» учасників стажування ознайомив працівник парку Маріо Шмідт. Він детально розповів про програму та показав оригінальні будиночки, в яких живуть діти, перебуваючи в таборі – будинок земляний, дерев’яний, скляний, на дереві тощо.
Провів екскурсію Маріо і до вольєрів з турами, рисями, конями Пржевальського, де проводять зоологічні програми для дітей. Також учасники побувати і в штучно зробленій кам’яній печері, в середині якої відвідувачі можуть подивитися фільм про зміну клімату та експозицію з цієї теми.
Величезний візит-центр «Дім дикої природи» став останнім об’єктом у програмі стажування. Усі учасники отримали сертифікати міжнародного зразка, які разом з набутим досвідом учасники повезли з собою, щоб кращий європейський досвід застосовувати у своїй діяльності.
02.08.2019 р.