Екологічна стежка "Ур. Красний - Синевирське озеро"
Переглянути маршрут екологічної стежки "Ур. Красний - Синевирське озеро" на карті більшого розміру
Пройшовши екологічною стежкою "Ур. Красний - Синевирське озеро" можна побачити всю красу цього краю, унікальні куточки дикої природи, мальовничі гірські пейзажі, величні карпатські ліси, раритетних представників флори і фауни, величну красу Закарпатської перлини - Синевирське озеро та багато іншого. По маршруту стежки зустрічається ожина, малина, чорниця, вовче лико, а на світлих ділянках маршруту суниця, мати-й-мачуха та арніка гірська. Маршрут екологічної стежки пішохідний. Його можна рекомендувати всім туристам без вікового обмеження, що мають досвід походів у гірській місцевості. Приблизний час проходження маршруту 1,5 – 2 години. Пройшовши один кілометр понад струмком, який витікає з озера, ви підійшли до самого озера. Тут починається дорога, викладена з каменю, що веде до оглядової площадки з видом на озеро. З цього місця екскурсоводами починається розповідь.
Утворилося озеро Синевир в післяльодовиковий період (близько 10 тисяч років тому). У результаті могутнього зрушення, викликаного, можливо землетрусом, гірські породи виросли на шляху швидкого потоку, створивши греблю, що нагадує в перетині трапецію і цілком перегородила вузьку долину.
Озеро має форму неправильного чотирикутника. Невеликі миси утворюють такі ж невеликі затоки. У середині озера, точно зіниця ока, піднімається маленький острівець площею в кілька квадратних метрів. Береги озера круті, місцями стрімчасті і порослі віковими ялицями і ялинами, наче волохатими зеленими віями. Площа поверхні озера складає близько 7 гектарів, максимальна глибина — близько 22 м. Озеро складається з двох ванн — північної; глибиною до 22 м, і південної —19,5, розділених підводним кряжем, що має найбільшу глибину близько 11 м найменшу — 1,5м.
Найвища частина цього кряжа в маловодні роки оголюється, утворюючи новий острівець, до якого убрід можна перейти від зарослого травою мальовничого півострівця.
Обсяг води в озері складає близько 400 тисяч кубічних метрів. Якщо не брати до уваги заболочені устя потоків, то середня глибина озера складає 8,2 м. Тільки 10 відсотків площі має глибину більш 15 м. Площа дзеркала водойми і його глибина міняються в залежності від часу року і величини паводка. Наповнення озера водою проходить за рахунок трьох струмків, які впадають в озеро, а також за рахунок опадів. Обсяг витоку води з озера змінюється в залежності від рівня води в озері. Коливання рівня води в озері досягають 3 м і більше в залежності від кліматичних умов.
Опис екскурсійних об'єктів:
1 зупинка. Капличка апостолів Петра і Павла. . З цього місця починається знайомство з групами та розповідь. Побудована з дерева в готичному стилі. Капличка побудована на джерелі цілющої води. Скуштувавши цілющої води та набравшись сили можна починати похід по стежці, яка через тридцять метрів серпантином піднімається в гору на сорок метрів. Пройшовши по прямій триста метрів знаходиться лавочка, де можна зробити перепочинок та ознайомитись з флорою і фауною даної місцевості. Продовжуючи похід через шістсот п'ятдесят метрів підходимо до озера Синевир.
2 зупинка. Оглядова площадка. Місце, з якого простирається панорама озера Синевир. З цього місця починається знайомство з групами та розповідь. Текст розповіді залежить від контингенту людей, з яких складається група, включає загальні відомості про установу, на території якої знаходиться дана стежка, історична та наукова інформація про походження озера та легенди, що з ним пов'язані. Також можна при потребі купити сувеніри з логотипами озера на пам'ять про цей чудовий край. Проходячи з площадки в південно-західному напрямку доріжкою, що вимощена каменем, ми вийдемо на дорогу, яка покрита-гравієм. Пройшовши шлях близько чотириста метрів, робимо зупинку.
3 зупинка. Джерельна вода. Гарне місце де можна залишитися на деякий час. Чиста джерельна вода відновить сили відвідувачів, що витрачені на підйом до Синевирського озера, та додасть бадьорості.
Для тих груп, що не обмежені часом, є цілий ансамбль бесідок, що виконанні в карпатському стилі, де можна поїсти і милуватись панорамою Морського ока. Подорож продовжується через місток вздовж берега озера та прямує до третьої зупинки.
Найвища частина цього кряжа в маловодні роки оголюється, утворюючи новий острівець, до якого убрід можна перейти від зарослого травою мальовничого півострівця.
4 зупинка. Архітектурна пам'ятка «Синь і Вир». Створена в 1983 – 1984 роках закарпатськими скульпторами Іваном Бровді і Михайлом Саничем, де втілено народну легенду у архітектурну пам'ятку, вирізану з червоного дерева висотою тринадцять метрів та вагою його тьох складових частин – 30 тон. Висотні постаті вівчаря Вира та його коханої Синь обливають любов'ю з висоти все навкруги. З цього місця відстань до безіменного острівця найкоротша. Здається, до нього вже подати рукою. Тут також знаходиться майданчик, де щорічно проводиться Всеукраїнський фестиваль «На Синевир трембіти кличуть», в рамках якого організовується благодійна акція «Кожній дитині родину». Далі ґрунтова дорога веде до західного берега озера, місця, що знаходиться якраз навпроти оглядової площадки - початку маршруту. Тут важливо йти стежкою й слідувати вказаному маркуванню, дорога в цьому місці звертає з ґрунтової автомобільної на ґрунтову пішохідну.
5 зупинка. Третій струмок (місцева назва - рахниця), який впадає з західної частини г. Озірна. Зовсім новий вигляд на озеро відкривається з даної ділянки маршруту. Особлива краса передається очам при заході сонця. В ці часи озеро наповнюється таємничістю. Струмок, що тече в озеро є однією з трьох артерій, що живлять Морське око. Далі дорога прямує лісом.
6 зупинка.Знак про відмітку 1000 м над рівнем моря. Дана зупинка кінцева. Місце, яке знаходиться рівно на висоті один кілометр над рівнем моря, є одним з улюблених місць для фото, як пам'ятки про подорож на озеро Синевир. Звідси можна спуститись до будинку відпочинку «Морське око», в якому розміщується кафе-бар, де можна після подорожі відновити сили смачними гуцульськими стравами. Біля будинку знаходиться стоянка для автомобілів та дитяча площадка, обладнана малими архітектурними формами, які чудово вписуються у навколишню природу. Дитячий будинок, гойдалки, паровозик підсилюють дитячу радість від побачених вражень та чудово доповнюють відпочинок. Від тисячаметрової позначки відходять вверх ще два яруси стежки. Тому для бажаючих побачити красу синевирської перлини з різних ракурсів, є стимул пройтись по цих стежках.
Стан екологічної стежки:
Екологічна стежка знаходиться в хорошому стані. Носіями інформації на стежці є спеціально встановлені декоративно оформлені щити на деревяних стовпах на віддалі 100 – 150 метрів один від одного. Тексти, фотографії і символи допомагають організувати рух відвідувачів по маршруту і є джерелом інформації при самостійному проходженні стежки.
Режим використання:
Відпочинок з обмеженим розведенням вогнища. Дозволяється фотографування пейзажів, озера, рослин, тварин тощо. Рекомендується ходити пішки по стежці, не відхиляючись від маршруту.
Забороняється: випасання худоби, забруднення озера, зривати рослини, порушовати тишу, купання в озері, розкладання наметів, вилов риби та раків, відхилення від маршруту.