Туристичний маршрут "Синевирський перевал – г. Кам'янка – Синевирське озеро"PIC_0412.jpg     PIC_0514.jpg

Прекрасні наші Карпати… Ліси і гори, чиста джерельна вода – все це перетворює національний природний парк «Синевир» у куточок земного царства. До вподоби ці місця тим, хто бажає відпочити в лісі. Дедалі зростає потік бажаючих провести відпустку, вихідні під зеленими шатами.

Восьмикілометровий маршрут притягує до себе туристів не байдужих до походів полонинами та тих, хто не надто боїться натруджувати свої ноги. Стежка в'ється середньовіковим, пристигаючим смерековим лісом. Подорожуючи маршрутом, перед зором відкриваються захоплюючі краєвиди на села Тереблянської долини та красу навколишніх гір. Проходячи стежкою є місця відпочинку з природними джерелами.

Маршрут залишить за собою переживання тих приємних моментів турпоходу, які, хоч і стомлюють ноги, та наповнюють тіло енергією активності, а душу радістю. Назавжди в пам'яті людини залишається щастя подорожі, про яку з неймовірним задоволенням можна розповісти друзям, дітям, а потім й онукам. Нове покоління гордитиметься вами і братиме для себе добрий приклад.

На маршруті можна зустріти рідкісних червонокнижних рослин (первоцвіт дрібний, радіола рожева, тирлич безстебловий, тирлич жовтий) та червонокнижних глухаря та беркута. Беркут – великий хижий птах, якого побачити сьогодні в природі – велика рідкість. Він охороняється у національному природному парку "Синевир". Свого часу відмічали його й на горі Кам'янка та в межах озера Синевир.

Про нас
Опис екскурсійних об'єктів:

1 зупинка. Синевирський перевал. Маршрут починається з наймальовничішого перевалу Українських Карпат, висота якого 960 метрів над рівнем моря. З перевалу видно на десятки кілометрів у різні сторони від національного природного парку «Синевир», як пасма гір накладаються одне на одне та накриваються бездонною блакиттю ясного неба. Такі моменти беззаперечно треба залишити на фото.

Синевирський перевал також відомий на всю Україну фестивалем «Проводи отар на полонини». Цей фестиваль — найбільше свято, присвячене вівчарській справі. Традиційне вівчарство — основний промисел горян у Тереблянській долині. Вівці є своєрідним символом забезпеченості. Від них селяни отримують їжу та одяг. Саме тому цей фестиваль — данина прекрасним стосункам людини та тварини, які супроводжуються добробутом.

В рамках фестивалю: запалення ватри, доїння овець, різноманітні конкурси, виставка-продаж, масові гуляння. Родзинкою свята є дегустація бринзи. Цей продукт володіє унікальними смаковими характеристиками та цілющими властивостями. Селяни стверджують, що бринзу слід давати дітям з малечку, щоб виросла здорова та красива людина.

Подорож наша продовжується під захистом смерекового лісу до наступної зупинки.

Про нас
2 зупинка. Гірське джерело. Йдучи далі дорогою, перш за все відчуваєш втрату негативної енергії. Настрій на підйомі. Долаючи лісову гірську стежку, стаєш активним спостерігачем всього, що діється з природою навколо тебе. Такі обставини навіюють у серці романтику, прагнення пригод...

Дійшовши до гірського джерела та скуштувавши прохолодної води, знову відчуваєш приплив енергії і бажання йти вперед, на саму вершину гори.

Висока гора Кам'янка з 1578-метровою вершиною манить кожного в свої обійми. Вона альпійського походження, більша частина покрита камінням. Можливо звідси й пішла назва гори. На самій вершині Кам'янки стоїть бетонний стовп, де неодноразово встановлювався жовто-блакитний прапор України.

Відпочивши, продовжуємо подорож.

3 зупинка. Гора Кам'янка. Вершина Кам'янки здається дуже близькою, тож з нетерпінням долаєш вже кам'янисту стежку. І ось — ти на самій вершині гори. Перед тобою постає велична краса природи... Навколо гори, а за ними інші гори... "За горами гори..." — так писав Тарас Шевченко, а Володимир Висоцький вважав, що "краще гір бувають тільки гори".

Про нас В долині цих гір розкидані села, будинки яких з висоти здаються зовсім крихітними. Ця нетипова для людського ока панорама впливає на почуття так сильно, що відчуваєш себе найщасливішим у світі. Ти на вершині гори — це твоя перемога. Після неї хочеться здобути ще одну і ще, і ще, і ще... Гори стають твоєю приємною хворобою, від якої лікуватись аж ніяк не хочеться, незважаючи на всі труднощі, що спіткають мандрівника у подорожах.

Існує легенда про походження гори Кам'янки:

«На північ від Синевира поступово підвищується гора Кам'янка. Давно, дуже давно, коли там, де Синевир, були густі ліси, оселилися тут розбійники. Вони були такі сильні, що коли йшли на розбій, то від господаря взяв хоч котрий з них вола на плечі й одніс куди лиш хотів. Потім ходили аж до великих міст, там розбивали цілі скарбниці та носили у склепи під Кам'янкою. Пограбували не один монастир і не одну церкву привели в глум.

Люди не могли проти них нічого вчинити. Під Кам'янкою мали свої посілості, там випасали загарбану худобу й там жили собі спокійно. На верх Кам'янки не могли дістатися, бо каміння весь час зривалося й не раз засипало їх багаті склепи, які мусили знов обновляти.

Одного разу, як вернулися з грабунку, настигла їх несподіванка. Кам'янка так засипалася, що й сліду по їх посілостях та по скарбах не зосталося.

Про нас Розбійники вирішили перейти на інші околиці. Залишили закляту гору й закляли скарб, щоби його ніхто не знайшов, та одійшли.

Скарб заклятий лежав під землею. Тільки на великодню п'ятницю сапала на тім місці страшна поломінь. Люди думали, що там злі духи сидять, та ніхто не наважувався туди йти.

Раз у великодню п'ятницю заблудив туди один вівчар. Застала його там ніч, і ліг спочити.

Бачить – зачала перед ним бухати поломінь. Одкрилася скеля, і вийшов з неї старий дід.

Вівчар налякався, потім мало призвичаївся й зачав із дідом розмовляти.

Той завів його у гору. Куди лиш його вів, всюди були підземні склепи, наповнені золотом, сріблом та іншими дорогими скарбами. Посеред одного склепу стояв золотий столик, а на нім срібний хрест.

Вівчар як ішов за дідом, увидів, що той має кінські копита. Налякався дуже і вхопив у руки срібний хрест.

Тоді страшно загриміло. Дід щез, гора порушилась, а вівчар опинився знов на скелі, де ввечері ліг спати. Не було ні діда, ні скарбу. Тільки причувалося йому якесь реготання і такі слова:

Вівчар як ішов за дідом, увидів, що той має кінські копита. Налякався дуже і вхопив у руки срібний хрест.

Про нас – Скарб буде того, хто поставить монастир на Пустарі (а Пустар – це найвище місце Синевира)».

Тепер залишаємо це оповите легендою місце та рушаємо до наступної зупинки.

4 Зупинка. Гора Озірна. Озірна – дивовижної краси гора, що знаходиться над легендарним Синевирським озером. Наче у дзеркало, дивиться вона у плесо гірської водойми, милуючись своєю неповторністю.

Синевир – хрещений батько цієї гори. Саме завдяки Морському Оку, яке блищить біля підніжжя, Озірна отримала свою назву. Її вершина 1495 метрів над рівнем моря. Сюди мандрують численні туристи, адже краєвиди, які звідси постають перед зором, вражають величністю Карпатських гір. Чарують красою гір Погарь, Канч, Секул, Клева, Попадя – усі ці вершини оповиті переважно хвойними лісами. Дивитися на них з Озірної – справжнє задоволення. А он – озеро. Побачивши його з майже 1500-метрової позначки, стає зрозуміло, чому в народній уяві воно асоціюється із оком, бо як інакше скажеш про водну гладь з острівцем-зіницею посередині. Довкола плеса смереки, наче вії.

Саме до цього місця наша стежка поведе нас.

Про нас 5 Зупинка. Синевирське озеро. Спустившись до озера, воно зустріне нас первозданною тишею. Сама водойма захована в обіймах смерекових вій, але це не применшує краси довкілля, навпаки, загострює відчуття. Саме тут всі отримані під час подорожі почуття та переживання назавжди закріпляться в пам'яті кожного.

На території Морського ока цілий ансамбль бесідок та альтанок, де можна зупинитися та відновити втрачені сили. Мотель «Морське око» нагодує смачними бойківськими стравами та напоїть міцними напоями. Будинок має 7 номерів, з яких чотири номери двомісні, один - двокімнатний напівлюкс, а в двох номерах можуть проживати до 4-х чоловік (сімейного типу).

Стан туристичного маршруту:

Носіями інформації на стежці є спеціально встановлені декоративно оформлені щити та інформаційні знаки на дерев'яних стовпах. Біло-зелене маркування допомагає організувати рух відвідувачів по маршруту і є джерелом інформації при самостійному проходженні стежки.

Режим використання:

Відпочинок з обмеженим розведенням вогнища. Дозволяється фотографування пейзажів, озера, рослин, тварин тощо. Рекомендується ходити пішки по стежці, не відхиляючись від маршруту.

Забороняється: забруднювати озеро, зривати рослини, порушувати тишу, купатися в озері, розкладати намети на території поблизу озера, вилов риби та раків з озера, відхилятися від маршруту.

PIC_0049.jpg     Изображение